Od czego zależy tempo rozwoju infekcji wirusem HIV
U osób z wysokim poziomem kluczowych dla układu immunologicznego białek głównego układu zgodności tkankowej typu C, infekcja wirusem HIV i choroba AIDS rozwijają się wolniej - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Genetics". więcej »
Odkryto warianty genów zaangażowane w rozwój choroby Parkinsona
Popularnie występujące warianty pięciu genów zwiększają ryzyko sporadycznej (niedziedzicznej) postaci choroby Parkinsona - odkryli naukowcy zaangażowani w dwa niezależne projekty badawcze. Obydwie prace opublikowano na łamach czasopisma "Nature Genetics". więcej »
Kobiety cierpiące na depresję poporodową śpią gorzej
Depresja poporodowa może pogarszać i tak już nienajlepszą jakość i długość snu młodych mam - ostrzegają naukowcy z Norwegii na łamach pisma "Sleep". więcej »
Wirtualne konsultacje pozytywnie ocenione przez lekarzy i pacjentów
Wirtualne konsultacje z lekarzem mogą pomóc zaoszczędzić czas i pieniądze - twierdzą amerykańscy naukowcy na łamach "Journal of Telemedicine and Telecare". więcej »
Depresja tak samo groźna jak palenie
Depresja jest takim samym czynnikiem ryzyka zgonu jak palenie papierosów - wykazały badania naukowców, o których pisze "The British Journal of Psychiatry". więcej »
Fale mózgowe intensyfikują się przed śmiercią
Fale mózgowe osób u progu śmierci intensyfikują się. Naukowcy wiążą ten efekt z doświadczeniem "wyjścia z ciała" podczas śmierci klinicznej. Artykuł na ten temat publikują na łamach "Journal of Palliative Medicine". więcej »
Język wywodzi się z gestykulacji naszych przodków
Lewa półkula mózgu jest odpowiedzialna nie tylko za kompetencję językową człowieka, ale również za komunikację niewerbalną małp człekokształtnych, dowiedli naukowcy z Yerkes National Primate Research Center w Atlancie - informuje Daily Science. więcej »
Dlaczego spory bakterii są w stanie przetrwać w surowych warunkach?
Grupa naukowców amerykańskich i szwedzkich znacząco przybliżyła się do rozszyfrowania zdumiewającej zdolności zarodków bakterii przetrwania w najbardziej niewyobrażalnych warunkach. Wytwarzające zarodniki bakterie występują praktycznie wszędzie. Stały się prawdziwym koszmarem służby zdrowia i przemysłu spożywczego, ponieważ są przyczyną takich bardzo niebezpiecznych chorób infekcyjnych, jak np. tężec, antraks i botulizm. więcej »
Ftalany feminizują chłopców
Wydzielające się z niektórych tworzyw sztucznych substancje wpływają na mózgi małych chłopców, sprawiając, że stają się "bardziej kobiecy" - informuje "International Journal of Andrology". więcej »
Nowe spojrzenie na problem otyłości i chorób metabolicznych
Mutacje w niektórych genach w pełni tłumaczą problemy z otyłością lub cukrzycą typu 2 u małej grupy pacjentów. Natomiast generalnie rzecz ujmując, czynniki genetyczne odgrywają znaczącą rolę w określaniu indywidualnej podatności na obydwa z tych schorzeń w całej populacji - stwierdzili specjaliści z Wielkiej Brytanii na podstawie dostępnych wyników badań naukowych. więcej »
Nadzieja na nową terapię choroby Huntingtona
Lekarstwo, które hamuje działanie neuroprzekaźnika pobudzającego w mózgu, może poprawić lub pogorszyć stan pacjentów z chorobą Huntingtona w zależności od tego, w jakim miejscu na neuronach zlokalizowany jest jego cel - receptory NMDA. To odkrycie amerykańskich naukowców opublikowane na łamach pisma "Nature Medicine" ma szanse przyczynić się do opracowania skutecznej terapii przeciwko tej poważnej chorobie ośrodkowego układu nerwowego. więcej »
Piersi jak nowe
Hodowana pod skórą tkanka tłuszczowa może znacznie lepiej niż silikonowy implant odtworzyć pierś po operacji jej usunięcia - informuje serwis BBC News/Health. więcej »
Odkryto tajemnicę schizofrenii
Nieprawidłowości w sygnalizacji za pośrednictwem neuroprzekaźnika glutaminianu i jego receptora powodują zaburzenia zachowania podobne do tych, obserwowanych u schizofreników - informują naukowcy z Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Psychicznego na łamach pisma "Nature Neuroscience". Ich odkrycie może pomóc w opracowaniu nowych metod terapii psychoz. więcej »
Naukowcy: Nasz układ odpornościowy przygotowany na walkę z grypą A/H1N1
Budowa molekularna powierzchni wirusa grypy A/H1N1 jest zbliżona do budowy innych wirusów sezonowej grypy typu H1N1, które krążą w populacji od 1988 roku. Dzięki temu możemy łatwiej poradzić sobie z infekcją nowej grypy - informują naukowcy z USA. więcej »
Szczepienia przeciw pneumokokom zmniejszają ryzyko powikłań grypy
Szczepienie dzieci przeciw pneumokokom zmniejsza ryzyko poważnych powikłań grypy - przede wszystkim groźnego dla życia pneumokokowego zapalenia płuc, które było główną przyczyną zgonów w czasie pandemii hiszpanki z 1918 r. - uważa prof. Keith Klugman, amerykański ekspert w dziedzinie chorób zakaźnych. więcej »