Rok 2009 w światowej i polskiej nauce
Polscy badacze wnieśli znaczący wkład w kilka głośnych wydarzeń naukowych roku 2009. SphinX - przyrząd polskich inżynierow trafił na orbitę okołoziemską. Jego zadaniem jest obserwacja miękkiego promieniowania rentgenowskiego, emitowanego z tzw. korony słonecznej. Urządzenia zbudowane przez polskich naukowców biorą udział w eksperymentach uruchomionego ponownie w listopadzie Wielkiego Zderzacza Hadronów. Polacy wnieśli także istotny wkład do światowych osiągnięć w dziedzinie medycyny. Rok 2009 będzie się też kojarzył z pierwszą od ponad 40 lat globalną epidemią grypy. więcej »
Naukowiec: gruby św. Mikołaj daje zły przykład
Święty Mikołaj ze swoim okrągłym brzuchem, w dodatku przedstawiany czasami na kartkach pocztowych z fajką, daje bardzo zły przykład dzieciom i rodzicom na całym świecie, a żeby to zmienić Mikołaj powinien przesiąść się z sań na rower - takie wnioski zawarł w swoim artykule australijski naukowiec Nathan Grills. więcej »
10 najważniejszych odkryć naukowych roku 2009 według Science
Wśród naukowych odkryć dokonanych w roku 2009 za najważniejsze - według pisma "Science" - uznane zostało odkrycie i rekonstrukcja szczątków ardipiteka sprzed 4,4 miliona lat. więcej »
Amerykanie coraz bardziej krótkowzroczni
W porównaniu z latami siedemdziesiątymi XX wieku liczba krótkowzrocznych Amerykanów wzrosła o 66,4 procenta - poinformowała American Academy of Ophtalmology. więcej »
Syntezator mowy sterowany myślą
Sparaliżowany mężczyzna "wypowiedział" trzy różne samogłoski dzięki syntezatorowi mowy połączonemu z implantem w jego mózgu - informuje "New Scientist". więcej »
Holandia wybije 36 tys. kóz z powodu „koziej grypy”
Wybicie prawie 36 tysięcy kóz zarządziły władze holenderskie w związku z zagrożeniem, jakie dla ludzi stanowi przenoszona przez te zwierzęta choroba, potocznie zwana "kozią grypą". Choroba ta zabiła już sześciu ludzi. więcej »
UE zestandaryzuje limit decybeli odtwarzaczy MP3
Eksperci UE chcą, by odtwarzacze MP3, w tym iPody, mogły emitować dźwięk o maksymalnej mocy 85 decybeli, choć z możliwością podwyższenia do 100 decybeli - donosi program BBC Politics Show. więcej »
Śmiertelność w wyniku grypy mniejsza, niż sądzono
Śmiertelność w wyniku zachorowań na nową grypę A/H1N1 w Wielkiej Brytanii na dzień 8 listopada wyniosła 26 na 100 tysięcy przypadków, co oznacza, że jest ona "znacząco mniejsza", niż uważano początkowo - wynika z badań opublikowanych przez brytyjski dziennik medyczny. więcej »
WHO: Większość ludności nie ma ochrony przed dymem papierosowym
Ponad 94 proc. ludzi na świecie nie ma zapewnionej ochrony prawnej przed dymem papierosowym - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia w raporcie zatytułowanym "Globalna epidemia tytoniowa". więcej »
Amerykanie żyją krótko, przy dużych wydatkach na zdrowie
Stany Zjednoczone znajdują się w ogonie państw uprzemysłowionych pod względem średniej długości życia obywateli, choć są w czołówce jeśli chodzi o wydatki na służbę zdrowia - podała Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). więcej »
Tytoń - kambodżański sposób na poranne mdłości
Ciężarne kobiety w Kambodży sięgają często po dość nietypowy środek łagodzący poranne mdłości - tytoń. Największe dotychczasowe badania dotyczące zażywania tytoniu w Kambodży wykazały, że prawie połowa kobiet po 48. roku życia żuje go regularnie, a jedna na pięć przyznaje, że ich uzależnienie zaczęło się od stosowania tytoniu jako remedium na mdłości towarzyszące ciąży - informuje agencja AP. więcej »
USG i elastografia w badaniu raka skóry
USG o wysokiej częstotliwości w połączeniu z elastografią pozwala odróżniać łagodne zmiany skórne od złośliwych nowotworów - poinformowano podczas dorocznej konferencji Radiological Society of North America. więcej »
OSPI wykryje raka skóry
Naukowcy z Ben-Gurion University of the Negev w Izraelu opracowują nowe urządzenie, które wykrywa niewidoczne gołym okiem nowotworowe zmiany na skórze. więcej »
Detekcja DNA w kroplach
Układ mikroprzepływowy sprzężony z nowoczesnym konfokalnym fluorescencyjnym spektroskopem umożliwia wykrycie oraz określenie liczby cząsteczek, ważnych z biologicznego punktu widzenia np. kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA), zawartych w pojedynczych kroplach - informuje "Lab on a Chip". więcej »
Epidemia AIDS może się rozszerzyć
Epidemia AIDS na Ukrainie, najpoważniejsza w Europie, grozi rozprzestrzenieniem się, a główną drogą szerzenia się wirusa HIV są stosunki heteroseksualne - zaalarmowali w Kijowie, w Światowym Dniu AIDS, przedstawiciele organizacji pozarządowych. więcej »