Ogólnopolskie badania: Jak nam się żyje?
Polska to już jest inny kraj, o innej wyobraźni, o innych aspiracjach i marzeniach - wynika z ogólnopolskich badań pt. "Jak nam się żyje?". Wyniki badań przedstawiło 24 października na konferencji Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). więcej »
Psychologowie: nie można nie reagować na przemoc wobec dzieci
Nie można nie reagować na przemoc wobec dzieci: koszty psychiczne, społeczne, a nawet finansowe bezczynności są znacznie wyższe niż te związane z ryzykiem pomyłki lub zaszkodzenia ofierze - wskazują psychologowie. więcej »
Niedoceniane tętno
Obok podwyższonego ciśnienia i poziomu cholesterolu, także zbyt szybkie bicie serca jest niepokojącym objawem - ostrzegali podczas konferencji prasowej w Warszawie profesorowie Andrzej Rynkiewicz i Krzysztof Filipiak. więcej »
W polskich szpitalach brakuje oddziałów dla wcześniaków
W Polsce jest za mało miejsc specjalistycznej opieki nad wcześniakami, a niedobory w tej kwestii wywierają negatywny wpływ nie tylko na zdrowie dzieci i sytuację ich rodzin, ale też mają poważne skutki społeczne i ekonomiczne - stwierdzili specjaliści neonatolodzy, którzy w Warszawie uczestniczyli w konferencji prasowej inaugurującej kampanię edukacyjno-informacyjną pod nazwą "O!Słoń wcześniaka". więcej »
Konflikt serologiczny - jest skuteczna szczepionka
Dzięki szczepionce, zawierającej specjalne przeciwciała, niektóre kraje niemal zupełnie wyeliminowały problem konfliktu grup krwi matki i dziecka w układzie Rh - poinformował prof. Stanisław Radowicki na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Szczecińscy naukowcy: przełom w chemioterapii raka piersi
Podawanie w chemioterapii przedoperacyjnej cis-platyny kobietom, które są nosicielkami zmutowanego genu BRCA1 i mają rozpoznanego raka piersi, powoduje kompletną lub niemal kompletną remisję choroby i zniknięcie guzów. To przełom w dziedzinie chemioterapii raka piersi - uważają szczecińscy naukowcy, pracujący pod kierunkiem prof. Jana Lubińskiego z Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. więcej »
Przyczyny ograniczenia dostępu do antykoncepcji - konferencja
Zbyt wysoka cena środków antykoncepcyjnych i fakt, że niektórzy ginekolodzy nie chcą ich przepisywać to niektóre przyczyny ograniczenia dostępu do antykoncepcji w Polsce - mówili uczestnicy dyskusji dot. antykoncepcji hormonalnej, która odbyła się w Warszawie. więcej »
Młodzieży brakuje wiedzy na temat seksualności
Młodym ludziom w Polsce brakuje elementarnej wiedzy na temat seksualności - wynika z doświadczeń Grupy Edukatorów Seksualnych Ponton, która po raz kolejny, wspólnie z Federacją na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny apeluje o wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół. więcej »
Wróć bez HIV - inauguracja kampanii Krajowego Centrum ds. AIDS
Każdego dnia statystycznie dwie osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV - alarmuje Krajowe Centrum ds. AIDS, które zainaugurowało kolejną kampanię, która przeciwdziałać ma rozprzestrzenianiu się epidemii HIV/AIDS "Wróć bez HIV". więcej »
Specjaliści zajmujący się chorobami trzustki spotkali się w Łodzi
Ponad 400 specjalistów zajmujących się chorobami trzustki z całego świata bierze udział w Łodzi w Kongresie Europejskiego Klubu Pankreatologicznego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Pankreatologicznego. więcej »
Intensywne, a zarazem bezpieczne leczenie cukrzycy jest możliwe
Nowoczesne leki pozwalają intensywnie, a zarazem bezpiecznie kontrolować poziom glukozy u chorych na cukrzycę typu II - wskazują międzynarodowe badania ADVANCE, które przedstawiono na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Jak się chronić przed rakiem, czyli profilaktyka onkologiczna na wakacje
O tym w jaki sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania oraz wystarczająco wcześnie wykryć raka szyjki macicy, raka skóry i raka piersi rozmawiali z dziennikarzami specjaliści onkolodzy podczas warsztatów profilaktyki onkologicznej pt. "Żeby się Pani latem zdrowie nie zgubiło", które odbyły się 13 czerwca w Warszawie. Organizatorem spotkania było Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi. więcej »
O chorobach tropikalnych wiemy zbyt mało
Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i przywożą stamtąd choroby, z których rozpoznaniem i leczeniem mają problemy krajowi lekarze - uznali uczestnicy I Kongresu Medycyny Tropikalnej, zorganizowanego w Warszawie. więcej »
Weekendowe warsztaty wyjazdowe „Nadzieja dla serc”
W dniach 7-8 czerwca br. w Łodzi, w ramach projektu „Nadzieja dla serc”, odbędą się warsztaty dla dzieci z chorobami serca i ich rodziców. Organizatorem przedsięwzięcia jest polska firma farmaceutyczna Adamed wraz z Fundacją Marka Kamińskiego. Głównym celem projektu jest przywrócenie chorym dzieciom nadziei na powrót do aktywnego życia poza szpitalem. więcej »
Opryszczka matki zagraża dziecku
Opryszczka ciężarnej kobiety może zagrozić zdrowiu, a nawet życiu jej dziecka - mówili specjaliści podczas warszawskiej konferencji prasowej poświęconej leczeniu opryszczki u kobiet w ciąży. więcej »