Warszawa. Specjaliści o problemach polskiej reumatologii
Problem z dostępem do skutecznej diagnostyki, zbyt rzadkie korzystanie z nowoczesnych leków, a także niestosowanie się pacjentów do wytycznych lekarza - o tych m.in. problemach polskiej reumatologii rozmawiano 3 września na spotkaniu prasowym w Warszawie. Według prof. Witolda Tłustochowicza, prezesa Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, skuteczne leczenie schorzeń reumatycznych to takie, które prowadzi do ustąpienia objawów oraz umożliwia pacjentowi powrót do normalnego życia i pracy. więcej »
Radziejowice. Lekarze: Samoleczenie przynosi korzyści pod warunkiem, że jest odpowiedzialne
Samoleczenie lub inaczej leczenie się "na własną rękę" przynosi korzyści pacjentowi i państwu pod warunkiem, że jest podejmowane w sposób świadomy i odpowiedzialny - ocenili lekarze na zakończenie dwudniowych warsztatów dziennikarskich, które odbyły się w Radziejowicach pod Warszawą. więcej »
Warszawa. Eksperci o wyzwaniach współczesnej reumatologii
Prezentacja wyników badania ewidencyjnego pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) to element spotkania eksperckiego pt. "Wyzwania współczesnej reumatologii - zdrowotne i społeczne aspekty leczenia chorób reumatycznych w Polce". Odbędzie się ono 3 września w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie. więcej »
Bezpłatne badanie skóry w toruńskim UMK
W niedzielę, 6 września, w Akademickiej Przychodni Lekarskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będzie można bezpłatnie zbadać swoją skórę. "Biała Niedziela" - akcja poświęcona problemowi nowotworów skóry, w szczególności czerniakowi - odbywa się na UMK już po raz piętnasty. więcej »
Kraków. Wykład: Kontrowersje dotyczące przeszczepiania szpiku kostnego w szpiczaku mnogim w dobie zastosowania nowych leków – za i przeciw
„Kontrowersje dotyczące przeszczepiania szpiku kostnego w szpiczaku mnogim w dobie zastosowania nowych leków – za i przeciw” więcej »
Eksperci: homeopatia niedoceniana, a nawet zwalczana przez lekarzy
Homeopatia jest niedoceniana, a często zwalczana przez lekarzy - powiedziała prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego lek. med. Ewa Czerwińska na konferencji z okazji rozpoczynającego się w środę 64. Kongresu Światowej Ligi Homeopatycznej. więcej »
Wyprzedź jesienny atak astmy - idź z dzieckiem do lekarza
Zbliża się jesień, a z nią wrześniowy szczyt zachorowań na astmę - mówił profesor Piotr Kuna, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, podczas konferencji prasowej pod hasłem "Wyprzedź jesienny atak astmy- idź z dzieckiem do lekarza". więcej »
Jak uratować swój wzrok
Pospolite i łatwe do wykrycia choroby oczu mogą doprowadzić do utraty wzroku. Tymczasem jedna trzecia osób po czterdziestce wcale nie chodzi do okulisty - mówił prof. Jerzy Szaflik podczas zorganizowanych przez Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny i Polskie Towarzystwo Okulistyczne warsztatów dla dziennikarzy. więcej »
Atuty i zagrożenia polskiego rynku leków ziołowych
Na całym kontynencie uprawia się zioła na powierzchni 100 tysięcy hektarów, z czego polskie uprawy zajmują powierzchnię 30 tys. hektarów. Każdego roku w naszym kraju produkuje się ponad 20 tysięcy ton ziół. więcej »
Dermatolodzy: 5 mln osób z chorobami skóry spychanych w Polsce na margines
W Polsce żyje około 5 mln osób z chorobami dermatologicznymi, w tym tak poważnymi jak łuszczyca zwykła i stawowa, atopowe zapalenie skóry czy nowotwory skóry. Mają oni jednak najgorszy w Europie dostęp do skutecznych terapii... więcej »
Warszawa. Dr Rudnicka: Ciąża to najgorszy okres na spotkanie z wirusem opryszczki
Opryszczka w ciąży zagraża zdrowiu i życiu dziecka. A najbardziej niebezpieczne jest, gdy kobieta spotyka się z wirusem opryszczki po raz pierwszy w ciąży - podkreślała dr Iwona Rudnicka z Katedry Dermatologii i Wenerologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Co kryje mózg psychopaty?
Brak empatii, nieumiejętność odwzorowywania uczuć, słabsze odczuwanie bólu, to tylko niektóre cechy charakteryzujące psychopatów. więcej »
Śląscy ginekolodzy opracowali kartę obdukcji dziecka molestowanego
Kartę obdukcji dziecka molestowanego oraz zasady badania i leczenia osób nieletnich opracowali śląscy ginekolodzy. Dokumenty zostały włączone do rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG) postępowania w takich przypadkach. więcej »
Lekarze: dziecko trzeba leczyć inaczej niż dorosłego
Niemowlętom i małym dzieciom nie należy podawać leków bez konsultacji z lekarzem, nie można też przekonywać, że lek "jest smaczny", a zastrzyk "nie boli" - ostrzegali lekarze podczas konferencji prasowej "Dziecko nie jest miniaturką dorosłego! Odrębności farmakoterapii u dzieci". więcej »
Jaskra - podstępna choroba oczu
Zagrażająca naszemu wzrokowi jaskra występuje nie tylko u ludzi starszych, ale także w młodym wieku. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich oczy są chore - mówiono na konferencji prasowej, zorganizowanej przez warszawski Instytut Jaskry i Chorób Oka. Jaskra to przewlekłe schorzenie nerwu wzrokowego - nie leczone, doprowadza do jego zaniku i utraty wzroku. więcej »