Bydgoszcz gospodarzem X kongresu polskich alergologów
Lekarze różnych specjalności, w tym goście z zagranicy, wezmą udział w X Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, który odbędzie się w dniach 7-10 października w Bydgoszczy. Hasło spotkania to: "Diagnostyka i leczenie chorób alergicznych - nowe trendy". "Choroby alergiczne są istotnym, narastającym problem natury społecznej i lekarskiej, co jest spowodowane zwiększającą się częstością ich występowania... więcej »
Międzynarodowy kongres kardiologów w Poznaniu
Najważniejszym zagadnieniom współczesnej kardiologii poświęcony jest XIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który od czwartku odbywa się w Poznaniu. W imprezie bierze udział ok. 4,5 tysiąca osób. Jak powiedział PAP prof. Romuald Ochotny, przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu, program naukowy spotkania pozwoli poznać najnowsze badania naukowe, nowe metody diagnostyczne i zalecenia terapeutyczne z zakresu różnych dziedzin kardiologii, kardiochirurgii i nauk pokrewnych. więcej »
Warszawa. IX Międzynarodowy Kongres Medycyny Estetycznej i Anti-Aging
Niemal 1000 polskich i zagranicznych ekspertów weźmie udział w rozpoczynającym się 26 września w Warszawie dwudniowym Kongresie Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. W ramach Kongresu odbędzie się także m.in. I Polsko Włoskie sympozjum Medycyny Estetycznej oraz III Międzynarodowa Konferencja "Lasery i inne źródła energii w medycynie kosmetycznej". więcej »
Zapalenie zatok przynosowych - poważny problem zdrowotny
Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych to poważny problem zdrowotny. W Europie co roku na chorobę tę zapada 2 proc. populacji, a w samej tylko Polsce ponad 8 mln osób. O zagrożeniach wynikających z nieleczonego zapalenia zatok, nowych trendach w terapii oraz społeczno-ekonomicznych kosztach choroby mówili eksperci podczas konferencji, która odbyła się 17 września w Warszawie. więcej »
Ekperci o in vitro
Pobieranie i zapładnianie wielu komórek, diagnostyka preimplantacyjna, ścisły nadzór nad ośrodkami zajmującymi się leczeniem niepłodności - te zapisy zdaniem ekspertów powinny znaleźć się w ustawie o in vitro. Restrykcyjna ustawa nie tylko zmniejszy skuteczność leczenia niepłodności, ale także zwiększy jego koszty - przekonywali uczestnicy konferencji na temat in vitro, która odbyła się 17 września w Warszawie. więcej »
30. Kongres Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Problemy prawa i etyki w związku z medycyną, leczenie nowotworów szyjki macicy, jajników i piersi - to niektóre z zagadnień poruszanych podczas 30. Jubileuszowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), który rozpoczął się 17 września w Lublinie. więcej »
Wrocław. 27 września Światowy Dzień Serca
Zdrowe serce lepsza praca - pod takim hasłem odbędzie się w Polsce już po raz ósmy Światowy Dzień Serca. Centralne obchody zaplanowano na 27. września we Wrocławiu. Impreza odbywa się w ponad stu krajach, pod patronatem Światowego Stowarzyszenia Serca. Jak powiedział prezes-elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Waldemar Banasiak, bardzo wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy jak dużym zagrożeniem są choroby serca. więcej »
Warszawa. Jak uniknąć zatrucia grzybami - wystawa w WSSE
Jak rozpoznawać i zbierać grzyby kapeluszowe tego będzie się można dowiedzieć odwiedzając wystawę "Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia" w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie (WSSE). Ekspozycja zostania otwarta 22 września, a dla zwiedzających będzie dostępna dzień później. więcej »
Zjazd biochemików w Łodzi
Ponad 500 osób, w tym zagraniczni goście, weźmie udział w 44. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Biochemicznego, który rozpocznie się 16 września w Łodzi. Tematem wiodącym tegorocznego spotkania na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej będzie epigenetyka - najnowsza dziedzina biochemii próbująca wyjaśnić, w jaki sposób zachodzą modyfikacje genów powodujące np. powstawanie chorób nowotworowych czy neurodegeneracyjnych - poinformowała rzeczniczka uczelni, dr Ewa Chojnacka. więcej »
W Lublinie konferencja o naprotechnologii
Naprotechnologii i jej osiągnięciom w leczeniu niepłodności poświęcona była konferencja naukowa pt. "NaProTECHNOLOGY", która odbyła w Lublinie. Współtwórca naprotechnologii, ginekolog, dyrektor Instytutu Papieża Pawła VI, prof. Thomas Hilgers z USA, określił ją jako dyscyplinę naukową, której przedmiotem jest zdrowie kobiety i która pozwala jej "podjąć współpracę ze swoją płodnością", zrozumieć naturalne procesy płodności i niepłodności oraz podejmować leczenie ewentualnych zaburzeń i chorób. więcej »
W Warszawie europejskie warsztaty na temat stresu traumatycznego
Praktyczne i teoretyczne aspekty traumy i zaburzeń potraumatycznych będą tematem "Europejskich warsztatów nt. stresu traumatycznego 2009" (EWOTS), które odbędą się w dniach 18-19 września w Warszawie. Temat przewodni spotkania to: "Pomoc po traumie - nowe kierunki w teorii i praktyce". więcej »
Warszawa. Rozpoczął się I Kongres "Rehabilitacja Polska"
I Międzynarodowy Kongres "Rehabilitacja Polska" zainaugurowano w czwartek w Warszawie. Naukowe spotkanie specjalistów w dziedzinie rehabilitacji, fizjoterapii i kultury fizycznej potrwa do niedzieli. Kongresowi, zorganizowanemu przez Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Komitet Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej PAN oraz Polskie Towarzystwo Fizjoterapii honorowo patronuje prezydent Lech Kaczyński. więcej »
Warszawa. Hematolodzy: profilaktyczne leczenie hemofilii powinno być też dostępne dla dorosłych
Część dorosłych pacjentów z hemofilią, szczególnie narażonych na krwotoki wewnętrzne, powinna mieć dostęp do profilaktyki wtórnej, czyli regularnie otrzymywać brakujący czynnik krzepnięcia - podkreślali hematolodzy na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Warszawa. Lekarze: przeciw grypie powinny się szczepić osoby z grup ryzyka
Przeciw grypie sezonowej powinny się szczepić szczególnie osoby z grup wysokiego ryzyka, tj. z obniżoną odpornością, osoby starsze i cierpiące na schorzenia przewlekłe, jak choroby serca, układu oddechowego czy cukrzyca - mówili lekarze 7 września na konferencji prasowej w Warszawie. W Polsce szczepi się bardzo niewielki odsetek społeczeństwa, również z grup ryzyka. Dlatego Federacja Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" chce promować ideę szczepień ochronnych przeciw grypie w ramach akcji "Antygrypa: Zaszczep dobre nawyki". więcej »
Polsko-hiszpańska konferencja psychiatryczna
Najnowsze doniesienia naukowe w zakresie leczenia schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, depresji i psychoz u dzieci to główne tematy "Polsko - Hiszpańskiej Konferencji Psychiatrycznej", która odbyła się na początku września w Hiszpanii. więcej »