Wykład prof. H. Skarżyńskiego na Politechnice Warszawskiej
Nano, mikro, mega - w tle nowa era w otochirurgii - odczyt pod tym tytułem wygłosi 19 listopada prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Spotkanie, w ramach konwersatorium Politechniki Warszawskiej, organizuje Centrum Studiów Zaawansowanych PW. więcej »
Warszawa. Wykłady popularnonaukowe w PAN
Polska Akademia Nauk i Towarzystwo Naukowe Warszawskie zainaugurowały kolejny cykl wykładów otwartych, które prowadzą znakomici naukowcy i ludzie kultury z krajowych i zagranicznych ośrodków naukowych. Wykłady adresowane są do szerokiego kręgu odbiorców. więcej »
I Konferencja Psychoonkologii Praktycznej w Krakowie
Czym jest psychoonkologia i jakie formy pomocy mogą otrzymać chorzy na nowotwory oraz ich bliscy będzie można dowiedzieć się już 13 listopada w Krakowie podczas I Konferencji Psychoonkologii Praktycznej pt. „Nie tylko leki leczą”. Bezpłatna i otwarta dla wszystkich zainteresowanych konferencja z okazji 10-lecia istnienia Stowarzyszenia Wspierania Onkologii UNICORN, odbędzie się w auli Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Anny 12. więcej »
Kuchnia molekularna w Śląskiej Kawiarni Naukowej
Dobry kucharz fizykę i chemię ma w małym palcu. Dlatego może dać pokaz "Molekularnego gotowania" - właśnie taki, na jaki zaprasza 5 listopada do Katowic Śląska Kawiarnia Naukowa (ŚKN). W czasie otwartego spotkania będzie można spróbować m.in. kawioru o smaku buraczków, drinku na bazie ciekłego azotu oraz lodów o smaku pomidora. więcej »
Różnice w edukacji z powodu różnic w statusie rodziny
Wyższe wykształcenie rodziców, a także status ekonomiczny rodziny - m.in. takie cechy rodzinnego domu wpływają na późniejsze wyniki dziecka w nauce - wynika z informacji przedstawionych w czwartek na I Ogólnopolskim Forum "Równać szanse". W stolicy najgorzej w szkole radzą sobie uczniowie z Pragi Północ, a najlepiej z Ursynowa. więcej »
Gdańsk. Cykl Spotkań Edukacyjnych „Moje życie ze szpiczakiem mnogim”
Cykl Spotkań Edukacyjnych "Moje życie ze szpiczakiem mnogim" zakłada organizację spotkań edukacyjnych dla pacjentów i ich bliskich na przełomie 2009 i 2010 roku w wybranych miastach w całej Polsce. Organizatorami spotkań są: Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Szpiczaka, Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka oraz Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych. więcej »
Europejska strategia przeciwko grypie - spotkanie w Brukseli
W jaki sposób opracować spójną odpowiedź europejskiej i światowej publicznej opieki zdrowotnej na epidemię grypy H1N1? Na to pytanie postarają się odpowiedzieć uczestnicy organizowanej przez Komisję Europejską konferencji pt. "Obszary wspólnego oddziaływania grypy u ludzi i zwierząt", która odbędzie się 30 października w Brukseli. więcej »
Konferencja naukowa z okazji Dnia Osób Jąkających się
O terapii osób jąkających się, roli wczesnej interwencji logopedycznej i historii Polskiego Związku Jąkających będą rozmawiali uczestnicy naukowej konferencji "Świat, który rozumie jąkanie". Odbędzie się ona 21 października na Uniwersytecie Śląskim, w przeddzień Światowego Dnia Osób Jąkających się. więcej »
Katowice. Ogólnopolskie forum środowiska medycznego
27 października w Katowicach pod patronatem honorowym władz miasta, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz innych instytucji medycznych odbędzie się forum dyskusyjne środowiska medycznego, podczas którego będą poruszane tematy związane z informatyzacją medycyny oraz problemami i rozwiązaniami w funkcjonowaniu regionalnego rynku opieki medycznej. więcej »
Otwarte seminarium nt. autyzmu w Warszawie
II Międzynarodowe Seminarium na temat Zaburzeń Spektrum Autyzmu pod hasłem "autyzm jest uleczalny" odbędzie się w dniach 17-18 października w Warszawie. W otwartym spotkaniu mogą wziąć udział lekarze, nauczyciele, terapeuci, rodzice i wszyscy zainteresowani tematyką autyzmu. więcej »
Kraków. Październikowe wykłady w sali bibliotecznej w Klinice Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego
Oddział Krakowski Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów, Katedra i Klinika Hematologii Collegium Medium UJ w Krakowie, konsultant wojewódzki ds hematologii prof. A. B. Skotnicki oraz „Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka" www.szpiczak.org zapraszają do do sali bibliotecznej w Klinice Hematologii SU ul. Kopernika 17 w dniu 19 października 2009 roku (poniedziałek) o godzinie 16.00 na wykłady, które wygłoszą... więcej »
Co nowego w alergologii? - X Kongres PTA
Ok. 1,5 tys. osób - m.in. lekarze pierwszego kontaktu, specjaliści alergologii, pulmonologii, pediatrii, okulistyki, laryngologii, dermatologii, medycyny rodzinnej z Polski i z zagranicy - wzięło udział w X Jubileuszowym Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA). Spotkanie odbyło się w dniach 7-10 października w Bydgoszczy. Kongres przebiegał pod hasłem: "Diagnostyka i leczenie chorób alergicznych - najnowsze trendy". więcej »
Lekarze: reumatyzm dotyka też ludzi młodych
Reumatyzm nie jest tylko chorobą ludzi starszych. Badania pokazują, że cierpią na nią także ludzie w wieku 20-30 lat - mówią lekarze uczestniczący w I krajowych spotkaniach reumatologicznych, które odbywają się w Łodzi. Medycy zwracają uwagę, że najważniejsza jest wczesna diagnostyka. więcej »
Genetyka, biochemia i sport w Śląskiej Kawiarni Naukowej
Czy mięśnie ludzkie można trenować w nieskończoność, skoro już dziś w wielu dziedzinach sportu osiągnięto granicę ludzkich możliwości? Czym jest genetyczny doping i jak to się dzieje, że płeć sportowca bywa niejednoznaczna nawet dla genetyka? więcej »
Debata „Niedokończona emancypacja”
W tym roku, po raz pierwszy w 13-letniej historii warszawskiego Festiwalu Nauki, został poruszony problem równości kobiet i mężczyzn. W debacie "Niedokończona emancypacja", prowadzonej przez prof. Magdalenę Środę z Wydziału Filozofii i Socjologii UW wzięły udział: dr Agnieszka Graf z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, prof. Małgorzata Fuszara z Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW oraz prof. Eleonora Zielińska z Wydziału Prawa i Administracji UW. więcej »