Młodzież „na gigancie”. Spróbuj zrozumieć swoje dziecko
Ucieczki z domu najczęściej zdarzają się w miesiącach letnich. Młodzi uciekają by przeżyć przygodę, „spróbować” wolności i samodzielności. Często nie są pełnoletni, za to łatwowierni i naiwni. Część wraz z pierwszymi chłodnymi nocami wróci do domu, niektórzy będą potrzebowali pomocy psychologa lub psychiatry, inni nigdy się nie odnajdą. więcej »
Zdrowie seksualne na plakacie
„Seks to zdrowie. Dbajmy o nie!” to hasło rozpoczętego właśnie konkursu na plakat społeczny. Projekt realizowany jest w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, a patronat nad nim objęła Fundacja Promocji Zdrowia Seksualnego. więcej »
Zakażenia pochwy u dziewczynek
Stany zapalne sromu i pochwy są najczęstszym problemem ginekologicznym dziewczynek przed pierwszym miesiączkowaniem, a co za tym idzie, najczęstszą przyczyną wizyt u ginekologa. więcej »
Karmienie naturalne a witaminy D i K. Lato nie jest powodem do przerwania suplementacji witaminy D
Przygotowania do roli mamy trwają co najmniej dziewięć miesięcy. Kobietę w ciąży zazwyczaj nurtuje mnóstwo pytań dotyczących opieki nad oczekiwaną pociechą. Jest to moment, kiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące pielęgnacji, wychowania, karmienia dziecka. więcej »
Indeks Zdrowia Firmy
Praktyka pokazuje, że okresowe i kontrolne badania „kodeksowe” nie mają wiele wspólnego z możliwością diagnozowania ogólnego stanu zdrowia pracowników, a samo oferowanie pracownikom pakietów medycznych nie jest wystarczającą motywacją do korzystania z regularnej profilaktyki badawczej. Liczne badania wskazują, że Polacy nadal nie lubią się badać, a troskę o zdrowie pojmują jako leczenie, a nie zapobieganie chorobom. Popularyzacja i upowszechnienie profilaktyki opieki medycznej jest dużym problemem społecznym i jednocześnie wyzwaniem dla nas wszystkich. więcej »
Jak poskromić astmę? Czyli farmakologia i praktyka „wespół – zespół”.
Zgodnie z danymi Światowej Inicjatywy dla Astmy (GINA), na świecie choruje na astmę ponad 300 mln ludzi. Corocznie z jej powodu umiera 180 tys. osób, mimo iż od paru dziesiątków lat w leczeniu astmy stosuje się leki bardzo skuteczne. W Polsce na astmę choruje prawie 2 miliony osób, w tym około 1 mln dzieci. Częstość jej występowania wynosi około 4,2-5,4% u dorosłych i 8,6-9,6% u dzieci. więcej »
Pięć porad dla zapracowanego serca
Co drugi Polak deklaruje, że on sam bądź ktoś z jego rodziny choruje lub leczy się z powodu chorób układu krążenia (ChUK) – pokazał raport społeczny przygotowany na zlecenie polskiej firmy farmaceutycznej Adamed, organizatora programu „Serce na nowo” [1]. Schorzenia serca i naczyń wymagają pewnej troski o organizm, nie muszą jednak ograniczać aktywności życiowej i zawodowej. więcej »
Zasady dobrego żywienia. Zdrowe odżywianie a słodycze
Jedzenie jest jedną z ważnych przyjemności życia i, o ile to możliwe, spożywamy te produkty, które lubimy a unikamy tych, których nie lubimy. Wykazano, że jedzenie ulubionych produktów spożywczych stymuluje wydzielanie beta-endorfin, które są znanymi czynnikami poprawiającymi nastrój. Jednak atrakcyjność pożywienia nie zależy tylko od jego własności sensorycznych, ale również od tego, jak bardzo jesteśmy głodni, jakie mamy poprzednie doświadczenia dotyczące danego pożywienia oraz od okoliczności, w których jest ono spożywane. Innymi słowy, dobre samopoczucie jest związane z dobrym pożywieniem spożywanym w dobrym czasie oraz w doborowym towarzystwie. więcej »
Zasady dobrego żywienia. Dieta zbilansowana
Prawidłowe żywienie to dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, czyli energii oraz składników niezbędnych do utrzymania zdrowia i wszystkich funkcji organizmu. Składniki odżywcze dzielą się ze względu na swoje podstawowe funkcje na 3 grupy... więcej »
Europejska akcja profilaktyki czerniaka po raz piąty w Polsce
W maju La Roche-Posay Laboratoire Pharmaceutique, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz Krajowego Konsultanta ds. Dermatologii prof. dr. hab. n. med. Waldemara Placka po raz kolejny włącza się do europejskiej akcji walki z czerniakiem Melanoma Day. W 10 największych miastach Polski w Klinikach Dermatologicznych oraz w gabinetach prywatnych, specjaliści w dziecinie dermatoskopii będą przeprowadzać bezpłatne badania dermatoskopowe, umożliwiające 3 000 Polakom kontrolę znamion. więcej »
Czy grozi Ci wypalenie zawodowe?
Pracujesz ciężko, dajesz z siebie wszystko i odczuwasz satysfakcję z odnoszonych sukcesów. Przełożeni są z Ciebie zadowoleni, a Ty cieszysz się, bo wiesz, że pracujesz nie tylko na „uścisk dłoni prezesa”, ale też na solidne wynagrodzenie. Współpracownicy i klienci zawsze mogą liczyć na Twój uśmiech i serdeczność. Czujesz, że to jest Twój czas i nie możesz go zmarnować. Jednak coś w środku z wolna, po cichu podpowiada Ci - odpuść, zostaw to, oni tylko żerują na Twojej pracy… Znasz to? Zatrzymaj się i pomyśl, czy nie dotknął Cię syndrom wypalenia zawodowego. więcej »
Wiosna – przygotuj serce na lato
Wiosna to ostatni moment na przygotowanie serca na obciążenie związane z letnimi upałami. Osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości układu krążenia już teraz powinny pomyśleć o fitoterapii - łagodnej kuracji lekami roślinnymi wspomagającej układ krążenia. więcej »
„Twoja skóra bez tajemnic” Ogólnopolska kampania edukacyjna „Twoja skóra bez tajemnic”
Działania prowadzone w ramach ogólnopolskiej kampanii „Twoja skóra bez tajemnic” mają na celu edukowanie jak prawidłowo rozpoznać typ naszej skóry oraz jak właściwie ją pielęgnować, tak aby zapewnić jej piękno i zdrowie. Patronat merytoryczny nad kampanią objęło Stowarzyszenie Lekarzy Dermatologów Estetycznych. więcej »
Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego
Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego to bezprecedensowa, nowatorska w formie i przekazie kampania społeczna promująca zdrowie seksualne. Celem programu jest edukowanie oraz uświadamianie opinii publicznej wpływu zaburzeń zdrowia seksualnego na wszystkie sfery życia człowieka, w tym na ogólną kondycję fizyczną, zdrowie psychiczne oraz relacje społeczne. więcej »
Wizyta u seksuologa - wstyd czy norma?
Traktujmy zaburzenia seksualne, jak każdą inną chorobę. Skoro idziemy do kardiologa z bólem serca, do gastrologa z bólem brzucha czy do stomatologa z bólem zęba, to w przypadku zaburzeń utrudniających współżycie seksualne, normą powinno być zgłoszenie się do seksuologa. więcej »