Po oczach ich poznacie... dzięki polskim naukowcom
Dzięki polskim naukowcom zbliża się moment, w którym zamiast dokumentu tożsamości będziemy pokazywać oczy. Algorytmy opracowane przez pracowników Politechniki Łódzkiej pozwalają na szybsze i skuteczniejsze rozpoznanie osoby po tęczówce oka. Zespół z Katedry Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej (DMCS PŁ) zajmujący się algorytmami biometrycznymi zdobył pod koniec sierpnia nagrodę specjalną i trzy złote medale w World Cup of Computer Implemented Inventions na Tajwanie. więcej »
Starość też radość - przekonuje psycholog
95 proc. skojarzeń, jakie mają młodzi myśląc o starości, to określenia negatywne. Jednak starość nie musi być smutna, bo wiek nie wpływa na poziom zadowolenia z życia - przekonywała podczas Festiwalu Nauki w Warszawie dr Zuzanna Toeplitz. więcej »
W 2015 roku 2,7 mld internautów na świecie
W 2015 roku za świecie będzie 2,7 mld użytkowników internetu. W USA zaś więcej internautów będzie miało wówczas internet mobilny niż stacjonarny - przewiduje firma analityczna IDC. więcej »
12 proc. polskich internautów nie skończyło 16 lat
12 proc. polskich internautów to osoby poniżej 16 roku życia; niestety, coraz częściej odwiedzają oni strony nieodpowiednie dla ich wieku - wynika z badania eKid Fundacji Kidprotect.pl i firmy badawczej Polskie Badania Internetu. więcej »
CBOS: Ponad połowa Polaków regularnie używa internetu
Do 56 proc. wzrosła w Polsce liczba internautów. CBOS prognozuje, że najważniejszym czynnikiem ograniczającym dostęp do zasobów sieci będzie nie, jak dotąd, wiek użytkowników, lecz ich umiejętność wyboru informacji oraz korzystania z aplikacji i usług. więcej »
Masz złe samopoczucie po urlopie? Ciężko jest lekko żyć
Zmiana środowiska to priorytet numer jeden na wakacyjnej liście postanowień. Najpopularniejsze miejsca spędzania urlopu to komfortowe ośrodki, gdzie wczasowicze mogą się odprężyć i zapomnieć o problemach. Szwedzki bufet, popołudniowe drzemki oraz sączenie piwa i drinków pod parasolami z widokiem na basen to częsty sposób na rozluźnienie. Tymczasem wiele osób po powrocie z wakacji uskarża się na złe samopoczucie, senność, stres. Czy zatem słodkie lenistwo popłaca? więcej »
Masz potencjał przywódczy? Kto może być liderem politycznym
Przywódcą politycznym może być osoba dynamiczna, ekstrawertywna, która nie ma problemów z nawiązywaniem kontaktów z innymi ludźmi. Skutecznego lidera nie możemy wykreować z zupełnie przypadkowej osoby – uważa psycholog polityki dr Julita Koszur z SWPS. więcej »
Mija 20 lat internetu w Polsce
20 lat temu nawiązano pierwsze w Polsce połączenie, wykorzystujące technologię IP (internet protocol). Uniwersytet Warszawski połączył się z uniwersytetem w Kopenhadze. Dziś 63 proc. Polaków ma dostęp do internetu. więcej »
Na rynku pracy towarzyskie kontakty pracują niemal wyłącznie na rzecz mężczyzn?
Podczas szukania pracy to, kogo znamy, bywa nie mniej ważne od tego, co umiemy. Doświadczenie zawodowe pomaga bowiem rozwijać taki rodzaj kontaktów, które nieraz otwierają nowe perspektywy zawodowe. Zasada ta sprawdza się jednak głównie w przypadku mężczyzn - twierdzą eksperci z North Carolina State University (NCSU). więcej »
Internet nie uczy i nie łączy tak, jak nam się wydaje?
Większość ludzi nie kształci się, korzystając z internetu. Ponadto wciąż pogłębiają się różnice między społeczeństwami cyfrowymi, a tymi, których na internet nie stać - ocenia w rozmowie z PAP medioznawcza, prof. Marian Gierula z Uniwersytetu Śląskiego. Internet, który od 20 lat jest w Polsce, niewątpliwie zmienia społeczeństwo, ale wciąż tylko potencjalnie na lepsze. więcej »
Wystarczy 6 pytań, żeby ustalić, czy życie ma dla ciebie sens
Czy życie ma dla ciebie sens? Teraz da się ustalić szybciej niż dotychczas. Okazuje się, że w najbardziej popularnym teście psychologicznym do pomiaru sensu życia, zamiast 20 pytań, czasami wystarczy zadać zaledwie 6 - ustalili badacze z katowickiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »
Socjolog o zamieszkach w Londynie
Zamieszki w Wielkiej Brytanii to bunt sfrustrowanych i wykluczonych; nie przerodzą się w ruch polityczny i wkrótce się skończą - uważa politolog, socjolog, historyk dr Krzysztof Jaskułowski z wrocławskiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »
Psychopaci - inteligentni i pozbawieni uczuć wyższych
Psychopata jest pozbawiony uczuć wyższych, posiada na ogół bardzo wysoki wskaźnik inteligencji. Nie przeżywa skutków własnych czynów, za to wie, jak nie wolno postępować, dlatego za swój czyn odpowiada jak każdy inny przestępca - powiedział PAP dr Leszek Woszczek. więcej »
Luksusowy zegarek lepiej reklamować przy przy... mrożonce?
Reklama luksusowego zegarka będzie skuteczniejsza, gdy umieścimy ją obok reklamy mrożonki niż np. lodówki. Badania przeprowadzone w Instytucie Psychologii Ekonomicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej pokazały, że reklamy produktów drogich i luksusowych należy umieszczać w sąsiedztwie reklam produktów niepodobnych. więcej »
Popularność zakupów grupowych wynika z tradycji targowania
Popularność "zakupów grupowych" w Polsce wynika w dużej mierze z tradycji targowania się. "Przez wiele lat żyliśmy w kulturze łapania okazji: jeżeli coś jest tańsze to kupujemy, bo potem tego nie będzie" - powiedziała PAP dr Julita Koszur z SWPS. więcej »