Wojcieszek: leczenie nowotworów dostępne, ludzie muszą się badać
W Polsce leczenie nowotworów na wysokim poziomie jest dostępne dla każdego chorego, jest też wiele programów badań profilaktycznych. Polacy wciąż jednak za rzadko z nich korzystają i choroba jest często wykrywana w późnym stadium - ocenia dr Andrzej Wojcieszek. więcej »
Ósemki - kłopotliwe zęby mądrości
Często rosną niewłaściwie lub nie wyrastają do końca. Trudno je dokładnie umyć, więc łatwiej o próchnicę. Zdaniem wielu naukowców ósemki, czyli najpóźniej wyrastające zęby, zwane zębami mądrości, to narządy szczątkowe człowieka, zanikające powoli w procesie ewolucji. "To bez wątpienia najmniej potrzebne zęby, nie odtwarzamy ich nawet w protetyce, zatrzymując się na siódemkach. Oczywiście jeśli rosną prawidłowo i właściwie o nie dbamy, są w pełni cenne dla naszego organizmu" - mówi doc. Rafał Koszowski ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »
Dziś przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. Dni otwarte w Centrum Onkologii w Warszawie
Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Walki z Rakiem we wszystkich regionach Polski organizowane są rozmaite akcje edukacyjne. W sobotę (5 lutego) Polska Unia Onkologii pod patronatem NFZ w szpitalach onkologicznych w całym kraju organizuje Dzień Otwartych Drzwi. Zainteresowani będą mogli wykonać bezpłatne badania cytologiczne i mammograficzne oraz uzyskać informacje na temat profilaktyki nowotworowej i zdrowego stylu życia. więcej »
Lekarze: pneumokoki zagrażają też dorosłym, zwłaszcza seniorom
Pneumokoki wywołują groźne dla życia zapalenie płuc nie tylko u dzieci. Narażone na nie są zwłaszcza osoby po 65. roku życia, palące lub z chorobami przewlekłymi. Najlepszą ochronę przed zgonem i pobytem w szpitalu zapewni im szczepienie - zachęcają lekarze. więcej »
Eksperci: leki homeopatyczne nie wywołują działań niepożądanych
Leki homeopatycznie nie wywołują działań niepożądanych. Z powodzeniem można je stosować zarówno przy zwykłych przeziębieniach, jak i łagodzeniu skutków radio- czy chemioterapii - przekonywali eksperci podczas debaty poświęconej homeopatii. "Jeżeli osoba zdrowa, która nie objawów choroby, weźmie lek homeopatyczny to nie będzie miała objawów negatywnych" - mówiła podczas konferencji prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej (PTHK) dr Ewa Wojciechowska. więcej »
Eksperci: Polki nie muszą umierać z powodu raka szyjki macicy
Codziennie 4-5 Polek umiera z powodu raka szyjki macicy, a gdyby raz na trzy lata skorzystały z programu bezpłatnych badań cytologicznych większości z tych zgonów można by uniknąć - mówili eksperci w poniedziałek na spotkaniu z mediami. Podsumowano na nim V Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, organizowany przez Europejskie Stowarzyszenie do Walki z Rakiem Szyjki (European Cervical Cancer Association - ECCA). więcej »
Polacy opracowali e-dmuchawkę do walki z wadami wymowy
Jak skutecznie walczyć z wadami wymowy u dzieci zapewniając im dobrą zabawę? Wystarczy mikrofon, ustnik i komputer z odpowiednim oprogramowaniem, czyli e-dmuchawka opracowana przez naukowców z Politechniki Gdańskiej. "Badania światowe wskazują występowanie nieprawidłowej mowy średnio u co 3 dziecka w wieku do 17 lat. W Polsce prowadzone są lokalne badania przesiewowe w szkołach - najczęściej podstawowych. Wyniki tych badań wskazują na zwiększającą się grupę dzieci z problemami logopedycznymi" - wyjaśnia PAP koordynator projektu, dr inż. Jacek Rumiński z Katedry Inżynierii Biomedycznej PG. więcej »
Dzień Otwartych Drzwi w Poradni Onkologicznej Centrum Zdrowia Dziecka
Z bezpłatnych porad specjalistów z Kliniki Onkologii Instytutu - Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) w Warszawie będą mogli skorzystać 5 lutego rodzice, którzy obawiają się o stan zdrowia swoich dzieci. Dzień Otwartych Drzwi odbędzie się w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem organizowanego przez Polską Unię Onkologii. Na konsultacje będzie się można zapisać 4 lutego. więcej »
Otwarto pierwszą w Polsce Pracownię Radioterapii Protonowej
W Krakowie otwarto pierwszą w Polsce Pracownię Radioterapii Protonowej, w której leczeni będą chorzy na nowotwory oka. Radioterapia protonowa pozwala na bardzo precyzyjne niszczenie nowotworów m.in. guzów znajdujących się wewnątrz gałki ocznej. więcej »
Doktorantka z UW bada dzieci z ADHD
Jak widzą siebie dzieci z objawami impulsywności, deficytem uwagi i nadaktywnością (ADHD)? Jak oceniają własną skuteczność? Jaki jest związek między obrazem własnej osoby a zachowaniem dzieci, w tym samokontrolą? Odpowiedzi na te pytania szuka Małgorzata Gambin z Katedry Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka projektu pracy doktorskiej nagrodzonego w konkursie Doktoraty dla Mazowsza przygotowuje - dotąd niedostępne w Polsce - narzędzia diagnostyczne, które będą odgrywały ważną rolę w procesie diagnozy i terapii dzieci z ADHD. więcej »
Lekarze: zakrzepica to podstępny zabójca
Silny ból łydki, opuchlizna, zaczerwienienie mogą być objawami zakrzepicy żył głębokich. Ta poważna i choroba, na którą co roku zapada 60 tys. Polaków może - nieleczona - doprowadzić w ciągu kilku sekund do zgonu - alarmują lekarze. Specjaliści mówili o tym na czwartkowym spotkaniu prasowym w Warszawie, na którym oficjalnie zainaugurowano działanie Koalicji Przeciw Zakrzepicy. Jej celem jest przede wszystkim edukacja środowisk lekarzy, pielęgniarek oraz całego społeczeństwa na temat zakrzepicy i jej skutków. więcej »
Lekarze: na endometriozę cierpi 1 mln Polek
Endometrioza, bolesna choroba, często prowadząca do niepłodności, jest ciągle mało znana w Polsce, choć cierpi na nią 1 mln kobiet. Tymczasem, ostatnio pojawił się skuteczny lek na to schorzenie – mówili lekarze 26 stycznia na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Teoria gier orężem w walce z przemocą w szkole
Czy naukowa teoria gier pozwoli lepiej zrozumieć, a w konsekwencji rozwiązać problem dręczenia w szkole? Taką nadzieję ma Agata Komendant-Brodowska z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, której badania zostały nagrodzone w programie stypendialnym "Doktoraty dla Mazowsza". więcej »
Koalicja Przeciw Zakrzepicy inauguruje swoją działalność
"Zakrzep - groźny lokator Twoich żył" - warsztat pod tym hasłem zainauguruje 27 stycznia w Warszawie działalność Koalicji Przeciw Zakrzepicy. Koalicja powstała z inicjatywy prezesa Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą "Thrombosis" prof. dr. hab. n. med. Witolda Z. Tomkowskiego. Fundacja ma w planach stworzenie elektronicznego systemu łatwej i efektywnej oceny ryzyka rozwoju choroby. więcej »
Lekarze o możliwościach poprawy wyników leczenia raka płuca
Badania przesiewowe wśród najbardziej narażonych na raka płuca, refundacja badań genetycznych, pozwalających dobrać leki oraz częstsze stosowanie chemioradioterapii – to działania, które mogą poprawić wyniki leczenia tego nowotworu w Polsce, uważają eksperci. Swoje opinie i propozycje na ten temat zaprezentowali podczas wtorkowej debaty w Warszawie lekarze różnych specjalności zajmujący się terapią chorych na raka płuca. więcej »