PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

28 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. Pierwotna małopłytkowość immunologiczna

28 lutego, już po raz czwarty, będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Chorób Rzadkich. Tegoroczne obchody (także w Polsce) odbędą się pod hasłem „Rzadcy, ale równi”. Wśród głównych postulatów organizacji pacjentów z ponad 40 państw jest apel do rządów o bliższe przyjrzenie się jakości życia i problemom chorych. więcej »

Już blisko 40 dzieci zoperowano w Bytomiu w łonie matki

Już blisko 40 dzieci zostało zoperowanych w Polsce w łonie matki. Jedyny w kraju ośrodek przeprowadzający obecnie takie operacje to Katedra i Oddział Kliniczny Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Bytomiu. więcej »

Otwarto nową Klinikę Chirurgii Naczyniowej w Warszawie

W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie otwarto nową klinikę, gdzie zamiast klasycznych operacji wykonywane są tzw. małoinwazyjne zabiegi wewnątrznaczyniowe - poinformował PAP prof. Marek Maruszyński, szef Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Endowaskularnej. więcej »

Badania nad emocjami to inwestycja w kapitał ludzki

Spór o to, czy emocje polepszają, czy też pogarszają funkcjonowanie poznawcze, to przedmiot zainteresowań naukowych Kamila Imbira z Uniwersytetu Warszawskiego. Laureat programu stypendialnego "Doktoraty dla Mazowsza" w rozmowie z PAP tłumaczy, że emocje są bardzo ważnym elementem wielu procesów, np. komunikacji, negocjacji, asertywności czy wywierania wpływu. Badania nad nimi pozwolą na opracowanie i wdrożenie nowatorskich programów szkoleniowych z zakresu rozwoju osobistego, zwiększających jakość kapitału ludzkiego w regionie mazowieckim. więcej »

Mózgowe porażenie dziecięce. NFZ odmówił refundacji pompy baklofenowej pomimo wskazań medycznych

Justyna jest młodą, 23-letnią kobietą, która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. W 2008 roku przeżyła bardzo poważny wypadek samochodowy i od tego momentu nie chodzi. Po wypadku nasiliły się bolesne przykurcze mięśni, dodatkowo całkowicie zniszczone zostało biodro (płaska panewka, brak części głowy kości udowej), które kwalifikuje się do wymiany. Ogromny ból pojawia się w każdej pozycji ułożenia ciała. więcej »

Rosnąca bezradność chorych na mózgowe porażenie dziecięce i ich rodzin

Pacjenci z mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD) czekają na refundację pomp baklofenowych. W między czasie chorzy ze wskazaniami medycznymi zmuszeni są samodzielnie pozyskiwać fundusze na zakup urządzenia. Zwiększa się liczba osób szukających pomocy w organizacjach i stowarzyszeniach pacjentów. więcej »

Program do walki z przestępstwami za pośrednictwem Internetu

Dzięki pracom polskich lingwistów komputerowych policja jeszcze w tym roku będzie posługiwała się programem, który ułatwi wykrywanie przestępstw za pośrednictwem Internetu. O tym, jak nauczyć komputer języka naturalnego mówi PAP prof. Wiesław Lubaszewski z Katedry Lingwistyki Komputerowej UJ oraz z Katedry Informatyki AGH. więcej »

Agresja w ochronie zdrowia - debata online

Agresja wobec personelu medycznego (zarówno lekarzy jak i pielęgniarek) jest tematem rzadko poruszanym przez media. Do tej pory nie oszacowano także skali tego zjawiska, choć trwają prace nad stworzeniem mapy agresji w służbie zdrowia. Służy temu uruchomiony przez Naczelną Izbę Lekarską System Monitorowania Agresji w Ochronie Zdrowia. Wciąż jednak pozostaje pytanie, w jaki sposób zapobiegać takim incydentom, w jakich instytucjach szukać pomocy. więcej »

Leki innowacyjne a leki generyczne - różnica nie tylko w cenie

Lekom generycznym - zwanym też odtwórczymi – udało się zdobyć zaufanie wśród lekarzy oraz pacjentów, a tym samym ugruntować pozycję na rynku farmaceutycznym. Warto jednak przyjrzeć się bliżej ich specyfice, ponieważ różnice między produktami zastępczymi a lekami oryginalnymi mogą wykraczać poza różnicę w cenie. więcej »

Będzie kolejny program zwalczania HIV i AIDS

W latach 2012-2016 będzie realizowany kolejny Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS - zdecydował we wtorek rząd, przyjmując rozporządzenie w tej sprawie. więcej »

Polscy badaczy pracują nad zwalczaniem hałasu hałasem

W walce z hałasem może pomóc odpowiednie dodanie drugiego hałasu. Na świecie ta metoda jest już stosowana m.in. w ochronnikach słuchu i słuchawkach. Badacze z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego (CIOP-PIB) badają użycie tego systemu do wyciszania układów wentylacji, a także syren karetek i policji wewnątrz tych pojazdów. więcej »

W Wielkopolsce rusza e-Recepta

Z początkiem 2011 roku placówki medyczne oraz apteki z Leszna i powiatu leszczyńskiego zostaną przygotowane do realizacji recept elektronicznych. Wdrożenie Prototypu ma zostać przeprowadzone w ciągu najbliższych trzech miesięcy, po tym okresie pacjenci z regionu będą mogli w pełni korzystać z e-Recepty. więcej »

Polska mapa raka: wzrost zachorowań, ale większa skuteczność leczenia

Liczba nowych zachorowań na raka w Polsce zwiększyła się w 2008 roku do 156 tys. Spośród tych chorych 9 proc. już zmarło - wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów, do którego jako pierwsza dotarła PAP. więcej »

NIK wytyka nieprawidłowości przy badaniach klinicznych

Nadzór nad badaniami klinicznymi prowadzonymi w szpitalach klinicznych i na uczelniach medycznych był prowadzony nierzetelnie, a podczas ich wykonywania dochodziło do nieprawidłowości - wynika z kontroli NIK. Resort zdrowia zapowiada ustawę, która to zmieni. więcej »

Usługi eksperckie dla telemedycyny poprzez spółkę profesorską

"Jeśli praca naukowa ma mieć sens i przynosić efekt oraz satysfakcję, to trzeba włożyć bardzo dużo wysiłku w proces wdrożenia jej wyników. Chodzi jednak o to, żeby z punktu widzenia naukowców było to jak najprostsze. Dlatego to spółka spin-off ma za zadanie przejąć współpracę z klientem i zająć się działalnością rynkową" - uważa prof. dr hab. inż. Krzysztof Zieliński z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Elektroniki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Uczony zasiada w zarządzie spółki t-MedSys utworzonej z udziałem Krakowskiego Centrum Innowacyjnych Technologii INNOAGH na potrzeby rozwijania technologii dla telemedycyny. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe