PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Wciąż za mało ośrodków medycyny nuklearnej w Polsce

W Polsce wciąż brakuje ośrodków medycyny nuklearnej, zajmującej się leczeniem i diagnozowaniem pacjentów przy pomocy izotopów promieniotwórczych – ocenia krajowy konsultant w tej dziedzinie prof. Leszek Królicki. więcej »

Reumatolodzy: powinniśmy mieć wpływ na wybór terapii biologicznej

Cena nie może być jedynym kryterium wyboru leku biologicznego dla pacjentów z chorobami reumatycznymi grożącymi inwalidztwem, a reumatolodzy powinni mieć możliwość dobierać go indywidualnie - przekonywali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Doktorant bada wady wzroku związane z postrzeganiem obrazu 3D

Technologia 3D trafia do szerokiego grona odbiorców. Telewizory i monitory komputerowe umożliwiają prezentację w technologii trójwymiarowej. W kinach coraz częściej prezentowane są produkcje, które należy oglądać w specjalnych okularach. Tymczasem znaczna liczba osób ma problemy z widzeniem obrazu przygotowanego w tej technologii, skarży się na ból głowy, deklaruje złe samopoczucie. Łukasz Kosikowski z Politechniki Gdańskiej bada, jak często występują wady wzroku powodujące takie dolegliwości. Badacz otrzymał stypendium w III edycji programu InnoDoktorant. więcej »

Innodoktorantka bada zmiany w komórkach raka piersi

Opracowanie bardziej efektywnych schematów leczenia nowotworów piersi, dopasowanych indywidualnie do każdej chorej, jest możliwe dzięki lepszemu zrozumieniu procesu inwazji i przerzutowania. To z kolei wymaga opracowania metod, które pozwolą na poznanie zmian w komórkach nowotworu na różnych etapach jego rozsiewu. Nad takimi metodami pracuje Aleksandra Markiewicz z Katedry Biotechnologii Medycznej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Słuchaczka Studiów Doktoranckich z Chemii i Biochemii jest jedną z tegorocznych laureatek projektu stypendialnego InnoDoktorant. więcej »

Wyniki badań naukowych mają być dostępne za darmo w sieci

Wyniki badań, zrealizowanych za państwowe pieniądze, mają być publikowane w internecie. Rząd pracuje nad odpowiednią ustawą. Projekt założeń do niej może powstać już w połowie marca - poinformował PAP rzecznik resortu nauki Bartosz Loba. więcej »

Powstanie pierwszy w Polsce ośrodek dawców szpiku

Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie będzie pierwszym w Polsce ośrodkiem dawców szpiku do przeszczepów. Ministerstwo Zdrowia wydało tej lecznicy zgodę na prowadzenie takiej działalności. Tworzenie ośrodków dawców szpiku przewiduje ustawa o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Warszawski Instytut będzie pierwszym. więcej »

Polacy częściej będą umierać na raka niż na zawały i udary mózgu

Za kilka lat liczba zgonów z powodu raka może być w naszym kraju taka sama jak w przypadku chorób układu krążenia, a nawet większa - ostrzega prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie. więcej »

Naukowcy badają przyczyny rozwodów w Polsce

Ślub zawierany pod presją, problemy materialne, choroba jednego z małżonków, dzieci z poprzednich związków - to niektóre czynniki zwiększające prawdopodobieństwo rozwodu - wynika z badań prowadzonych przez Martę Styrc z Zakładu Demografii Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej. więcej »

Rak w Polsce: skuteczność leczenia zależy od miejsca zamieszkania

W Polsce poprawiła się skuteczność leczenia raka, ale szanse na przeżycie chorych w znacznym stopniu zależą od tego, gdzie mieszkają, a raczej w jakim miejscu się leczą - wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów. więcej »

Zaskakujący wpływ kości na męską płodność

Osteokalcyna, hormon wytwarzany w kościach i regulujący proces ich odbudowy, wpływa na męską płodność - o zaskakującym odkryciu, w którym brała udział para młodych polskich naukowców, Grzegorz i Olga Sumarowie, informuje pismo "Cell". więcej »

Lekarze: dialog lekarza i chorego niezbędny w leczeniu depresji

Dobra komunikacja między pacjentem a lekarzem to warunek skutecznej terapii depresji - mówili psychiatrzy na spotkaniu prasowym inaugurującym V edycję Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej Forum Przeciw Depresji. więcej »

Naukowcy stworzyli aplikację do internetowej terapii mowy

Działającą on-line aplikację do oceny jakości głosu i mowy, przydatną szczególnie osobom po usunięciu krtani lub z wadami wymowy, opracowali naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej. Teraz szukają pieniędzy na wdrożenie projektu. więcej »

Pierwsze w Polsce zabiegi radioterapii protonowej

Pierwsze w Polsce udane zabiegi napromieniania nowotworów gałki ocznej u dwojga pacjentów przy użyciu wiązki szybkich protonów zakończyły się w piątek w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie - poinformował PAP rzecznik prasowy IFJ PAN Stanisław Kwieciński. więcej »

Niebezpieczne związki leków

Przeciętny Polak po 65. roku życia bierze dziennie co najmniej pięć leków. Co dziesiąta osoba zażywa więcej niż dziesięć - pisze "Gazeta Wyborcza". "Łączenie leków jest niebezpieczne, bywa nawet przyczyną śmierci" - ostrzegają lekarze. więcej »

Rekordowy spadek szczepień obowiązkowych

W Lublinie aż czterokrotnie wzrosła w 2010 r. liczba dzieci, których rodzice nie zgłosili na obowiązkowe szczepienia. W całym kraju nie odnotowano tak dużego wzrostu uchylania się od szczepień, ale takich przypadków jest coraz więcej - informują specjaliści. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe