W Zachodniopomorskiem bezpłatne badania z okazji Światowego Dnia Nerki
Bezpłatne badania profilaktyczne, mające ocenić ryzyko chorób nerek u mieszkańców woj. zachodniopomorskiego organizuje z okazji Światowego Dnia Nerki Pomorski Uniwersytet Medyczny - poinformował koordynator akcji dr Krzysztof Pabisiak z Kliniki Nefrologii uniwersytetu. więcej »
Eksperci: niepłodność kobiet często związana z endometriozą
Nawet 50 proc. przypadków niepłodności wśród kobiet może mieć związek z endometriozą. Wczesne zdiagnozowanie i leczenie tego schorzenia znacznie zwiększa szansę na zachowanie płodności - mówili lekarze i pacjentki w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Antropolog: rodzina dwupokoleniowa? Nie w Polsce!
Polska nie jest społeczeństwem małych, dwupokoleniowych rodzin, żyjemy w środowisku krewniaczym - przeciętny Polak potrafi wymienić aż 80 członków swojej rodziny. O tym, po co nam rodzina i kto tak na prawdę w niej rządzi, opowiada w rozmowie z PAP antropolog dr Agata Stanisz z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W ramach 5-letnich badań antropologicznych nad relacjami pokrewieństwa Polaków, dr Agata Stanisz poznała dobrze aż 100 rodzin. W tym czasie uczestniczyła w życiu przypadkowo dobranych rodzin w centrum Poznania, na Dolnym Śląsku w Jeleniej Górze oraz we wsi Dziekanowice w okolicach Gniezna. więcej »
Angioplastyka wciąż kontrowersyjną metodą leczenia SM
Przeprowadzenie u chorych na stwardnienie rozsiane (SM) angioplastyki żyły szyjnej poprawia stan 50 proc. pacjentów, u 40 proc. następuje stabilizacja, u 10 proc. nie ma poprawy lub następuje pogorszenie - wynika z pierwszych badań tej metody. więcej »
Eksperci: starość trzeba widzieć we wszystkich jej wymiarach
Problemy starości związane są nie tylko z kwestiami medycznymi i ekonomicznymi, ale też kulturowymi, społecznymi i duchowymi - wskazują eksperci. Ich zdaniem, aby skutecznie radzić sobie ze starością, potrzebne są zmiany postrzegania wszystkich jej wymiarów. więcej »
Prof. Warwick: przyszłością jest komunikacja mózg-mózg
Dzięki urządzeniom elektronicznym połączonym z systemem nerwowym, człowiek może zdobyć niespotykane umiejętności np. odbierać ultradźwięki czy fale podczerwone. Być może w przyszłości, dzięki urządzeniom łączącym mózgi być może będzie się dało usprawnić komunikację między ludźmi - mówił Brytyjczyk prof. Kevin Warwick, zwany "profesorem cyborgiem", podczas wykładu inaugurującego działanie galerii RE:generacja w Centrum Nauki Kopernik. więcej »
Interaktywne metody zwiększają skuteczność edukacji w cukrzycy
Dzięki interaktywnym metodom edukacyjnym, które wymagają osobistego zaangażowania, pacjenci z cukrzycą mogą zapamiętywać aż 70 proc. informacji na temat swojej choroby i jej leczenia - mówili eksperci w czwartek na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Złote płytki do wykrywania przeciwciał
Spektroskopia ramanowska, dotąd używana np. do mierzenia poziomu zanieczyszczeń w powietrzu i wodzie, może wykrywać przeciwciała we krwi chorych ludzi. Umożliwiające to płytki laboratoryjne wynaleźli naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN - poinformował PAP instytut. Uczeni z Warszawy liczą, że dzięki ich pracy, używana dotąd z powodzeniem w innych dziedzinach technika wzmacnianej powierzchniowo spektroskopii ramanowskiej (Surface Enhanced Raman Spectroscopy - SERS), znajdzie zastosowanie w medycynie. "Brak podłoży o odpowiedniej nanostrukturze od trzech dekad uniemożliwiał stosowanie SERS w medycynie. Nam udało się tę przeszkodę wreszcie pokonać" - poinformował prof. Robert Hołyst z IChF PAN. więcej »
Prototyp wszczepialnego sztucznego serca dla dorosłych - w przyszłym roku
Prototyp całkowicie wszczepialnego polskiego sztucznego serca dla dorosłych ma być gotowy do prób na zwierzętach pod koniec przyszłego roku, na koniec tego roku naukowcy z Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii zapowiadają prototyp kliniczny sztucznej komory serca dla dzieci. więcej »
Po zakazie palenia powietrze w lokalach cztery razy czystsze
Zanieczyszczenie powietrza dymem tytoniowym w pubach i restauracjach przestrzegających zakazu palenia jest ok. cztery razy niższe, niż w lokalach, w których prawo nie jest egzekwowane, a klientów wręcz przybyło - wskazują pierwsze wyniki badań efektów zakazu. więcej »
USG zamiast kwiatów na Dzień Kobiet
Polacy zbyt późno zgłaszają się do onkologów. By tej sytuacji przeciwdziałać, niezbędne jest uwrażliwienie lekarzy pierwszego kontaktu na wszelkie sygnały mogące wymagać dalszej diagnostyki. Szczególnie ważna jest taka czujność, gdy pamiętamy, że proces nowotworowy potrafi przebiegać przez długi czas w utajeniu, nie dając specyficznych objawów. Do tej grupy należą np. nowotwory nerki. Wczesne ich wykrycie pozwala oszczędzić pacjentowi cierpień, a nam wszystkim znaczących wydatków na leczenie rozsianej choroby nowotworowej... więcej »
Leczenie niepłodności. Dawstwo komórek jajowych
Zaawansowane metody leczenia niepłodności od wielu lat umożliwiają niepłodnym parom posiadanie potomstwa. Problemem u wielu kobiet pozostaje jednak brak zdolnych do zapłodnienia komórek jajowych. Rozwiązaniem tej sytuacji może być otrzymanie komórki jajowej od dawczyni. więcej »
SpinCar - obrotowe auto dla niepełnosprawnych
Dr inż. Bogdan Kuberacki opracował projekt małego, okrągłego auta elektrycznego dla osób na wózku inwalidzkim. SpinCar umożliwi niepełnosprawnym wygodne podróżowanie bez opuszczania wózka. Podwozie pojazdu - jak wyjaśnia w rozmowie z PAP Kuberacki - będzie zupełnie inne niż w tradycyjnych samochodach: koła jezdne będą rozmieszczone na obwodzie okręgu co 90 stopni - jedno koło pośrodku z przodu i jedno pośrodku z tyłu (będą to koła kierowane) oraz dwa koła boczne, umieszczone w połowie długości samochodu. więcej »
Jeszcze w tym roku ruszy Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała na konferencji prasowej w poniedziałek, że jeszcze w tym roku rozpocznie działalność Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich. więcej »
Rodzice i lekarze: mukowiscydoza dotyka całej rodziny
Na mukowiscydozę "choruje" cała rodzina i cała rodzina potrzebuje pomocy, głównie finansowej – podkreślali lekarze i rodzice w poniedziałek na konferencji inaugurującej X Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy. Los pacjentów ma poprawić "plan na rzecz chorób rzadkich". więcej »