Fizyk jądrowy o dopuszczalnych dawkach promieniowania
Roczna dopuszczalna dawka promieniowania dla pracowników przemysłu jądrowego może być 20 razy większa niż dla "zwykłego Kowalskiego" - powiedział PAP fizyk z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku Krzysztof Fornalski. więcej »
O zagrożeniu radiologicznym dla Polski nie ma mowy
Andrzej Merta z Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) zapewnił we wtorek, że awaria elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii nie spowoduje zagrożenia radiologicznego dla Polski. więcej »
Polacy opracowali nowy sposób badania toksyczności nanocząstek
Komputerową metodę badania toksyczności nanocząstek tlenków metali, wykorzystującą pierwszy na świecie model Nano-QSAR, opracował dr Tomasz Puzyn z Uniwersytetu Gdańskiego wraz z zespołem. Być może dzięki niej w przyszłości będzie można uniknąć testowania nowych nanomateriałów na zwierzętach. Opracowany model Nano-QSAR jest komputerowym narzędziem, które na podstawie budowy nanocząstki tlenku metalu ocenia jej toksyczność w stosunku do bakterii E. coli. To pierwszy krok w kierunku stworzenia możliwości analizowania wpływu nowych nanomateriałów na człowieka i środowisko w oparciu o metody komputerowe. więcej »
Dramat dzieci z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Zbyt wysokie kryteria włączenia do programu leczenia biologicznego
Szpital to ich drugi dom. Młodzi pacjenci z ciężką postacią choroby, by otrzymać leczenie biologiczne, muszą czekać aż ich stan pogorszy się jeszcze bardziej. Jest to wynik przyjętych przez NFZ bardzo restrykcyjnych kryteriów kwalifikujących do programu terapeutycznego. Specjaliści alarmują wskazując, że wczesne rozpoczęcie u tych dzieci leczenia biologicznego to jedyna szansa na zahamowanie wyniszczającego organizm procesu zapalnego oraz na uniknięcie okaleczających operacji usuwania jelita, wyłaniania stomii i związanych z tym powikłań. O obniżenie kryteriów walczą lekarze i rodzice oraz chorzy zrzeszeni w Towarzystwie „J-elita”. więcej »
Kraków. Innowacyjna operacja laparoskopowa
W szpitalu św. Rafała w Krakowie wykonano z powodzeniem innowacyjną operację laparoskopową z jednego wkłucia (SILS) - poinformował PAP rzecznik szpitala Marcin Mikos. więcej »
Nowy lek dla chorych na padaczkę
Naukowcy z UJ otrzymali związki chemiczne, z których może powstać nowy lek dla chorych na padaczkę. Będzie można mówić o rewolucji na rynku farmaceutycznym, jeśli badania kliniczne potwierdzą jego skuteczność - informuje "Dziennik Polski". więcej »
Gruźlica wciąż groźna - wyniki programu profilaktyki na Podlasiu
Gruźlica pozostaje wciąż groźną chorobą, na którą wciąż umierają ludzie, ale nie ma w społeczeństwie świadomości zagrożeń ani chęci badania się - wynika z programu profilaktyki tej choroby, który zakończył się w Podlaskiem. W piątek na konferencji w Białymstoku podsumowano jego efekty. więcej »
Co dziewiąty Polak cierpi na przewlekłą chorobę nerek
Na przewlekłą chorobę nerek cierpi ok. 4,5 mln Polaków, ale ponad 90 proc. nie wie o tym i nie leczy się. Większość z nich prawdopodobnie umrze przedwcześnie, z powodu powikłań sercowo-naczyniowych - mówili nefrolodzy w piątek na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Polacy opracowali nową metodę leczenia osób z zaburzeniami mowy
Polscy naukowcy opracowali unikatową metodę neurorehabilitacji osób z zaburzeniami mowy, która u ludzi zdrowych poprawia również funkcje poznawcze. Metoda jest wprowadzana w Polsce i w Niemczech - poinformowała prof. Elżbieta Szeląg podczas warszawskich obchodów Światowego Tygodnia Mózgu. więcej »
Lekarze: jakość życia chorych na POChP można i trzeba poprawić
Lepszy dostęp do rehabilitacji oddechowej, domowej tlenoterapii, wcześniejsze podawanie nowoczesnych leków oraz system kompleksowej opieki nad pacjentem poprawiłyby długość i jakość życia chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) - uważają eksperci. więcej »
Tętnicze nadciśnienie płucne przestało być chorobą śmiertelną
W latach 80. XX w. wykrycie tętniczego nadciśnienia płucnego (TNP) było wyrokiem śmierci. Wprowadzenie nowych leków sprawiło, że dla wielu chorych jest to dziś choroba przewlekła, a nie śmiertelna - poinformowano w czwartek na konferencji prasowej. więcej »
Onkolodzy: Chorzy na raka częściej domagają nowoczesnego leczenia
W 2010 r. na leczenie nowotworów przeznaczono w Polsce 4 mld zł, więcej niż w latach poprzednich. Potrzeby onkologii są jednak znacznie większe – przekonywali w środę specjaliści na konferencji „Onkologia w Polsce 2011 – kiedy zaczniemy wygrywać z nowotworami”? więcej »
Nefrolodzy zachęcają: Chroń nerki - ocal swoje serce
Choroba nerek kilkakrotnie zwiększa ryzyko choroby układu krążenia lub może znacznie pogorszyć jej przebieg. Dlatego z okazji Światowego Dnia Nerki, który przypada 10. marca nefrolodzy przypominają, że dbając o nerki, chronimy też nasze serca. więcej »
Eksperci: nieleczone ADHD zwiększa ryzyko depresji u dziecka
Dzieci z ADHD, tj. zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, są bardziej niż rówieśnicy narażone na depresję i inne problemy psychiczne. Dlatego eksperci kampanii „Dziecko i świat za pan brat” apelują, by nie bagatelizować tego zaburzenia. W ramach tej kampanii, w marcu ruszył drugi cykl szkoleń dla pedagogów i psychologów szkolnych z całej Polski pt.: „Jak rozpoznać dziecko z ADHD i mu pomóc?”. więcej »
Eksperci medycyny weterynaryjnej z Krakowa i Puław zacieśniają współpracę
Wspólne badania bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia ludzi i zwierząt, a także partnerstwo przy innowacyjnych projektach z zakresu medycyny i weterynarii przewiduje umowa o współpracy między Uniwersyteckim Centrum Medycyny Weterynaryjnej w Krakowie a Państwowym Instytutem Weterynaryjnym w Puławach. Porozumienie zawarte 7 marca określa zasady współpracy jednostek w sferze naukowej, badawczej, wdrożeniowej, publikacyjnej i badawczej. więcej »