PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Zmarł wybitny kardiochirurg prof. Jarosław Stodulski

W wieku 84 lat zmarł prof. Jarosław Stodulski, wybitny kardiochirurg dziecięcy i twórca Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka (CZD) - poinformował rzecznik CZD Paweł Trzciński. więcej »

Naukowcy z AGH badają zmiany społeczne w krakowskiej Nowej Hucie

Nowa Huta, która powstała jako idealne miasto robotnicze, wciąż jest postrzegana jako gorsza, niebezpieczna dzielnica Krakowa. Mimo tego, wprowadzają się do niej nowi mieszkańcy, którzy sprawiają, że charakter tej dzielnicy zaczyna się zmieniać. Badania nad tym procesem społecznym są prowadzone na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej w ramach projektu "I love Nowa Huta. Badanie przemian gentryfikacyjnych w starej części dzielnicy Nowa Huta". więcej »

Polski projekt w międzynarodowym konkursie nt. udaru mózgu

We wtorek ruszyło internetowe głosowanie na projekty zgłoszone do międzynarodowego konkursu "1 Mission 1 Million - Getting to the Heart of Stroke", który dotyczy prewencji udarów mózgu u osób z migotaniem przedsionków. Znalazł się w nim jeden projekt z Polski. więcej »

Eksperci: zabezpieczenia Fukushimy nie przewidywały tak dużego tsunami

Tsunami w Japonii zniszczyło zapasowe zasilanie w Fukushimie I. Elektrownia nie była przygotowana na ponad 8-metrową falę tsunami, a jedynie na 6,5-metrową - mówili eksperci podczas seminarium na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. więcej »

Dzieciństwo bez rodziców boli. Problem sieroctwa społecznego

Kochająca rodzina stwarza dziecku najkorzystniejsze warunki dla jego rozwoju i to właśnie ona najlepiej zaspokaja jego potrzeby biologiczne, emocjonalne, a także społeczne. To jest oczywiste. Co jednak zrobić, gdy rodzina nie chce lub nie może wywiązać się ze swoich obowiązków, a jej niewłaściwe funkcjonowanie staje się zagrożeniem dla dziecka? Jaki los czeka noworodki i niemowlęta porzucone w szpitalach, na ulicy, czy w śmietniku? Czy te wyrzucone i pozostawione same sobie 2-kilogramowe małe życia mają szansę jeszcze znaleźć miłość i normalnie funkcjonować? To jest właśnie problem sieroctwa społecznego, które w Polsce dotyka coraz większej liczby dzieci. więcej »

Specjaliści: Niskie dawki promieniowania mogą być nieszkodliwe

Duże dawki promieniowa jonizującego są bez wątpienia niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzi, ale wcale nie ma pewności jakie promieniowanie w małych dawkach jest dla nas szkodliwe - twierdzą specjaliści. Według polskiego prawa atomowego roczna dodatkowa dopuszczalna dawka promieniowania od źródeł sztucznych poza medycznych dla przeciętnego człowieka wynosi zaledwie 1 milisiwert. więcej »

Opracowano nanomateriały niszczące bakterie

Nanomateriały niszczące najbardziej nawet odporne bakterie wywołujące zakażenia wewnątrzszpitalne opracowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Medycznej we Wrocławiu i irlandzkiego University of Limerick. więcej »

Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia zastawki serca nowej generacji

Pierwszą w Polsce operację wszczepiania biologicznej zastawki aortalnej serca nowej generacji przeprowadzili we czwartek wieczorem specjaliści Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. więcej »

W nocy z niedzieli na poniedziałek początek astronomicznej wiosny

W nocy z niedzieli na poniedziałek o godzinie 0.21 Słońce znajdzie się w punkcie równonocy wiosennej, rozpoczynając tym samym astronomiczną wiosnę – poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie. więcej »

Pierwsza w Polsce rekonstrukcja połowy krtani u chorego na nowotwór

Pierwszą w Polsce rekonstrukcję połowy krtani u chorego na nowotwór tego narządu przeprowadzili z sukcesem chirurdzy z Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej–Curie w Gliwicach. To czołowy polski ośrodek w dziedzinie onkologicznej chirurgii rekonstrukcyjnej. więcej »

W Krakowie rozpoczęła się budowa centrum radioterapii protonowej

Budowa centrum radioterapii protonowej, przeznaczonego do nieinwazyjnego leczenia skomplikowanych nowotworów, rozpoczęła się w czwartek na terenie Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w Polsce i Europie środkowej. więcej »

Ultrasonograf stetoskopem współczesnej medycyny

Jak wykryć bardzo wczesne stadia choroby nowotworowej? Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii i Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego prowadzone są w dniach 14-18 marca w Roztoczańskiej Szkole Ultrasonografii bezpłatne badania USG. Akcja jest częścią intensywnego szkolenia dla lekarzy z całej Polski. Z udziałem uczestników kursu certyfikowani konsultanci przebadają około 400 osób. Kierownik naukowy zespołu prof. dr hab. n. med. Witold Jakubowski przekonuje lekarzy, że ultrasonograf jest we współczesnej medycynie narzędziem równie niezbędnym jak stetoskop, a pacjentom tłumaczy, że badania należy wykonywać tak regularnie, jak przeglądy gwarancyjne samochodów. więcej »

Chrońmy niemowlęta i dzieci. Rotawirusy

Rotawirusy odpowiadają za 40-50% przypadków ostrej biegunki wśród dzieci.[1] Szacuje się, że w Polsce każdego roku z powodu zakażeń rotawirusowych 172 tysiące dzieci poniżej 5. roku życia wymaga porady ambulatoryjnej, a ponad 21 tysięcy jest hospitalizowanych.[2,3,4] więcej »

W Warszawie powstanie nowatorski laser

Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF) i Wydziału Fizyki UW (FUW) rozpoczęli prace nad skonstruowaniem nowatorskiego lasera, w którym zostanie wykorzystana wyjątkowa metoda wzmacniania światła. Uczeni liczą, że zacznie on działać na początku 2012 r. W kompaktowym urządzeniu, dzięki wspomnianej metodzie, pojedyncze impulsy laserowe osiągną moc dziesiątków terawatów przy - rekordowych w skali świata - parametrach wzmocnienia - poinformował IChF w przekazanym PAP komunikacie. więcej »

Chirurgia rekonstrukcyjna szansą dla chorych na oszpecające nowotwory

Język odtworzony z uda, nos z fragmentów małżowiny usznej i przedramienia – to nie science fiction, ale operacje rekonstrukcyjne, przeprowadzone już z sukcesami w Centrum Onkologii w Gliwicach u pacjentów, u których leczenie nowotworów wiąże się z drastycznym okaleczeniem. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe