PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Reaktor ze stopionym rdzeniem można bezpiecznie rozebrać

Reaktor jądrowy ze stopionym rdzeniem można bezpiecznie rozebrać, tak stało po awarii w Three Mile Island. To możliwy scenariusz po opanowaniu sytuacji w elektrowni Fukushima - ocenia specjalista ds. bezpieczeństwa jądrowego prof. Andrzej Strupczewski. więcej »

Onkolog: Badania należy robić, kiedy się jest zdrowym

"Mam haka na raka" - to hasło jednej z wielu kampanii, które mają podnieść w społeczeństwie czujność onkologiczną. Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii (PUO) tłumaczy w rozmowie z PAP, że udział w badaniach okresowych, które służą wczesnemu wykrywaniu chorób, to jedyna droga do sukcesu w terapii nowotworów. Badania przesiewowe, jak mammografie, cytologie, kolonoskopie są dostępne dla określonych grup wiekowych bezpłatnie. Mimo to, ze statystyk "wieje grozą". więcej »

W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na letni

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. 27 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej. Czas zimowy zacznie obowiązywać ponownie od 30 października 2011 r. więcej »

Wyniki akcji „Ciekawość – pierwszy stopień do Zdrowia”

Polska Unia Onkologii i Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne podsumowało akcję bezpłatnych badań ultrasonograficznych przeprowadzonych w dniach 14-18 marca w Zamościu w ramach kampanii „Ciekawość – pierwszy stopień do Zdrowia”. Zmiany ogniskowe w tarczycy wykryto u blisko 200 osób z 300 przebadanych, w sutkach - u prawie 50 z 200 kobiet. Badania USG pozwoliły wykryć liczne patologie w jamie brzusznej. Pacjenci zostali skierowani na badania kontrolne, w tym biopsje. więcej »

Eksperci: gruźlicy opornej na wiele leków nie wolno lekceważyć

Globalizacja i łatwość przemieszczania się sprawiają, że gruźlicy wywołanej przez prątki oporne na wiele leków nie można traktować wyłącznie jako problem Trzeciego Świata - przypominają międzynarodowi eksperci z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Gruźlicą. więcej »

Śladowa ilość radioaktywnego jodu w powietrzu nad Polską

Wysokoczuła stacja wykrywania skażeń radioaktywnych w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN (IFJ PAN) w Krakowie zarejestrowała w czwartek obecność w powietrzu nad Polską śladowej ilości radioaktywnego jodu. Radioaktywny jod pochodzi najprawdopodobniej z awarii elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował PAP rzecznik IFJ PAN Stanisław Kwieciński. więcej »

Choroby chrząstki stawowej coraz częstsze, nowe metody leczenia

Przeszczepy z namnożonych komórek chrząstki stawowej pacjenta lub jego szpiku, implanty z kolagenu, które wbudowują się w staw kolanowy chorego – to najnowsze metody leczenia uszkodzeń chrząstki stawowej. To bolesne i ograniczające sprawność schorzenie dotyka coraz większej liczby osób. Społeczeństwo się bowiem starzeje, ma problemy z otyłością, część z nas nie zażywa w ogóle ruchu, inni uprawiając sport nadmiernie eksploatują stawy – to wszystko prowadzi do uszkodzenia chrząstki i jej przedwczesnego zużycia. więcej »

Eksperci: po 50. roku życia dno oka trzeba badać co roku

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) jest główną przyczyną utraty wzroku po 50. roku życia. Cierpi na nie 1 milion Polaków, ale wielu dowiaduje się o tym zbyt późno, bo nie bada regularnie swoich oczu - alarmują lekarze. więcej »

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Ok. milion dzieci na świecie zapada co roku na gruźlicę

Dzieci stanowią od 10 do 15 proc. wszystkich chorych na gruźlicę na świecie. Problem ten jest jednak bagatelizowany, między innymi dlatego, że u najmłodszych schorzenie to trudniej diagnozować - mówili eksperci w środę podczas konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Nowoczesny sprzęt do badań w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku

Ponad 7,6 mln zł kosztowała nowoczesna aparatura radiologiczna, przeznaczona m.in. do bardzo precyzyjnych badań rentgenowskich i ultrasonograficznych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku. więcej »

Obchody 20-lecia zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

Koncerty charytatywne, konferencje naukowe, spotkania, wydawnictwa – złożą się na obchody przypadającego w tym roku 20-lecia zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi. Fundacja stawia sobie za cel stworzenie rodziny polskich protez serca. więcej »

Rak jelita grubego jest groźny, bo nie chcemy o nim mówić

Uchodzący za "wstydliwą" chorobę rak jelita grubego zabija co roku 10 tys. Polaków. Wielu uratowałaby kolonoskopia, którą wystarczy przeprowadzić raz na 10 lat - mówili uczestnicy w konferencji pod hasłem "Oswoić raka", która odbyła się we środę w Warszawie. więcej »

Eksperci: chmura znad Japonii nie zagraża zdrowiu Polaków

Zdaniem ekspertów nawet jeśli nad Polskę dotrze chmura zanieczyszczona radioaktywnymi pierwiastkami, to nie musimy się jej obawiać. Im dalej chmura oddala się od Japonii, tym jest rzadsza, a stężenie radioaktywnych pierwiastków mniejsze. "Chmura, która uformowała się po awarii elektrowni Fukushima I, jest bardzo mała i na pewno nikomu nie zaszkodzi. Nawet w Rosji czy w USA; w Polsce jest to zupełnie wykluczone" - powiedział PAP doc. Andrzej Strupczewski z Instytutu Energii Atomowej POLATOM. więcej »

Naukowcy: w Europie nie ma zagrożenia po awarii w japońskiej elektrowni

W Polsce i Europie nie ma zagrożenia dla ludzi po awarii w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Dai - Chi, która została uszkodzona przez silne trzęsienie ziemi i tsunami - przekonują specjaliści z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. więcej »

Polski wynalazek pozwoli opracować nowe metody leczenia raka

Nowatorskie szczepionki przeciwnowotworowe i inne rodzaje terapii genowej, w których zamiast DNA będzie wykorzystywane mRNA, czyli genetyczny przepis na białko, mogą wkrótce powstać dzięki wynalazkowi naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (FUW). Polskim chemikom z FUW, we współpracy z badaczami z Louisiana State University, udało się tak zmodyfikować kwas rybonukleinowy mRNA - będący w komórkach matrycą do produkcji białek - że trzykrotnie wydłużyła się jego trwałość, a wydajność syntezy białek z jego udziałem wzrosła pięciokrotnie. Dzięki temu, możliwe stanie się wykorzystanie mRNA w przeciwnowotworowych szczepionkach lub terapiach genowych, które będą bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż obecnie testowane - uważają autorzy badań. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe