PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

1 kwietnia rusza spis powszechny

W piątek w Polsce rusza spis powszechny. Oprócz bezpośrednich wywiadów przeprowadzanych w domach i mieszkaniach Polaków przez rachmistrzów, po raz pierwszy spis prowadzony będzie także przez internet. Potrwa do 30 czerwca. więcej »

Socjolog: spis pokaże nam zjawiska zachodzące w społeczeństwie

Socjolog dr Izabela Grabowska-Lusińska uważa, że rozpoczynający się 1 kwietnia spis powszechny pozwoli zweryfikować niektóre informacje na temat zjawisk zachodzących w naszym społeczeństwie, m.in. migracji Polaków i imigracji do Polski. Niektórych danych, np. o całych rodzinach, które opuściły kraj – w ocenie ekspertki - nie da się jednak uzyskać. więcej »

Polski nanobiodetektor rozróżnia żywe i martwe przetrwalniki

Unikatowy polski nanobiodetektor, czujnik zbudowany w oparciu o przewodzące prąd elektryczny nanowłókna, umożliwia wykrycie przetrwalników oraz określenie ich liczby, a nawet rozróżnienie, czy analizowany materiał jest żywy (aktywny biologicznie) czy też martwy, tym samym niegroźny dla ludzi. A wszystko to w zaledwie kilkadziesiąt sekund. Nanobiodetektory oraz oparte na nich systemy pomiarowe to oryginalna metoda i unikatowe polskie urządzenie analityczne. Badania nad nanobiodetektorami prowadzone są od około 7 lat w kierowanej przez profesora Jerzego J. Langera Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zlokalizowanej w Ośrodku Zamiejscowym UAM w Śremie. więcej »

Rekrutacja polskich dzieci w Anglii i Irlandii do europejskiego projektu badań nad dwujęzycznością

Dzieci w wieku od 2 do 6 lat z polskich rodzin, które mieszkają w Anglii lub Irlandii i tam podejmą naukę, mogą wziąć udział w europejskich badaniach dotyczących rozwoju językowego. Badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Warszawskiego poszukują maluchów i ich rodziców, aby przeprowadzić anonimowe badania dotyczące rozwoju mowy i komunikacji. więcej »

Problem molestowania seksualnego na uczelniach

Zjawisko molestowania seksualnego i dyskryminacji ze względu na płeć na uczelniach wyższych wciąż jest zjawiskiem pomijanym w polskim prawie i debacie publicznej - mówili uczestnicy seminarium "Molestowanie seksualne na uczelniach wyższych wciąż tematem tabu", które odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim. więcej »

Publiczny bank krwi pępowinowej powstaje przy banku rodzinnym

Nowy publiczny bank krwi pępowinowej, do którego kobiety będą mogły bezpłatnie, dla dobra wspólnego, oddać krew pępowinową swojego dziecka powstaje przy rodzinnym Polskim Banku Komórek Macierzystych S.A. – poinformowano we wtorek na konferencji prasowej. więcej »

Leczenie raka coraz lepiej dopasowane do konkretnego chorego

Nie ma dwóch takich samych nowotworów, dlatego przyszłością onkologii jest coraz większa indywidualizacja leczenia – dopasowanie terapii do stanu konkretnego chorego w oparciu o nieraz bardzo skomplikowane badania z dziedziny biologii molekularnej. Personalizowanie leczenia to korzyści dla chorego i mniejsze koszty dla systemu opieki zdrowotnej - podkreślali uczestnicy wtorkowej konferencji pt. „Wczesne wykrycie i współpraca multidyscyplinarna kluczem do skuteczniejszego leczenia raka płuca”. Zorganizowało ją Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Instytut Onkologii w Gliwicach oraz Fundacja im. M. Hilgiera. więcej »

Prof. Siemionow: W transplantologii najważniejsze jest dobro pacjenta

Prof. Maria Siemionow 29 marca zaprezentowała w Pałacu Staszica w Warszawie wykład na temat zagadnień etycznych związanych z przeszczepami twarzy. Powiedziała, że dobro pacjenta, a nie spektakularny wyczyn, był i jest dla niej najważniejszy. Prof. Siemionow, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a od lat pracująca w USA, wraz z zespołem przeprowadziła w 2008 r. pierwszy w Stanach przeszczep twarzy. Po wielu latach badań polska uczona w znacznym stopniu przyczyniła się do opracowania logistyki tego typu skomplikowanych przeszczepów. więcej »

Medal PAN dla prof. Marii Siemionow

Prof. Maria Siemionow z Cleveland Clinic otrzymała we wtorek medal Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w służbie społeczeństwa. Wręczył go Michał Kleiber, prezes PAN. więcej »

Przy pomocy robota da Vinci wszczepiono protezę aortalno-udową

Bez komplikacji zakończyła się operacja wszczepienia protezy aortalno-udowej przy użyciu robota da Vinci, którą przeprowadzono w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Była to pierwsza w Polsce operacja z zakresu chirurgii naczyniowej prowadzona przy użyciu robota da Vinci. więcej »

Innowacyjne leki przedłużają życie

To, że żyjemy coraz dłużej to w dużej mierze zasługą nowych leków i skuteczniejszych metod leczenia - mówili uczestnicy debaty "Innowacje w lekach", która odbyła się w Warszawie. W ostatnich 20 latach w Polsce doszło do bezprecedensowego w Europie wzrostu średniej długości życia (o 5 lat). Jak mówił prof. Antoni Gaciong, w dużej części to zasługa lepszych warunków życiowych, ale także znacznie skuteczniejszego leczenia. Niestety, jeśli chodzi o nadciśnienie tętnicze, udar mózgu czy leżący u podłoża wielu chorób zespół metaboliczny, ogromnie wiele pozostaje do nadrobienia. więcej »

Pacjent po rekonstrukcji krtani już mówi i oddycha bez rurki

Już mówi 65-letni pacjent chorujący na nowotwór, który dwa tygodnie temu w Instytucie Onkologii w Gliwicach przeszedł pierwszą w Polsce rekonstrukcję połowy krtani. 28 marca usunięto mu rurkę tracheostomijną, co umożliwia samodzielne oddychanie. więcej »

GIG: izotop jodu po katastrofie w Japonii nie zagraża Polakom

Po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima urządzenia pomiarowe wykryły w atmosferze nad Polską podwyższone stężenia izotopu jodu J-131. Jednak dawka promieniowania, na jaką są narażeni są Polacy jest tysiące razy niższa niż dopuszczalna norma. więcej »

UJ podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę synchrotronu

Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie podpisały umowę dotyczącą zaprojektowania i budowy Narodowego Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego, czyli synchrotronu. Projekt o wartości ponad 140 mln zł ma zostać ukończony w 2014 roku. więcej »

Chirurgia naczyniowa przy użyciu robota da Vinci

Pierwsza operacja z zakresu chirurgii naczyniowej przy użyciu robota da Vinci zostanie przeprowadzona w poniedziałek we wrocławskim szpitalu. Pacjentowi zostanie wszczepiona proteza aortalno-udowa, a zabieg będzie nadzorował specjalista z Pragi, prof. Petr Stadler. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe