PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Operacja da Vinci we Wrocławiu, transmisja w Gdańsku

Pierwsza w Polsce operacja raka odbytnicy, z zastosowaniem robota da Vinci, odbędzie się w piątek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Zabieg będzie transmitowany dla uczestników XVI Zjazdu Sekcji Wideochirurgii Towarzystwa Chirurgów Polskich w Gdańsku. więcej »

Lekarze: cytologia jest po to, by kobiety czuły się pewniej

Strach przed rakiem szyjki macicy jest tym, co najbardziej powstrzymuje Polki przed badaniem cytologicznym. Tymczasem, regularnie wykonywana cytologia ma przede wszystkim upewnić kobiety, że są zdrowe - mówili lekarze 13 kwietnia na spotkaniu prasowym w stolicy. więcej »

Chory na mukowiscydozę po przeszczepie: nie czuję, że oddycham

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepili płuca u 30-letniego pacjenta chorego na mukowiscydozę. To pierwsza taka operacja w Polsce. Cztery tygodnie po operacji pacjent czuje się dobrze - jak mówi, nie czuje już, że oddycha. więcej »

W Polsce można przeżyć 20 lat z rakiem piersi - zapewniają onkolodzy. Diagnostyka i leczenie raka piersi

Kobiety, u których wykryto raka piersi, mają w Polsce szanse na przeżycie 20 lat - zapewniali onkolodzy podczas środowej konferencji prasowej przed rozpoczynającym się w czwartek międzynarodowym kongresem "Diagnostyka i leczenie raka piersi". więcej »

Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii podsumowała miniony rok

Przypominający walizkę na kółkach przenośny sterownik zestawów komór wspomagania serca - wcześniej wyłącznie stacjonarnych - oraz kolejne prototypy komory i pomp serca to najważniejsze efekty naukowe pracy zabrzańskiej Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w 2010 r. więcej »

Pierwszy przeszczep płuc u chorego z mukowiscydozą

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeszczepili płuca u 30-letniego pacjenta chorego na mukowiscydozę. To pierwsza taka operacja w Polsce. Chirurdzy przekonują, że tym samym pokonano kolejną barierę w polskiej medycynie. więcej »

72 proc. Polaków nie zna swojego poziomu cholesterolu

Niemal trzy czwarte Polaków nie zna swojego poziomu cholesterolu, w tym tzw. złego cholesterolu, zaliczanego do najważniejszych czynników ryzyka zawałów serca i udarów mózgu – wynika z badań przedstawionych 12 kwietnia w Warszawie podczas warsztatów prasowych. więcej »

Warszawski Uniwersytet Medyczny będzie współpracować z instytutem w Kajetanach

Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marek Krawczyk oraz dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński parafowali we wtorek umowę o wspólnej realizacji zamierzeń naukowych i dydaktycznych. więcej »

Tajemnica długowieczności stulatków

Być może medycyna będzie musiała zmienić wartości ciśnienia tętniczego uważanego za prawidłowe w przypadku osób w sędziwym wieku. Badania wskazują, że ciśnienie wyższe od uznawanego za prawidłowe wiąże się u nich z lepszą sprawnością umysłową i fizyczną. Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach badają stulatków od 2007 r. Oceniają ich stan zdrowia, sprawności umysłowej i fizycznej, problemy związane z leczeniem. więcej »

Nadaktywny pęcherz to problem ponad 2,5 mln Polaków

Nadaktywny pęcherz, jedna z odmian nietrzymania moczu, dotyczy 2-3 mln Polaków. Jednak, większość z nich nigdy nie rozmawiała o tym problemie z lekarzem, bo postrzega go, jako "wstydliwy" - powiedział urolog dr Jan Karol Wolski na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »

Lekarze: cukrzyca źle leczona kosztuje więcej

Systemowa edukacja chorych na cukrzycę i nakłady na nowoczesne terapie są dla państwa kilkanaście razy tańsze niż radzenie sobie z poważnymi powikłaniami choroby u źle leczonych pacjentów - mówili diabetolodzy w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Polskie badania w obszarze alergologii

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi uczestniczą międzynarodowych badaniach nad szczepionką przeciwko alergii pokarmowej. Planują też wyjaśnić rolę czynników infekcyjnych w rozwoju i przebiegu niektórych alergii, badając dzieci chore na astmę. O działaniach na rzecz poprawy sytuacji pacjentów z alergią serwisowi Nauka w Polsce opowiada prof. Marek L. Kowalski, członek zarządu Światowej Organizacji Alergii. więcej »

Leki przeciwzakrzepowe - skuteczne, ale kłopotliwe

Leki przeciwzakrzepowe pozwalają uniknąć zakrzepicy czy udaru mózgu, jednak trudno je właściwie stosować - mówił dr Jarosław Woroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego podczas konferencji "Leki przeciwzakrzepowe - skuteczność i bezpieczeństwo stosowania". więcej »

Eksperci: bakterie są coraz bardziej oporne na antybiotyki

Nadmierne używanie antybiotyków doprowadziło do tego, że tracą one skuteczność; bakterie są coraz bardziej oporne. Problem ten dotyczy także Polski - alarmowali eksperci podczas czwartkowej konferencji zorganizowanej przez WHO i Ministerstwo Zdrowia. więcej »

Lekarze: zbyt obfite krwawienia miesięczne grożą anemią

Zbyt obfite i długie krwawienia są stresujące, obniżają wydajność kobiet w pracy i utrudniają życie towarzyskie. Mogą też prowadzić do anemii. Dlatego z problemem tym warto zgłaszać się do ginekologa - mówili lekarze na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe