PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Ponad 1 mln Polaków cierpi na niewydolność serca

Jeszcze do niedawna Polacy najczęściej umierali na zawały serca. Dziś nową „epidemią” kardiologiczną jest niewydolność serca – ostrzegają specjaliści z okazji przypadającego 7 maja Europejskiego Dnia Niewydolności Serca. „Na niewydolność serca choruje już 1 mln Polaków, a liczba chorych stale się zwiększa i tak będzie jeszcze przez wiele lat - powiedział w rozmowie z PAP prof. Jarosław Drożdż z Kliniki Kardiologii I Katedra Kardiologii i Kardiochirurgii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. więcej »

Nowe portale dla niepełnosprawnych

Uniwersytet Warszawski uruchomił Akademicką Bibliotekę Cyfrową kierowaną do niewidomych oraz portal poświęcony edukacji włączającej, czyli kształceniu dzieci niepełnosprawnych razem z pełnosprawnymi. O inicjatywach poinformowano 5 maja, w Europejskim Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. więcej »

Innodoktorant pracuje nad stabilnością białek

Białka mogą służyć jako narzędzia w przetwórstwie żywności, diagnostyce molekularnej lub produkcji leków. Ich funkcje w biotechnologii można porównać do mikroskopijnych nożyczek czy kserokopiarek. I, choć w większości są mało stabilne, czyli szybko tracą swoje zdolności, naukowcy znają istnieje wiele sposobów, by ich aktywność utrzymać przez jak najdłuższy czas. więcej »

Lekarze: pełna kontrola astmy możliwa u 90 proc. chorych

90 proc. chorych na astmę może w pełni panować nad jej objawami, ale w Polsce udaje się to osiągnąć co najwyżej połowie pacjentów, u których zdiagnozowano tę chorobę – alarmują lekarze z okazji Światowego Dnia Astmy. więcej »

W Polsce nadal mało żywych dawców narządów

W 2010 r. wzrosła w Polsce liczba żywych dawców nerek, ale nadal jesteśmy pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w Europie – poinformowano na spotkaniu z dziennikarzami. W 2009 r. na 782 przeszczepione nerki jedynie 23 pochodziło od żywego dawcy. Przed rokiem 50 osób zdecydowało się ofiarować swą nerkę bliskiej sobie osobie. „Stało się tak po rozpoczęciu na początku 2010 r. kampanii propagującej oddawanie tego narządu do transplantacji przez żywych dawców” - powiedział prof. Andrzej Chmura, konsultant mazowiecki w dziedzinie przeszczepów. Dodał jednak, że wciąż niewielu Polaków chce ofiarować nerkę. więcej »

Zwalczanie chorób dróg oddechowych - priorytetem polskiej prezydencji

Poprawa w zakresie wczesnej diagnostyki, leczenia, a także zapobiegania przewlekłym chorobom dróg oddechowych u dzieci ma być jednym z priorytetów zdrowotnych podczas polskiej prezydencji w Radzie UE, od lipca do grudnia 2011 r. więcej »

Mniejszy spadek zgonów z powodu chorób układu krążenia - alarmują specjaliści

Na choroby układu krążenia umiera w Polsce mniej osób, ale tempo poprawy tej sytuacji jest mniejsze niż w poprzednim dziesięcioleciu - alarmowali w Warszawie specjaliści odpowiedzialni za program NATPOL, badający rozpowszechnienie chorób sercowo-naczyniowych. więcej »

Pionierskie badania szansą na wczesne wykrycie raka płuc

Zaledwie 10 proc. - lub nawet mniejszy odsetek - nowotworów płuc w wielu rejonach województwa śląskiego jest wykrywanych na etapie, kiedy możliwa jest jeszcze operacja. Pozostali pacjenci dowiadują się o chorobie, gdy na zastosowanie tej najskuteczniejszej metody leczenia jest już za późno - poinformował prof. Jerzy Kozielski, kierownik Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Zabrzu. więcej »

Nowatorska operacja kręgosłupa

Nowatorską operację równoczesnego usunięcia fragmentu kręgu szyjnego przez jamę ustną oraz stabilizacji kręgosłupa przeprowadził zespół neurochirurgów ze Szpitala św. Rafała w Krakowie. więcej »

Nakładka na palec - studencki wynalazek dla niepełnosprawnych

Specjalną nakładkę na palec umożliwiającą posługiwanie się długopisem, osobom z dysfunkcjami dłoni, opracował absolwent Politechniki Koszalińskiej Piotr Górski. Wkrótce nakładka posłuży również jako szczoteczka do zębów, widelec czy śrubokręt. "Osoby, które nie mają kciuka czy innych palców, reumatyczne dysfunkcje dłoni czy porażenia mózgowe mają ograniczone możliwości wyrażania się na piśmie, bo nie mogą utrzymać długopisu" - powiedział PAP autor wynalazku Piotr Górski. więcej »

Wrocławscy naukowcy pracują nad jajem doskonałym

Nowej generacji jaja - wzbogacone o m.im. witaminy i kwasy tłuszczowe omega 3- opracowują wrocławscy naukowcy. Z takich jaj doskonałych powstaną później - pierwsze na rynku - "jajeczne" suplementy diety, pomocne w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnych. więcej »

Rektor wrocławskiej AM oskarżany o plagiat złożył dymisję

Oskarżany o plagiat rektor wrocławskiej Akademii Medycznej prof. Ryszard Andrzejak złożył w Ministerstwie Zdrowia gotowość do dymisji - poinformował PAP w piątek rzecznik uczelni Arkadiusz Foerster. więcej »

Polscy naukowcy poznali nowy mechanizm powstawania stresu

Międzynarodowa grupa naukowców, kierowany przez Polaków, odkryła - zachodzący w mózgu - mechanizm wyzwalający lęk wywołany stresem. Wyniki swoich badań naukowcy właśnie opublikowali w piśmie "Nature” – poinformował współautor badań prof. Ryszard Przewłocki. Odkrycia dokonał zespół naukowców kierowany przez dr. Roberta Pawlaka z Uniwersytetu w Leicester w Anglii. Jego współautorami są badacze z grupy prof. Ryszarda Przewłockiego z Zakładu Neurofarmakologii Molekularnej Instytutu Farmakologii PAN i prof. Sadao Shiosaka z Instytutu Nauki i Technologii w japońskiej Narze. więcej »

Kleszcze grasują także w wielkim mieście

Kleszcze mogą nas zaatakować nawet w warszawskich Łazienkach, a szczepionka chroni tylko przed jedną z kilku przenoszonych przez nie chorób - mówili eksperci podczas konferencji zorganizowanej w Państwowym Zakładzie Higieny. Kleszcze lubią lasy liściaste, wilgotną ściółkę i trawy. Jego ukłucia można nie zauważyć - jest bezbolesne. więcej »

Granty naukowe i stypendia Naukowej Fundacji Polpharmy

Czterej naukowcy zostali laureatami tegorocznej, IX edycji konkursu Naukowej Fundacji Polpharmy. Podczas uroczystości w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, wręczono również stypendia naukowe siedmiu doktorantom. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe