PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Coraz więcej Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze

Kłopoty z nadwaga i otyłością, a także zbyt mała aktywność fizyczna powodują, że coraz więcej Polaków cierpi na nadciśnienie tętnicze - alarmują specjaliści z okazji przypadającego 17 maja Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego. więcej »

Powstaje sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży

W Polsce powstaje sieć Certyfikowanych Centrów Medycyny Podróży (CCMP), które mają m.in. zwiększyć dostęp Polaków do lekarzy zdolnych udzielić fachowej porady na temat profilaktyki zdrowotnej w podróży - zapowiedzieli eksperci na konferencji w Warszawie. więcej »

Eksperci: lekarze rodzinni za rzadko zlecają badania tarczycy

Niemal 90 proc. dorosłych Polaków nie miało zleconego badania tarczycy w ciągu ostatnich dwóch lat – wynika z badań przedstawionych na konferencji prasowej w Warszawie. Tymczasem, schorzenia i zaburzenia w pracy tarczycy dotyczą co najmniej jednej piątej naszego społeczeństwa, podkreślali endokrynolodzy obecni na spotkaniu. więcej »

Lekarze: bez edukacji pacjentów nawet najlepsze leki nie pomogą

Bez nakładów na edukację osób z chorobami przewlekłymi, jak astma i obturacyjna choroba płuc (POChP), nie uda się uzyskać dobrych efektów terapii, nawet stosując najlepsze leki – mówili lekarze i pacjenci na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »

Od 16 maja obchody 60-lecia Instytutu Onkologii w Gliwicach

60. rocznicę utworzenia obchodzi w tym roku jeden liczących się w świecie polskich ośrodków leczenia raka - Instytut Onkologii w Gliwicach. Główne trzydniowe obchody rozpoczną się 16 maja, towarzyszyć im będą seminaria i konferencje naukowe. więcej »

Uniwersytety szczeciński i bagdadzki poprowadzą wspólne badania genetyczne

Naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego wspólnie z kolegami z Uniwersytetu w Bagdadzie poprowadzą badania genetyczne. Zajmą się m.in. genetyką człowieka - poinformowała rzecznika US, Julia Poświatowska. więcej »

Rośnie zagrożenie niektórymi chorobami zakaźnymi w Polsce - twierdzą eksperci

Polacy są dobrze chronieni przed chorobami zakaźnymi objętymi szczepieniami obowiązkowymi. Zwiększa się natomiast zagrożenie zakażeniami, przeciwko którym szczepienia są jedynie zalecane – stwierdzili eksperci podczas konferencji poświęconej szczepieniom. więcej »

W niedzielę w Warszawie piknik medyczny WUM

Bezpłatne badania medyczne, porady specjalistów, pokaz zasad udzielania pierwszej pomocy i wiele innych atrakcji będzie czekało na warszawiaków podczas pikniku medycznego, który 15 maja na Rynku Nowego Miasta organizuje Warszawski Uniwersytet Medyczny. więcej »

Większość Polek nie korzysta z badań cytologicznych

Brak rozmowy o profilaktyce z kimś bliskim, wstyd, strach przed rakiem, inne cele życiowe - są wymieniane jako powody, dla których Polki nie chcą się badać - wynika z raportu prof. Aleksandry Łuszczyńskiej ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. więcej »

Prof. Szczylik: akademickie ośrodki kliniczne to jeden ze sposobów finansowania terapii onkologicznych

Z dostępem polskich pacjentów do innowacyjnych terapii nie jest dobrze. Jedynym źródłem finansowania leczenia onkologicznego jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Tymczasem to ośrodki kliniczne powinny mieć niezależne pieniądze na prowadzenie badań akademickich. Brakuje nam źródła alternatywnego finansowania badań klinicznych niezależnych od firm farmaceutycznych - uważa prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik. O to, czy innowacyjne terapie raka nerki są dostępne dla polskich pacjentów, serwis Nauka w Polsce zapytał współorganizatora IV Europejskiego Sympozjum Kidney Cancer Association, które zakończyło się 7 maja w Warszawie. więcej »

Warszawa. Bezpłatne badania dla chorych na astmę i POChP

Jak wskazują badania epidemiologiczne, w Polsce objawy astmy ma ok. 4 mln osób, na POChP cierpią natomiast ok. 2 mln. Tylko połowa z tych 6 mln wie o swojej chorobie i leczy się, ale znaczny odsetek (50 proc. lub więcej) – nieskutecznie. więcej »

Podróż pacjenta - międzynarodowe sympozjum onkologiczne w Polsce

"Postęp w badaniach onkologicznych jest ogromny. Nadzieje niosą ze sobą nie tylko prace nad innowacyjnymi lekami, ale również badania podstawowe. W szybkim tempie rozwija się diagnostyka molekularna, która w ciągu najbliższej dekady powinna dać odpowiedź na wiele pytań, m.in. o genetyczne uwarunkowanie odporności na leczenie" - uważa prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik. W rozmowie z PAP uczony podsumował międzynarodowe sympozjum poświęcone nowotworom nerki, które odbyło się 6 i 7 maja w Warszawie pod hasłem "Podróż pacjenta". więcej »

Lekarze: szpiczak mnogi jest mylony z wieloma chorobami

Osteoporoza, anemia, choroba nerek, zwyrodnienie kręgosłupa – tak różne diagnozy słyszą od lekarzy chorzy na szpiczaka mnogiego, zanim hematolog rozpozna u nich ten złośliwy nowotwór krwi – mówili eksperci na warsztatach prasowych w stolicy. Zainaugurowano na nich ogólnopolską akcję edukacyjną „Zwyciężaj szpiczaka”, nad którą patronat objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska. więcej »

Alkoholowe mity

Nawet niewielkie ilości spożywanego alkoholu mogą powodować zwiększenie ryzyka występowania nadciśnienia tętniczego, ostrzega "Dziennik Polski" w oparciu o badania krakowskich naukowców. więcej »

Naukowcy z PWr pracują nad zastosowaniem nanokryształów półprzewodnikowych w diagnostyce raka

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowują emitujące światło nanokryształy półprzewodnikowe, które mogą pomóc w diagnostyce oraz w badaniach podstawowych nad nowotworami. W dalszej perspektywie nanokryształy mogą znaleźć zastosowanie m.in. jako nośniki leków. Koordynatorem projektu jest dr inż. Artur Podhorodecki z Laboratorium Optycznej Spektroskopii Nanostruktur (OSN) Instytutu Fizyki PWr. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe