PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

MZ chce zmienić zasady prowadzenia badań klinicznych

Publikowanie w internecie informacji o prowadzonych badaniach klinicznych, umożliwienie ich uczestnikom dochodzenia roszczeń oraz wprowadzenie przejrzystych procedur związanych z wydawaniem pozwoleń - zakłada projekt ustawy, który przygotował resort zdrowia. więcej »

Ekspert radzi, jak dbać o mamę nie tylko w Dzień Matki

Przypominanie o regularnych badaniach, inspirowanie do rozwijania pasji, zachęcanie do aktywności fizycznej, szczere rozmowy o samopoczuciu - o tym jak dorosła córka może dbać o mamę nie tylko w Dzień Matki mówi ginekolog i endokrynolog dr Małgorzata Bińkowska. więcej »

Chorzy na SM walczą o poprawę w dostępie do terapii

Polscy chorzy na stwardnienie rozsiane (SM) ciągle walczą o poprawę dostępu do standardowej terapii. Tymczasem, zdążył się już pojawić pierwszy doustny lek na SM o wyższej skuteczności - mówili pacjenci i lekarze w środę na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »

Eksperci: rodzina jednym z filarów skutecznej terapii psychoz

Zaangażowanie rodziny w proces leczenia osób cierpiących na psychozy, takie jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa, jest jednym z warunków skuteczności terapii - uważają lekarze i krewni pacjentów z tymi schorzeniami. więcej »

W piątek w Warszawie porady ekspertów nt. moczenia nocnego u dzieci

O tym, że moczenie nocne u dzieci nie jest błahym i rzadkim problemem - będą się mogli przekonać w piątek w Warszawie rodzice dzieci z takimi problemami. Spotkanie edukacyjne pt. "Pomóż dziecku sucho przespać noc" organizuje Stowarzyszenie Uronef - Nasze Dzieci. więcej »

Eksperci: poprawia się sytuacja chorych i stan polskiej onkologii

W ostatnich latach wyraźnie poprawiła się zarówno sytuacja chorych na raka, jak też stan polskiej onkologii, choć jeszcze wiele jest do zrobienia - poinformowano na konferencji prasowej z okazji Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem. więcej »

Eksperci: choroby nerek u dzieci często nie dają objawów

Poważne choroby nerek u dzieci często przebiegają bez charakterystycznych objawów, dlatego czasami wykrywa się je dopiero w stadium schyłkowej niewydolności nerek, gdy konieczny jest przeszczep lub dializoterapia – alarmują nefrolodzy dziecięcy. więcej »

Eksperci: rośnie liczba chorych na padaczkę wśród osób starszych

Padaczkę diagnozuje się coraz częściej w starszym wieku. Zapada na nią więcej osób po 60. roku życia niż dzieci - mówili w Warszawie eksperci na spotkaniu prasowym. Jest to związane ze starzeniem się społeczeństwa, bo w późniejszym wieku częściej występują takie czynniki ryzyka padaczki jak uszkodzenie mózgu z powodu udarów, chorób zwyrodnieniowych i zespołów otępiennych - podkreślali specjaliści. więcej »

Polacy opracowują innowacyjny system ostrzegania dla niewidomych

Innowacyjny system dla niewidomych opracowują polscy inżynierowie m.in. z Akademii Górniczo—Hutniczej w Krakowie. Jego częścią będzie bransoletka ostrzegająca wibracjami np., gdy niewidomy zbliży się do krawędzi peronu. "To projekt innowacyjny nie tylko na skalę Polski, ale i Europy. Takiego systemu na pewno jeszcze w Europie nie ma” – zapewnia PAP jego współtwórca, profesor AGH dr hab. Jerzy Wiciak. więcej »

Eksperci o przyczynach niepowodzeń antykoncepcji

Aż 65 proc. nieplanowanych ciąż jest wynikiem niepowodzenia antykoncepcji. W przypadku metod hormonalnych, zaliczanych do najskuteczniejszych, jednym z głównych problemów jest to, że panie zapominają przyjąć kolejną dawkę hormonów - uważają eksperci. więcej »

W Polsce jest 800 tys. starszych osób wymagających stałej opieki

W Polsce jest już 800 tys. niesamodzielnych starszych osób wymagających stałej opieki i będzie ich coraz więcej. Po 65. roku życia jest już 5 mln Polaków, a w wieku ponad 80 lat - 1,3 mln osób - podano w środę podczas Forum III Wieku "Polska Starość" w Warszawie. więcej »

Onkolog: Nie bójmy się udziału w akademickich badaniach klinicznych

Zdaniem dr n. med. Iwony Skonecznej z Centrum Onkologii w Warszawie, ważne jest, by zarówno lekarze, administracja zajmująca się ochroną zdrowia, jak i pacjenci wspierali rozwój akademickich badań klinicznych, które prowadzą do lepszego zrozumienia mechanizmów, jakie u danej osoby decydują o rodzaju odpowiedzi na leczenie onkologiczne. "Uczestnicy takich badań mają dostęp do innowacyjnych terapii, a przy tym ich bezpieczeństwo jest gwarantowane poprzez podlegające ścisłemu nadzorowi procedury badawcze" - ocenia dr Słoneczna w rozmowie z serwisem PAP - Nauka w Polsce więcej »

Nawet 6 mln Polaków zagrożonych cukrzycą typu 2 - twierdzą diabetolodzy

Nawet 6 mln Polaków może być zagrożonych cukrzycą typu 2, gdyż mają tzw. stan przedcukrzycowy. W dodatku, co najmniej 750 tys. chorych na cukrzycę nie ma świadomości choroby i nie leczy się - alarmowali diabetolodzy we wtorek na konferencji prasowej. więcej »

Wszczepiamy zbyt mało kardiowerterów-defibrylatorów

W leczeniu niewydolności serca dostępne są w Polsce wszystkie najważniejsze leki, nadal jedynie zbyt mało wszczepia się ratujących życie nowoczesnych kardiostymulatorów - twierdzi dr Przemysław Mitkowski z I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu. Polski specjalista uczestniczył w międzynarodowej konferencji Heart Rhythm Society, która przed kilkoma dniami zakończyła się w San Francisco. Jednym, z najważniejszych tematów obrad były najnowsze metody leczenia chorych przy użyciu urządzeń wszczepialnych, takich jak stymulatory serca oraz kardiowertery-defibrylatory serca (Implantable Cardioverter - Defibrillator, ICD). więcej »

Pluskwy mogą być zdolne do przenoszenia wielu superbakterii

Kanadyjscy lekarze i mikrobiolodzy odkryli, że pluskwy mogą przenosić superoporne bakterie w środowisku szpitalnym. Zapewne te owady są zdolne do przenoszenia także innych superbakterii w środowisku osób zakażonych - powiedział PAP dr Paweł Grzesiowski. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe