Warszawa. Poród po pierwszej fetoskopowej laseroterapii
W czwartek 16 czerwca 27-letnia pacjentka, u której pod koniec marca wykonano pierwszą w Warszawie i województwie mazowieckim operację z zakresu chirurgii wewnątrzmacicznej płodu, urodziła dwóch zdrowych synów. Jak poinformowała PAP Marta Wojtach, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dzieci przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie w 33 tygodniu ciąży. Waga dzieci wynosi: 1880 g i 1860 g. więcej »
Nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane na przełom w terapii
Czy można naprawić szkody, jakie w centralnym układzie nerwowym chorych na stwardnienie rozsiane (SM) wyrządza proces chorobowy? Dotychczasowe terapie SM polegają na hamowaniu postępu niesprawności u pacjentów. Trwają jednak badania nad substancją, która może wspomagać naprawę uszkodzeń układu nerwowego. Obiecujące wyniki badań zaprezentowali 4 czerwca w Warszawie prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. dr hab. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii UMŁ oraz dr Andrew Chan z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Ruhry, St. Joseph w Bochum w Niemczech. więcej »
Nowe implanty słuchowe będą całkowicie wszczepialne
Niedługo będzie możliwe zastosowanie nowych, całkowicie wszczepialnych implantów słuchowych - poinformował PAP prof. Henryk Skarżyński, dyr. Instytuty Fizjologii i Patofizjologii Słuchu w Kajetach pod Warszawą. Implanty ślimakowe przywracają słuch osobom z obustronną głuchotą lub obustronnym głębokim niedosłuchem. Nie można jednak całkowicie ich wszczepić podczas operacji chirurgicznej. "Schowana jest duża część implantu, ale nadal na zewnątrz, za uchem, wystaje mały procesor mowy i mikrofon, który odbiera dźwięki" - powiedział prof. Skarżyński. więcej »
Rośnie liczba zachorowań na ospę wietrzną
Zwiększa się zachorowalność na ospę wietrzną. Z ostatnich danych wynika, że w 2010 r. zaraziło się nią 183 tys. osób, głównie dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, ale faktyczna liczba zakażeń może być jeszcze większa - alarmują eksperci. więcej »
Dobre wieści dla chorych z rzadkim nowotworem układu pokarmowego
Wydłużenie terapii tzw. celowanej z roku do trzech lat zmniejsza o 55 proc. ryzyko zgonu u pacjentów, którym wycięto złośliwy nowotwór układu pokarmowego określany w skrócie jako GIST - wykazały badania fińsko-niemieckie. W grupie chorych, którym po operacji wycięcia guza przez trzy lata podawano lek o nazwie imatynib aż 92 proc. przeżywało blisko 5 lat. Ze względu na tak dobre wyniki badania te zaprezentowano na sesji plenarnej 47. dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO), które odbywało się w dniach 3-7 czerwca w Chicago. więcej »
Ośrodek radioterapii protonowej powstanie w Poznaniu
Do 2020 roku w Poznaniu ma powstać ośrodek radioterapii protonowej. W poniedziałek podpisano list intencyjny w sprawie jego powołania. Koszt powstania obiektu może sięgnąć kilkuset milionów złotych. Ośrodek zostanie wybudowany na terenie Kampusu Morasko. Dwa hektary gruntu na ten cel przekazał Uniwersytet im. Adama Mickiewicza (UAM). więcej »
We wtorek Światowy Dzień Krwiodawcy
We wtorek obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy, upamiętniający urodziny Karla Landsteinera - odkrywcy grup krwi uhonorowanego Nagrodą Nobla. Z tej okazji Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Polski Czerwony Krzyż organizują imprezy w całej Polsce. więcej »
Bezpieczny szpital - jak powstrzymać zakażenia szpitalne w Polsce
Zakażenia szpitalne pogarszają przebieg choroby podstawowej, wydłużają pobyt w szpitalu, podnoszą koszty leczenia oraz śmiertelność pacjentów. Najczęściej dotyczą miejsc operowanych, układu oddechowego i moczowego. Jak wynika z raportu, w ostatnich latach w Polsce i na świecie rośnie zagrożenie nowymi i powracającymi zakażeniami, a także chorobami zakaźnymi, przeciw którym nie ma skutecznych leków ani szczepionek. więcej »
Wzrasta w Polsce liczba zakażeń wirusem HIV
W tym roku po raz pierwszy prawdopodobnie zostanie przekroczona granica 1000 nowo wykrytych zakażeń wirusem HIV - ostrzegli specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie zorganizowanej pod hasłem "Pozytywnie otwarci, czyli HIV w Polsce 2011". więcej »
Jak płeć wpływa na nasz umysł
Psycholog, dr Aneta Brzezicka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej zwracała uwagę na rolę płci w kulturze. Powołała się na tezy amerykańskiego psychologa ewolucyjnego, Geoffrey'a Millera, który stwierdził, że bez pierwiastka męskiego i żeńskiego nie doszłoby od ukształtowania mózgu ludzkiego w obecnej formie. Ukształtowanie się ludzkiego umysłu, samoświadomości, kultury czy nauki ma związek właśnie z istnieniem płci. więcej »
Mutacja bakterii EHEC. Przebieg tej epidemii E.coli inny niż wcześniej
Mutacja bakterii E.coli spowodowała, że przebieg epidemii jest inny niż miało to miejsce wcześniej. Jak dotąd epidemie E.coli atakowały najczęściej dzieci, a ich źródłem było zwykle np. niedopieczone mięso - mówi w rozmowie z PAP biotechnolog dr Krzysztof Kucharczyk. więcej »
Szykują się kolejne przełomowe metody leczenia chorób serca - informują specjaliści
Skuteczność leczenia chorób serca może się jeszcze bardziej poprawić dzięki nowym metodom terapii jakie opracowywane są na świecie, w tym również w Polsce - powiedzieli specjaliści podczas polsko-niemieckiego sympozjum w Warszawie. więcej »
SM nie da się zapobiec poprzez działania profilaktyczne
Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba wieloczynnikowa. Tak naprawdę nie możemy zrobić nic, żeby zapobiec zachorowaniu - ocenił dr Andrew Chan z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Ruhry w Bochum (Niemcy), który wraz z prof. dr hab. Krzysztofem Selmajem, kierownikiem Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, prowadzi badania nad nowymi terapiami SM. Spotkanie prasowe poświęcone leczeniu stwardnienia rozsianego odbyło się 4 czerwca w Warszawie. więcej »
Rak prostaty. Inauguracja kampanii edukacyjnej „Męska Sprawa”
Kampania „Męska Sprawa”, zainicjowana we wtorek w Warszawie, skierowana jest do mężczyzn chorujących oraz zagrożonych zachorowaniem na raka gruczołu krokowego, a także ich rodzin i najbliższych. Jej ideą jest zapewnienie osobom z grupy podwyższonego ryzyka dostępu do rzetelnych informacji, by mogli świadomie kontrolować stan zdrowia i przeciwdziałać skutkom choroby. więcej »
Nowotwory stają się głównym zabójcą - ostrzegają eksperci
Nowotwory złośliwe są już główną przyczyną zgonów wśród mężczyzn w Europie Zachodniej. Za kilka lat podobnie może być również w Polsce - ostrzegają eksperci w najnowszym raporcie "Biała Księga" Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. więcej »