Powstał Śląski Klaster Transplantologii Szpiku
Powiększenie rejestru dawców szpiku oraz unowocześnienie metod leczenia - znalazły się w punktach podpisanej w środę umowy o powołaniu Śląskiego Klastra Transplantologii Szpiku. Koordynatorem projektu będzie Agencja Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej.Inicjatorem Śląskiego Klastra Transplantologii jest wojewódzki konsultant w dziedzinie hematologii. więcej »
Rak piersi i szyjki macicy tematem najnowszej kampanii społecznej województwa świętokrzyskiego
Według ostatnich statystyk w programie wczesnego wykrywania raka piersi w ciągu minionych dwóch lat wzięło udział ledwo 28,68 % mieszkanek województwa świętokrzyskiego w wieku 50 – 69 lat. Oznacza to ostatnie miejsce w kraju. Podobnie źle prezentują się dane liczbowe dotyczące ilości realizowanych badań cytologicznych, które mogą wykryć zmiany prowadzące do rozwoju raka szyjki macicy. Dochodzi do paradoksu, w którym pieniądze przeznaczane na cytologie wracają niewykorzystane ponownie do Ministerstwa Zdrowia. więcej »
Nowy chromatograf na bydgoskim uniwersytecie
Nowoczesny chromatograf zainstalowano 29 czerwca na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Aparatura będzie wykorzystywana do przeprowadzania badań prób żywności, pasz, a także tkanek i płynów biologicznych skażonych niektórymi toksynami produkowanymi przez pleśnie. więcej »
Polscy badacze wskrzesili kontrowersje nt. szkodliwości soli
O tym, że nadmiar soli szkodzi słyszymy na każdym kroku. Lekarze zalecają nam ograniczenie jej spożycia bez względu na stan zdrowia. Jednak ostatnie badania, w których brali udział polscy naukowcy nie potwierdzają słuszności takich ogólnych zaleceń. "Wyniki naszej pracy nie popierają zaleceń, by wszyscy - zarówno osoby chore, jak i zdrowe - ograniczyli spożycie soli. Może to bowiem przynieść nieoczekiwane efekty i paradoksalnie prowadzić do wzrostu ryzyka chorób sercowo-naczyniowych oraz śmiertelności z ich powodu" - powiedziała w rozmowie z PAP główna autorka pracy dr hab. Katarzyna Stolarz-Skrzypek z I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej kierownik, prof. Kalina Kawecka-Jaszcz, również współautorka pracy, jest znaną na arenie międzynarodowej specjalistką w dziedzinie leczenia nadciśnienia tętniczego. więcej »
Jedynie co drugi chory na osteoporozę kontynuuje leczenie
Tylko 50 proc. chorych na osteoporozę po roku leczenia nadal stosuje się do przepisanych im zaleceń. Tymczasem jedynie konsekwentne zażywanie leków przez wiele lat pozwala na skuteczne leczenie tej choroby - przekonuje prof. Ewa Marcinowska - Suchowiejska. więcej »
Badania słuchu, wzroku i mowy we wspólnej Europie
W Warszawie podpisano porozumienie między krajami Unii Europejskiej, dotyczące wprowadzenia badań słuchu, wzroku i mowy wśród dzieci w wieku szkolnym. Wprowadzenie tych badań ma być priorytetem rozpoczynającej się 1 lipca polskiej prezydencji. więcej »
Bezpieczna profilaktyka zakrzepicy w ortopedii
Po urazach kości czy operacjach ortopedycznych może dochodzić do powstawania zagrażających życiu zakrzepów w żyłach głębokich kończyn. Profilaktyka przeciwzakrzepowa w Polsce, w przypadku operacji wymiany stawu biodrowego lub kolanowego, jest stosowana niemal w 100 proc. właściwie. To sukces niemający sobie równych w skali europejskiej, a nawet światowej - ocenia dr Dariusz Chmielewski, twórca Zasad Profilaktyki Żylnej Choroby Zakrzepowo-Zatorowej w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, obecnie kierujący zespołem ortopedyczno-urazowym szpitala HOSPITEN na wyspie Lanzarote w Hiszpanii. więcej »
Testy psychologiczne ujawnione w sieci są bezużyteczne
Testy psychologiczne dla kierowców, osób ubiegających się o broń czy stosowane przez biegłych sądowych przestają być użyteczne - w sieci coraz częściej można znaleźć ich treść bądź właściwe odpowiedzi - ostrzega psycholog dr Magdalena Nowicka ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. więcej »
Wpływ temperatury otoczenia na tworzenie się tkanki tłuszczowej
Nadwagę można zwalczać, obniżając temperaturę otoczenia. Badania nad wpływem warunków zewnętrznych na tworzenie się różnych komórek tłuszczowych rozpocznie wkrótce w Olsztynie zespół Amerykanina dr. Leslie Kozaka, który przyjechał do Polski w ramach programu "Welcom" Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. Jak wyjaśnił PAP biolog, celem jego prac w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności w Olsztynie będzie zbadanie mechanizmów genetycznych, które decydują o tworzeniu się tkanki tłuszczowej w zależności od warunków zewnętrznych, a zwłaszcza od temperatury otoczenia. Naukowiec przypomniał, że nadmiar tkanki tłuszczowej bierze się z nadmiaru energii, której organizmowi dostarczamy w pożywieniu. Ciało nie jest w stanie jej całej spalić i odkłada na zapas, właśnie w postaci tkanki tłuszczowej. więcej »
Polki boją się osteoporozy, ale się nie badają
Aż 85 proc. Polek po 40. roku życia obawia się osteoporozy, mimo to aż trzy czwarte z nich nigdy jeszcze nie badało jaką ma gęstość kości – wykazał najnowszy sondaż TNS OBOP przeprowadzony na ogólnopolskiej próbie 300 kobiet. więcej »
Świat uczy się od Polaków profilaktyki zakrzepicy
Wczesna diagnoza, w połączeniu z coraz lepszymi metodami terapii przeciwzakrzepowej daje nadzieję na pokonanie zakrzepicy, zwanej przez lekarzy "cichym zabójcą". Polskie badania pokazują, że edukacja publiczna przynosi korzyści lekarzom, osobom chorym i zagrożonym zakrzepicą, a także reszcie społeczeństwa, zanim jeszcze nazwiemy tę grupę pacjentami - powiedział PAP prof. n. med. Bruce Davidson z Uniwersytetu Waszyngtona, w Seattle (USA) podczas sympozjum poświęconego Żylnej Chorobie Zakrzepowo-Zatorowej, 17-18 czerwca w Warszawie zorganizowanego przez Polską Fundację do Walki z Zakrzepicą "Thrombosis". więcej »
Naukowcy tworzą rozpuszczalny materiał, powodujący odbudowę kości
Materiał, który wstrzyknięty do zębodołu rozpuści się i umożliwi wybudowanie kości - niezbędnej do trwałego mocowania implantów zębowych - opracowuje zespół doktorantki Politechniki Warszawskiej Martyny Kucharskiej. Prace nad wytworzeniem materiału sfinansowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która Kucharskiej przyznała stypendium w ramach programu Ventures. Nagradzani są w nim młodzi naukowcy, których badania można będzie zastosować w biznesie i gospodarce. więcej »
70 proc. chorych opuszcza szpital w stanie niedożywienia - alarmują eksperci
Według ostrożnych szacunków co trzeci pacjent przyjmowany do szpitala jest niedożywiony. Jeszcze więcej, bo 70 proc. chorych, opuszcza szpital w stanie niedożywienia - alarmowali eksperci podczas konferencji inaugurującej kampanię "Żywienie to leczenie". więcej »
Antydepresanty szkodzą chorym na nowotwory
Ustalenie negatywnego wpływu leków antydepresyjnych na chorych z nowotworami i udane próby terapii mikrofalowym polem elektromagnetycznym - takie są efekty badań polskich uczonych przedstawione na gdańskim kongresie immunologii. więcej »
Regularne badania prostaty to obowiązek mężczyzny - apelują eksperci
W Polsce, w 2008 r. zachorowało na niego ok. 8,300 panów, a blisko 4 tys. zmarło z jego powodu, przypomniał dr Wojciech Rogowski, kierownik Kliniki Urologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Te statystyki plasują go na drugim miejscu (po raku płuca) zarówno pod względem liczby zachorowań, jak i śmiertelności z powodu chorób nowotworowych wśród mężczyzn. więcej »