PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Nanocząsteczki z cukru pomogą walczyć z nowotworami

Nanocząsteczki wykonane z występujących w ludzkim organizmie cukrów, z zamkniętym wewnątrz lekiem - taką metodę na walkę z komórkami nowotworowymi opracowali polscy uczeni z Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Politechniki Warszawskiej. więcej »

Na SGGW powstanie Weterynaryjne Centrum Badawcze

Weterynaryjne Centrum Badawcze (WCB) - zespół laboratoriów do badań m.in. na świniach i bydle - powstanie na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. We wtorek podpisano wstępną umowę o dofinansowanie projektu. więcej »

Śląski Uniwersytet Medyczny buduje nowoczesne centrum dydaktyczne

Śląski Uniwersytet Medyczny buduje nowoczesne centrum dydaktyczne, w którym znajdzie się m.in. symulator karetki, fantomy i modele szkoleniowe. Nowy obiekt pozwoli na zmianę sposobu kształcenia przyszłych lekarzy - mówią przedstawiciele uczelni. więcej »

Większość Polaków nie zwraca uwagi na to, co je

Aż 82 proc. Polaków nie stosowało w ostatnim roku żadnej diety i nie zwracało uwagi na to, co jest bardziej korzystne dla zdrowia - wykazały opublikowane ostatnio badania TNS OBOP. więcej »

W Gdańsku prestiżowa konferencja o najpopularniejszych w przyrodzie wirusach

Około 500 uczestników z całego świata, głównie biologów molekularnych i wirusologów, przyjedzie do Gdańska na prestiżową konferencję o herpeswirusach - najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie wirusach, które wywoływać mogą m.in. opryszczkę, ospę wietrzną czy półpasiec. 36th Annual International Herpesvirus Workshop odbędzie się w dniach 24-28 lipca. więcej »

Wakacje od leków na ADHD - po uzgodnieniu z lekarzem

Wakacyjna przerwa w stosowaniu leków u dzieci z ADHD może zniweczyć dotychczasowe postępy w terapii. Dlatego, decyzja o niej powinna być podejmowana przez rodziców dziecka po konsultacji z lekarzem - powiedział w rozmowie z PAP psychiatra dr Artur Kołakowski. więcej »

Przyszłość terapii SM - tabletka zamiast zastrzyku

Pierwszą tabletkową terapię hamującą postęp stwardnienia rozsianego (SM) neurolodzy określają jako przełomową – zarówno z punktu widzenia pacjenta, który nie musi stosować regularnych iniekcji, jak i klinicystów, którzy obserwują dwukrotnie wyższą skuteczność w porównaniu z innymi stosowanymi współcześnie metodami leczenia, oraz uczonych, którzy w dalszych badaniach planują udowodnić, że lek, którego aktywną substancją jest fingolimod, ma wpływ na odbudowywanie zniszczonych struktur w mózgu. więcej »

W krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim powstanie Centrum Urazowe

Do końca przyszłego roku powstanie Centrum Urazowe Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. W środę władze województwa małopolskiego podpisały z dyrekcją szpitala umowę na dofinansowanie budowy z funduszy unijnych. więcej »

Wzrost zakażeń wywoływanych przez rotawirusy

Według Państwowego Zakładu Higieny, w pierwszym półroczu 2011 r. dwukrotnie zwiększyła się liczba zakażeń wywoływanych przez rotawirusy. Nie ma jednak pewności, czy jest to faktyczny wzrost infekcji, czy jedynie skutek większej liczby badań na obecność tego wirusa w kale - twierdzi dr hab. Piotr Albrecht. więcej »

Zabieg hipotermii u 44-letniej pacjentki Szpitala Uniwersyteckiego

44-letnią pacjentkę Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, u której nastąpiło nagłe zatrzymanie krążenia poddano zabiegowi hipotermii. Jak podkreślają lekarze, to nowatorska metoda, która pozwala uniknąć bądź zmniejszyć uszkodzenia mózgu po reanimacji. więcej »

Badania nad wapniem przybliżają do wyjaśnienia choroby Alzheimera

U chorych na alzheimera może dochodzić do zaburzeń mechanizmu pobierania wapnia przez komórki nerwowe - uważają badacze z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Poznanie tego mechanizmu może pomóc znaleźć nową terapię. więcej »

Ruszyła akcja badania słuchu Polaków

W Polsce żyje ok. 50 tys. osób z ciężkim uszkodzeniem słuchu a ok. 20 proc. cierpi na jego zaburzenia. Chorobami słuchu może być zagrożone nawet 4 mln Polaków. W Łodzi rozpoczęła się ogólnopolska akcja sprawdzania słuchu pod hasłem "Narodowy Test Słuchu". więcej »

Nowatorski w Polsce zabieg na mózgu

Pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia stymulatora do głębokich obszarów mózgu u pacjentki z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi przeprowadził prof. Marek Harat z Kliniki Neurochirurgii 10. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy. więcej »

Medycyna sportowa pomaga uzyskiwać lepsze wyniki - twierdzą eksperci

Nowe metody medycyny sportowej pozwalają poprawić wyniki sportowców, a jednocześnie zmniejszyć ryzyko urazów i przetrenowania - stwierdzili specjaliści podczas konferencji "Medycyna sportowa w grach zespołowych", która rozpoczęła się w Warszawie. więcej »

Starość ogranicza dostęp do leczenia

Trzeba powstrzymać dyskryminację starszych osób chorych na nowotwory - mówili uczestnicy czwartkowej konferencji, która zainaugurowała kampanię "Rozmowy o czasie". więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe