Premier i Prezes ABM przekazali na ręce rektora SUM czek na utworzenie Śląskiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych
Premier Mateusz Morawiecki oraz Prezes Agencji Badań Medycznych (ABM) Radosław Sierpiński przekazali na ręce rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach symboliczny czek na kwotę 9 322 552,18 zł na Utworzenie Śląskiego Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w ramach konkursu ABM na tworzenie i rozwój Centrów Wsparcia Badań Klinicznych (CWBK). Inicjatywa utworzenia w naszym kraju wyspecjalizowanych środków CWBK ma na celu zwiększenie liczby zarówno badań klinicznych, jak i ich uczestników w Polsce, a także wykorzystanie potencjału sektora badań klinicznych dla zwiększenia konkurencyjności krajowej gospodarki. więcej »
Maria Libura i Magdalena Władysiuk: Polityka onkologiczna oparta na danych to polityka skuteczna
Rośnie rola danych medycznych i ich przetwarzania, zarówno w systemach ochrony zdrowia, jak i w medycznym sektorze badań i rozwoju na całym świecie. Szczególnego znaczenia nabiera wykorzystanie wiedzy płynącej z danych do tworzenia i realizacji polityk publicznych, które poprawiają jakość i dostępność opieki medycznej. W tym kierunku powinna podążać również Polska – mówią Maria Libura i dr Magdalena Władysiuk, autorki raportu Fundacji Onkologicznej Alivia pt. „W stronę polityki zdrowotnej opartej na danych. Rekomendacje dla Polski”. więcej »
Choroba, która zabiera twarz i zmienia duszę. Światowy Dzień Twardziny
Twardzina układowa jest rzadką, autoimmunologiczną chorobą, atakującą tkankę łączną. Ze względu na charakterystyczne objawy skórne, określana bywa jako choroba, która zabiera twarz.Choroba może również dotykać płuc, powodując śródmiąższową chorobę płuc. Wyniki badania przeprowadzonego na grupie ponad 70 pacjentów chorujących na śródmiąższową chorobę płuc w przebiegu twardziny układowej (SSc-ILD) pokazały, że ma ona duży wpływ na kondycję psychiczną pacjenta i jego relacje rodzinne. Blisko połowie badanych (45%) niepokój związany z chorobą towarzyszy każdego dnia. Z okazji Światowego Dnia Twardziny, obchodzonego 29 czerwca, warto zwrócić uwagę na konieczność kompleksowej opieki nad pacjentem z twardziną. więcej »
„Kłujący” problem wśród personelu medycznego
Co roku w Polsce, dochodzi aż do 37 000 zakłuć i zranień wśród personelu medycznego podczas wykonywania codziennych zadań zawodowych. Według danych WHO, 37%zakażeń WZW typu B, 39%WZW typu C oraz 4,4% HIV – to odsetek rozpoznawanych chorób po zranieniu się sprzętem używanym w placówkach sektora ochrony zdrowia. Konsekwencją tego typu zdarzeń są zakażenia personelu poważnymi chorobami zakaźnymi, co przyczynia się m.in. do absencji w pracy. Zranienia i zakłucia stanowią ryzyko dla zdrowia i życia nie tylko lekarzy czy pielęgniarek, ale również dla pacjentów.Ze względu na wagę problemu powstała Koalicja na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali, która opracowała deklarację pt.: „Bezpieczny szpital, to bezpieczny pacjent” odnośnie zakłuć i zranień wśród personelu medycznego. więcej »
Nowoczesne leki pozwalają opóźnić postęp stwardnienia rozsianego – ważne, aby pacjenci otrzymali je jak najwcześniej
Stwardnienie rozsiane (SM) to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która dotyka osób w wieku 20-40 lat. SM jest uważane za jedną z głównych przyczyn nieurazowej niepełnosprawności ruchowej młodych osób. Choroba ta powoduje cały szereg objawów, w tym osłabienie siły mięśniowej, zmęczenie i zaburzenia widzenia, a jej postępujący charakter sprawia, że kolosalne znaczenie ma czas. Szybka diagnoza i włączenie nowoczesnego leczenia pozwala znacznie spowolnić progresję niepełnosprawności. Wyniki najnowszych badań klinicznych potwierdzają, że okrelizumab korzystnie wpływa na hamowanie progresji SM u pacjentów z rzutowo-remisyjną i pierwotnie postępującą postacią tej choroby. Dawkowanie leku co 6 miesięcy jest wygodne dla pacjentów i korzystnie wpływa na przestrzeganie zaleceń terapeutycznych, a to również jest bardzo istotne. więcej »
Czy farmaceuci będą szczepić w aptekach?
Podczas posiedzenia Sejmu w ubiegłym tygodniu Posłowie pozytywnie rozpatrzyli postulaty dotyczące wykonywania szczepień ochronnych w aptekach. To bardzo ważna i przełomowa decyzja, bo w obecnym stanie prawnym farmaceuci będą mogli samodzielnie realizować szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Ekspertów Koalicji na rzecz szczepień w aptekach niepokoją jednak doniesienia medialne, zgodnie z którymi Ministerstwo Zdrowia nie prowadzi działań na rzecz rozszerzenia zakresu tych usług o szczepienia przeciw grypie, co wydaje się naturalnym etapem rozwoju tego procesu i palącą potrzebą wobec nałożenia się dwóch akcji masowych szczepień w nadchodzącym sezonie grypowym. Dodatkowo eksperci zastanawiają się, kiedy zostanie wdrożony pilot opieki farmaceutycznej odnośnie wykonywania szczepień przeciw grypie w aptekach przez farmaceutów? więcej »
29 maja obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego. Doceńmy rolę układu pokarmowego w procesie leczenia chorób nowotworowych
Prawidłowe odżywianie organizmu, czyli dostarczenie mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach potrzebnych do sprawnego funkcjonowania, nie zawsze jest łatwe dla osób zdrowych, a co dopiero w sytuacji, kiedy organizm zmaga się z chorobą. Jego potrzeby w tym czasie mogą znacząco się zmienić, a jednocześnie mogą pojawić się dolegliwości lub objawy, które dodatkowo utrudniają spożywanie posiłków, np. zmniejszony apetyt czy zaburzenia smaku. Układ pokarmowy pacjentów onkologicznych, w wyniku prowadzonej terapii czy obecności choroby nowotworowej, może nie funkcjonować prawidłowo. Dlatego warto wiedzieć, jak o niego zadbać, aby zminimalizować dolegliwości i wspomóc jego pracę. więcej »
Kiedy pacjent może zacząć leczenie pod respiratorem w domu?
Z powodu COVID-19 coraz więcej pacjentów, jest wypisywanych ze szpitali do domu ze wskazaniem korzystania z respiratora. Jak podkreślają eksperci w systemie nadal występują bariery dla rozwoju wentylacji mechanicznej w warunkach domowych. Podstawowym problemem pozostają niskie limity na świadczenia w umowach z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pacjentów przebywających pod respiratorem wciąż przybywa. Dlatego pokazujemy jak pomimo barier można zakwalifikować chorego do refundowanego leczenia w warunkach domowych i starać się o świadczenie poprawiające jakość życia pacjenta. więcej »
Energią w źródło arytmii? Ablacja
Ablacja jako metoda leczenia może być stosowana w terapii różnych schorzeń. W przypadku arytmii za jej pomocą leczy się miejsca nieprawidłowego wytwarzania lub przewodzenia impulsów elektrycznych w sercu. Niskie lub wysokie temperatury pomagają unieszkodliwić wybrane fragmenty tkanek i poprawić stan oraz samopoczucie pacjenta. Komu ablacja nie pomoże i dlaczego dla skuteczności leczenia kluczowa jest postawa pacjenta, wyjaśnia dr n. med. Szymon Budrejko z Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Serca Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »
Eksperci: Znieczulenie regionalne to nowy etap w rozwoju techniki implantacji S-ICD
Zastosowanie znieczulenia regionalnego wraz analgosedacją zamiast znieczulenia ogólnego z intubacją podczas wszczepienia całkowicie podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD)będzie tematem przewodnim interdyscyplinarnego spotkania anestezjologów i kardiologów elektrofizjologów. W środę 26 maja 2021 roku specjaliści podyskutują online o nowej strategii anestezjologicznej, która w opinii ekspertów może poprawić bezpieczeństwo zabiegu, ograniczyć ryzyko powikłań i skrócić czas hospitalizacji pacjenta z układem S-ICD. więcej »
Pomoc telemedyczna? Bezcenna!
Czy nasz pacjent z zaburzeniami rytmu serca czuje się dobrze? Jak pracuje wszczepione mu urządzenie? W pozyskaniu tych informacji w czasie pandemii COVID-19 bardzo pomocne okazały się różne rozwiązania telemedyczne, w tym teleporady i telemonitoring urządzeń wszczepialnych. Nie mniej potrzebne będą po pandemii – uważa dr Łukasz Pastwa z Oddziału Kardiologicznego Szpitala Zachodniego w Grodzisku Mazowieckim, członek Rady Merytorycznej kampani edukacyjnej „TeleSERCE – Serce pod kontrolą”. więcej »
Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs na wsparcie komercyjnych badań klinicznych z wykorzystaniem technologii RNA
Rozwój leków opartych na kwasach nukleinowych (RNA i DNA) to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii. Konkurs ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa epidemiologicznego państwa i profilaktyki chorób zakaźnych. Stanowi jednocześnie odpowiedź na aktualne potrzeby systemu ochrony zdrowia, związane ze zwalczaniem wirusa SARS-CoV-2. więcej »
Fundacja Dr Clown dziękuje pielęgniarkom
Wolontariusze Fundacji Dr Clown z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnych, który obchodzony jest na całym świecie 12 maja, po raz kolejny przygotowali wyjątkową akcję dla pielęgniarek ze szpitali w prawie 50 miastach w całej Polsce. więcej »
Agencja Badań Medycznych ogłasza konkurs na niekomercyjne badania kliniczne w obszarze psychiatrii i neurologii
W ostatnich latach na świecie można zaobserwować wybuch prawdziwej epidemii zaburzeń psychicznych i problemów neurologicznych, które pogarszają jakość życia osób nimi dotkniętych oraz ich najbliższych. Biorąc pod uwagę tempo starzenia się naszej populacji oraz rozpowszechnienie czynników ryzyka, choroby neurologiczne i psychiczne stają się poważnym problemem medycznym i społecznym. więcej »
Procedura RDTL - czy wciąż jeszcze jest ratunkowa?
Zmiany w programie RDTL w intencji ustawodawcy miały zwiększać dostępność terapii ratujących życie chorych. Nagle jednak pojawia się lista leków, których nie wolno uwzględniać w ramach tego programu. Pacjent, mimo postulatów wielu środowisk pacjenckich, wciąż nie jest stroną postępowania. O zmianach w programie nie wiedzą nawet sami lekarze.Czy Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych jest wciąż jeszcze jakkolwiek ratunkowy? – zastanawia się Irena Rej, prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska więcej »