PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Konieczny europejski system profilaktyki chorób zakaźnych

Konieczne jest opracowanie wspólnego systemu profilaktyki i promocji zdrowia w zakresie chorób zakaźnych - podkreślali przedstawiciele polskiej prezydencji podczas międzynarodowej konferencji, która w środę rozpoczęła się w Warszawie. więcej »

Ponad 4 mln polskich palaczy chce rzucić swój nałóg

Aż 8,5 mln Polaków to palacze tytoniu. Spośród nich ok. połowa chciałaby rzucić swój nałóg - o tym, co dzieje się w ciałach i mózgach osób uzależnionych od nikotyny oraz przechodzących na odwyk opowiada psycholog Magdalena Cedzyńska. więcej »

Zwiększają się możliwości leczenia ciężkiej choroby stawów u dzieci

Zwiększają się możliwości leczenia rzadkiej, ciężkiej choroby dzieci - młodzieńczego idiomatycznego zapalenia stawów w tzw. postaci uogólnionej. O nowych perspektywach terapii poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Światło pomoże w leczeniu ran oparzeniowych?

Czy rany oparzeniowe trzeciego stopnia można wyleczyć za pomocą światła, tlenu i naturalnego związku chemicznego, tzw. fotouczulacza? Nad taką metodą pracuje dr Mariusz Stanisław Grinholc z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Na przygotowanie metody uczony otrzymał 950 tys. złotych ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Do leczenia ran oparzeniowych nawet trzeciego stopnia uczeni z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed chcą wykorzystać tzw. terapię fotodynamiczną. "Do tej pory jest ona wykorzystywana głównie do leczenia zmian nowotworowych. Okazało się, że może być też skuteczna w przypadku zakażeń bakteryjnych" - powiedział PAP Mariusz Stanisław Grinholc. więcej »

Życie ze stomią dla wielu chorych jest wybawieniem

Ponad 35 tys. Polaków żyje już ze stomią. "Wiele osób obawia się jej, ale stomia nie jest końcem świata - tak naprawdę jest ceną życia i wybawieniem, a czasami może nawet podnosić jakość życia" - przekonuje prof. Krzysztof Bielecki. więcej »

Uczulona Europa, uczulona Polska - debata o przyszłości alergologii

O nowych kierunkach badań naukowych m.in. nad szczepionkami alergenowymi i o dostępności pacjentów do najefektywniejszych farmakoekonomicznie terapii mówili 12 września w Warszawie uczeni i klinicyści, profesorowie: Andrzej Emeryk, Marek Jutel, Marek Kowalski, Jerzy Kruszewski, Piotr Kuna, Barbara Rogala i Bolesław Samoliński. więcej »

(Nie)Pełnosprawni pracownicy - firma bez barier

W Polsce tylko co czwarty inwalida w wieku produkcyjnym jest aktywny zawodowo. Na naszym rynku pracy zachodzą jednak pozytywne zmiany – od 2007 roku rośnie zatrudnienie tej grupy. Przyczynia się do tego sprzyjające ustawodawstwo i konferencje, które pomagają pokonywać dystans między pracodawcami a niepełnosprawnymi. więcej »

Uchroń się przed jesiennym atakiem kleszczy

Wrzesień i październik to miesiące wzmożonej aktywności kleszczy. Każdego roku w Polsce są one przyczyną ok. 250-300 zachorowań na odkleszczowe zapalenie mózgu. Na obecną chwilę medycyna nie dysponuje lekiem zwalczającym wirusa - jedynym skutecznym sposobem ochrony przed tą chorobą są szczepienia profilaktyczne. więcej »

Brak kontroli jakości i limity świadczeń w okulistyce

Polska okulistyka pod względem nowoczesności jest zbliżona do poziomu europejskiego, ale brakuje w niej kontroli jakości. Limity świadczeń ograniczają dostęp do leczenia schorzeń grożących utratą wzroku - alarmowali specjaliści w piątek w Warszawie. więcej »

Akademickie Centrum Onkologii powstanie w Katowicach

Przy katowickiej okulistyce powstanie Akademickie Centrum Onkologii oraz Centrum Diagnostyki i Terapii - poinformowała dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach. więcej »

Zmniejsza się tempo spadku umieralności z powodu chorób serca

Przeciętna długość życia Polaków w ostatnich 20 latach zwiększyła się o 4 lata, ale zmniejsza się tempo spadku umieralności z powodu chorób układu krążenia. Są one główną przyczyną zgonów - wykazał opublikowany 14 września w Warszawie raport NATPOL 2011. więcej »

Zakończyła się budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku

Zakończyła się budowa jednego z najnowocześniejszych szpitali w Polsce - Centrum Medycyny Inwazyjnej, należącego do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów za dwa miesiące. więcej »

Rozpoczęto walkę o lepszą świadomość nt. czerniaka

Wiedza Polaków na temat ryzyka związanego z czerniakiem jest słaba, przez co zbyt mało jest zgłoszeń czerniaka we wczesnych stadiach, kiedy łatwo z nim walczyć. Luki w naszej świadomości ma wypełnić Akademia Czerniaka, którą inaugurowano w środę w Warszawie. więcej »

Nie dyskryminujmy osób z zaburzeniami psychiatrycznymi

Nie można dyskryminować osób z zaburzeniami psychiatrycznymi, ograniczając im dostęp do ważnych leków albo zamykając szpitalne oddziały – mówili eksperci podczas konferencji „Nowe możliwości terapeutyczne w psychiatrii”, zorganizowanej we wtorek w Warszawie. więcej »

Wirtualna sekcja zwłok może w przyszłości zastąpić konwencjonalną

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski jest przekonany, że wirtualna sekcja zwłok może w przyszłości wyeliminować całkowicie konwencjonalną sekcję. Obecnie wykorzystywana ona jest jedynie do celów pomocniczych. więcej »

REKLAMA
Przekaż