Alergia na jad owadów - realne zagrożenie życia
Po użądleniu pszczoły, osy czy szerszenia w krajach europejskich umiera rocznie od 2 do 40 osób uczulonych na jad. Pacjenci, którzy w przeszłości gwałtownie reagowali na ten alergen, kwalifikowani są do immunoterapii. O tym, jakie objawy po użądleniu wymagają konsultacji medycznej, o zasadach odczulania i problemach z adrenaliną mówi w wywiadzie dla PAP dr hab. Radosław Gawlik z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Alergologii i Immunologii Klinicznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. więcej »
Zastawka serca na całe życie
Pierwsze w Polsce urządzenie do automatycznego modyfikowania powierzchni protez zastawek serca zaprezentowano 1 września w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu. Dzięki nowoczesnej technologii raz wszczepiona zastawka nie musi być wymieniana. więcej »
W profilaktyce raka szyjki macicy najważniejsza edukacja Polek
29 sierpnia b.r. odbyło się spotkanie Grupy Roboczej „Edukacja” Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy (Koalicja RSM). Eksperci pracujący w ramach zespołu starali się wyznaczyć kierunki skutecznej strategii komunikacji skierowanej do różnych grup społecznych i zaproponować mechanizmy, pozwalające zmotywować kobiety, aby zadbały o swoje zdrowie. Jednak, żeby działania edukacyjne miały sens, niezbędny jest szereg zmian systemowych, które poprawią dostępność profilaktyki i leczenia raka szyjki macicy w naszym kraju. Koalicja RSM szuka kompleksowych rozwiązań, dzięki którym możliwe stanie się ograniczenie o połowę zachorowalności i umieralności na raka szyjki macicy do 2020 roku. więcej »
Białystok. Porozumienie ws. połączenia trzech szpitali
W grudniu dojdzie do faktycznego połączenia szpitali przeciwgruźliczego i zakaźnego z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Białymstoku. Władze województwa podlaskiego i rektor Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podpisali w środę porozumienie w tej sprawie. więcej »
Dzieci z cukrzycą mogą uprawiać sport nawet wyczynowo
Dzieci z cukrzycą typu 1 powinny uczestniczyć w zajęciach sportowych, a jeśli cukrzyca jest prawidłowo leczona możliwe jest również uprawianie sportu wyczynowo. Wymaga to zaangażowania rodziców, ale również nauczycieli i trenerów - mówili eksperci w rozmowie z PAP. więcej »
Ekspert: nie wykorzystujemy morfologii krwi do wykrywania białaczki
Przewlekłą białaczkę szpikową można wykryć zwykłym badaniem morfologii krwi, wykonywanym w ramach rutynowych badań profilaktycznych. "Niestety, w Polsce ta możliwość prawie nie jest wykorzystywana" - alarmuje prof. Wiesław Jędrzejczak. więcej »
Pierwszy w Polsce przeszczep wątroby u pacjenta z wirusem HIV
Transplantolodzy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili pierwszy w Polsce przeszczep wątroby u pacjenta zarażonego wirusem HIV. Operowany był 20-letni mężczyzna. więcej »
Polski Dzień Spirometrii w październiku
Spirometria to badanie określające pojemność płuc i przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Jest niezbędna do rozpoznania i kontroli efektów leczenia częstych chorób układu oddechowego - astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Polski Dzień Spirometrii zostanie zorganizowany 14 października, w ramach światowych dni spirometrycznych. Akcję bezpłatnych badań na terenie z całego kraju zapowiada Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP Pacjentów. więcej »
Laureat FNP szuka nowej strategii leczenia mięsaka
Czy istnieje możliwość zawrócenia komórek nowotworowych z drogi prowadzącej do powstania mięsaka prążkowanokomórkowego? Nowej strategii leczenia nowotworu - częstego szczególnie u dzieci - szuka Maciej Cieśla z Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendysta programu VENTURES Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). więcej »
Nowotwory powinny być leczone przez zespoły wielodyscyplinarne
Leczeniem nowotworów w Polsce powinny zajmować się wielodyscyplinarne zespoły specjalistów, zapewniające chorym optymalny sposób terapii – uznali eksperci podczas I Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy. więcej »
Jagoda kamczacka - i smaczna, i zdrowa
Jak wynika z obserwacji dietetyków, większość osób przedkłada potrawy smaczne nad zdrowe. Najlepiej jednak, gdyby produkty spożywcze łączyły obie te właściwości. Tomasz Chmiel z Politechniki Gdańskiej widzi szansę w jagodzie kamczackiej. Mogłaby ona znaleźć zastosowanie jako dodatek, który powodowałby polepszenie jakości sensorycznej, czyli smaku i zapachu, a jednocześnie zwiększenie wartości witalnych... więcej »
Uprawa GMO to rolnictwo bez rolnika - uważa dr hab. Katarzyna Lisowska z Instytutu Onkologii w Gliwicach
Wprowadzenie w Polsce upraw GMO może doprowadzić do upadku drobnych gospodarstw rolnych - uważa dr hab. Katarzyna Lisowska. „Uprawa GMO to rolnictwo bez rolnika. Polska to nie jest miejsce, gdzie można promować ten rodzaj rolnictwa” – powiedziała PAP. więcej »
Pełny zakaz GMO byłby nieludzki - twierdzi genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Piotr Węgleński
Wydajne odmiany genetycznie modyfikowanych roślin uprawnych to konieczność, jeśli chcemy wyżywić rosnącą liczbę ludzi na świecie - powiedział PAP genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Węgleński. Zakaz GMO byłby, jego zdaniem, nieludzki. więcej »
Chcesz uniknąć grypy? Zaszczep się już we wrześniu
Według Państwowego Zakładu Epidemiologicznego, przez pierwsze cztery miesiące tego roku grypa była przyczyną śmierci 140 osób. Co roku przeciwko tej chorobie szczepi się zaledwie 6-8 % Polaków. Tymczasem zbliża się kolejna fala zachorowań, dlatego warto zaszczepić się już we wrześniu. To szansa na zmniejszenie ryzyka zarażenia aż o 70-90 % i uniknięcie niebezpiecznych powikłań. więcej »
Leki nowej generacji nie są przełomem w leczeniu raka - oceniają eksperci
Leki nowej generacji, stosowane w tzw. terapii celowanej, jak na razie nie doprowadziły do przełomu w leczeniu chorób nowotworowych – ocenili eksperci na zakończenie I Letniej Akademii Onkologicznej dla Dziennikarzy, która odbywała się pod Warszawą. więcej »