Przestań palić i zrób sobie spirometrię!
Zaczyna się od kaszlu, duszności, osłabienia. Ale te objawy, uznawane przez palaczy za "normalne", prowadzą do śmiertelnej choroby. Chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) umierają średnio 15 lat wcześniej niż ich niepalący rówieśnicy. Problem może dotyczyć około 2,5 mln Polaków. Warunkiem rozpoznania jest wykonanie badania czynnościowego układu oddechowego, czyli spirometrii. 14 października każdy w Polsce będzie mógł je wykonać bezpłatnie. Na czym polega to badanie i jakie są symptomy choroby mówi PAP dr Piotr Dąbrowiecki prezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. więcej »
Konieczny europejski system profilaktyki chorób zakaźnych
Konieczne jest opracowanie wspólnego systemu profilaktyki i promocji zdrowia w zakresie chorób zakaźnych - podkreślali przedstawiciele polskiej prezydencji podczas międzynarodowej konferencji, która w środę rozpoczęła się w Warszawie. więcej »
Ponad 4 mln polskich palaczy chce rzucić swój nałóg
Aż 8,5 mln Polaków to palacze tytoniu. Spośród nich ok. połowa chciałaby rzucić swój nałóg - o tym, co dzieje się w ciałach i mózgach osób uzależnionych od nikotyny oraz przechodzących na odwyk opowiada psycholog Magdalena Cedzyńska. więcej »
Zwiększają się możliwości leczenia ciężkiej choroby stawów u dzieci
Zwiększają się możliwości leczenia rzadkiej, ciężkiej choroby dzieci - młodzieńczego idiomatycznego zapalenia stawów w tzw. postaci uogólnionej. O nowych perspektywach terapii poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Światło pomoże w leczeniu ran oparzeniowych?
Czy rany oparzeniowe trzeciego stopnia można wyleczyć za pomocą światła, tlenu i naturalnego związku chemicznego, tzw. fotouczulacza? Nad taką metodą pracuje dr Mariusz Stanisław Grinholc z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Na przygotowanie metody uczony otrzymał 950 tys. złotych ze środków programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Do leczenia ran oparzeniowych nawet trzeciego stopnia uczeni z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed chcą wykorzystać tzw. terapię fotodynamiczną. "Do tej pory jest ona wykorzystywana głównie do leczenia zmian nowotworowych. Okazało się, że może być też skuteczna w przypadku zakażeń bakteryjnych" - powiedział PAP Mariusz Stanisław Grinholc. więcej »
Życie ze stomią dla wielu chorych jest wybawieniem
Ponad 35 tys. Polaków żyje już ze stomią. "Wiele osób obawia się jej, ale stomia nie jest końcem świata - tak naprawdę jest ceną życia i wybawieniem, a czasami może nawet podnosić jakość życia" - przekonuje prof. Krzysztof Bielecki. więcej »
Uczulona Europa, uczulona Polska - debata o przyszłości alergologii
O nowych kierunkach badań naukowych m.in. nad szczepionkami alergenowymi i o dostępności pacjentów do najefektywniejszych farmakoekonomicznie terapii mówili 12 września w Warszawie uczeni i klinicyści, profesorowie: Andrzej Emeryk, Marek Jutel, Marek Kowalski, Jerzy Kruszewski, Piotr Kuna, Barbara Rogala i Bolesław Samoliński. więcej »
(Nie)Pełnosprawni pracownicy - firma bez barier
W Polsce tylko co czwarty inwalida w wieku produkcyjnym jest aktywny zawodowo. Na naszym rynku pracy zachodzą jednak pozytywne zmiany – od 2007 roku rośnie zatrudnienie tej grupy. Przyczynia się do tego sprzyjające ustawodawstwo i konferencje, które pomagają pokonywać dystans między pracodawcami a niepełnosprawnymi. więcej »
Uchroń się przed jesiennym atakiem kleszczy
Wrzesień i październik to miesiące wzmożonej aktywności kleszczy. Każdego roku w Polsce są one przyczyną ok. 250-300 zachorowań na odkleszczowe zapalenie mózgu. Na obecną chwilę medycyna nie dysponuje lekiem zwalczającym wirusa - jedynym skutecznym sposobem ochrony przed tą chorobą są szczepienia profilaktyczne. więcej »
Brak kontroli jakości i limity świadczeń w okulistyce
Polska okulistyka pod względem nowoczesności jest zbliżona do poziomu europejskiego, ale brakuje w niej kontroli jakości. Limity świadczeń ograniczają dostęp do leczenia schorzeń grożących utratą wzroku - alarmowali specjaliści w piątek w Warszawie. więcej »
Akademickie Centrum Onkologii powstanie w Katowicach
Przy katowickiej okulistyce powstanie Akademickie Centrum Onkologii oraz Centrum Diagnostyki i Terapii - poinformowała dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach. więcej »
Zmniejsza się tempo spadku umieralności z powodu chorób serca
Przeciętna długość życia Polaków w ostatnich 20 latach zwiększyła się o 4 lata, ale zmniejsza się tempo spadku umieralności z powodu chorób układu krążenia. Są one główną przyczyną zgonów - wykazał opublikowany 14 września w Warszawie raport NATPOL 2011. więcej »
Zakończyła się budowa Centrum Medycyny Inwazyjnej w Gdańsku
Zakończyła się budowa jednego z najnowocześniejszych szpitali w Polsce - Centrum Medycyny Inwazyjnej, należącego do Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów za dwa miesiące. więcej »
Rozpoczęto walkę o lepszą świadomość nt. czerniaka
Wiedza Polaków na temat ryzyka związanego z czerniakiem jest słaba, przez co zbyt mało jest zgłoszeń czerniaka we wczesnych stadiach, kiedy łatwo z nim walczyć. Luki w naszej świadomości ma wypełnić Akademia Czerniaka, którą inaugurowano w środę w Warszawie. więcej »
Nie dyskryminujmy osób z zaburzeniami psychiatrycznymi
Nie można dyskryminować osób z zaburzeniami psychiatrycznymi, ograniczając im dostęp do ważnych leków albo zamykając szpitalne oddziały – mówili eksperci podczas konferencji „Nowe możliwości terapeutyczne w psychiatrii”, zorganizowanej we wtorek w Warszawie. więcej »