Wrocław. Serdeczna moda dla dzieci z kliniki onkologicznej
W sobotę, 24-ego września odbył się wyjątkowy pokaz mody włoskiej marki MaxMara z okazji 10-lecia salonu marki na Dolnym Śląsku firmowanego przez właścicieli VegaFashionGroup. Pokaz został połączony z licytacją na rzecz Fundacji "Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową". Wysokość dochodu z tegorocznej aukcji wyniosła aż 41 tys. zł. więcej »
Ponad 40 proc. polskich emerytów jest bezzębnych - alarmują eksperci
Aż ponad 40 proc. Polaków w wieku 65-74 lat nie ma już żadnych zębów, co jest ewenementem wśród krajów najbardziej rozwiniętych – alarmowali specjaliści podczas konferencji „Stomatologia 2011” Naczelnej Rady Lekarskiej, która w środę odbyła się w Warszawie. więcej »
Profilaktyka ważna w walce z chorobami cywilizacyjnymi - podkreślają eksperci
Profilaktyka, wczesne wykrywanie chorób, a także współpraca między pacjentem a lekarzem to ważne czynniki, które mogą mieć wpływ na walkę z chorobami cywilizacyjnymi - mówiono w poniedziałek w stolicy podczas debaty o zdrowiu. więcej »
Eksperci: 30 proc. przypadków cukrzycy nie jest zdiagnozowanych
Na świecie blisko 346 milionów osób choruje na cukrzycę. 40-50 proc. przypadków tej choroby pozostaje jednak nierozpoznanych, w Polsce jest to 30 proc. – mówili eksperci podczas konferencji „Diabetologia 2011”, która we wtorek odbyła się w Warszawie. więcej »
Naukowcy opracowali antygen do szczepionki przeciw malarii
Lubelscy naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej opracowali antygen (substancja białkowa wywołująca produkcję przeciwciał w organizmie), który może posłużyć do wyprodukowania szczepionki przeciwko malarii. więcej »
Komórki macierzyste mogą pomóc w regeneracji mięśni
Uszkodzonym mięśniom szkieletowym można pomóc w regeneracji. Przydają się w tym komórki macierzyste. Badania nad tym zagadnieniem mogą kiedyś znaleźć zastosowanie w leczeniu osób z dystrofią mięśniową. Mówiła o tym w czasie XV Festiwalu Nauki w Warszawie dr Iwona Grabowska z Zakładu Cytologii na Wydziale Biologii UW. więcej »
Czy są nam potrzebne suplementy diety. XV Festiwal Nauki w Warszawie
Kto z nas nie przyjmował suplementu? Na lepszą pracę mózgu, poprawę kondycji skóry lub odporności, wspomaganie odchudzania, czy w trosce o to, by nie zabrakło nam jakiegoś ważnego pierwiastka (a nuż mamy niedobór?). Wystarczy odwiedzić aptekę lub wrzucić hasło w wyszukiwarkę, by rozpostarł się przed nami kolorowy i kuszący świat wszelkiego rodzaju preparatów, dzięki którym będziemy zdrowsi i piękniejsi. Jednak, czy wszystkie te pigułki, proszki i płyny rzeczywiście są nam potrzebne? Na to pytanie starała się odpowiedzieć dr Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, kierownik Zakładu Opieki Farmaceutycznej WUM, podczas wykładu wygłoszonego w ramach XV Warszawskiego Festiwalu Nauki. więcej »
Dwa leki doustne pozwolą na jakiś czas odstawić insulinę
Część chorych na cukrzycę typu 2, u których zaczęto już stosować insulinę, można przestawić na kombinację dwóch leków doustnych - używaną od ponad pół wieku metforminę i nowy lek saksagliptynę, z grupy tzw. leków inkretynowych - wynika z najnowszych badań. Zaprezentowano je po raz pierwszy na europejskim kongresie diabetologicznym, który odbywał się w połowie września w Lizbonie. "To bardzo dobra wiadomość dla chorych na cukrzycę, bo większość z nich ma opory przed leczeniem insuliną" - ocenił w rozmowie z PAP prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. więcej »
Epidemia przewlekłych chorób oddechowych narasta
Nawet 1 mld ludzi na świecie może chorować na najpowszechniejsze spośród przewlekłych chorób układu oddechowego. Są to choroby których całkowicie wyleczyć nie można, a ich ofiarami pada coraz więcej ludzi - mówiono 23 września na konferencji prasowej w stolicy. więcej »
Śląskie Centrum Chorób Serca apeluje do Polaków o zdrowy styl życia
W niedzielę po raz ósmy będzie obchodzony w Polsce Światowy Dzień Serca. Z tej okazji Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu zaapelowało w piątek do Polaków o zdrowy i aktywny styl życia oraz o udział w badaniach profilaktycznych. więcej »
Chorzy po udarze bez dostępu do skutecznej terapii - alarmują eksperci
Osoby po udarze nie mają dostępu do skutecznej terapii spastyczności, tj. wzmożonego napięcia mięśniowego, choć program terapeutyczny dla tej grupy chorych otrzymał pozytywną rekomendacją Agencji Oceny Technologii Medycznych już w 2009 r. - alarmują eksperci. więcej »
Naukowe wskazówki dla zdrowia mózgu
Wraz z postępem nauki nie tylko zapobiegamy chorobom, ale też możemy sobie pozwolić na luksus poprawiania naszej wydolności tu i ówdzie. Ludzki mózg i sposoby na zwiększenie jego wydajności przyciągają dużą uwagę - wiemy coraz więcej o tym, jak zapewnić temu najważniejszemu organowi optymalne warunki do pracy. Wskazówkami, jak to osiągnąć, dzielił się z uczestnikami Festiwalu Nauki w Warszawie dr Robert K. Filipkowski z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego. więcej »
Lek na AIDS nieco bliżej dzięki grze internetowej
Dzięki internetowej grze, grupie uczonych, m.in. z Polski, udało się rozszyfrować budowę ważnego białka retrowirusa, z tej samej rodziny co HIV. Jest to krok w stronę projektowania skuteczniejszych leków dla osób z HIV/AIDS. Autorami odkrycia są biochemicy z Czeskiej Akademii Nauk w Pradze, bioinformatycy z University of Washington w Seattle (USA) oraz grupa badaczy z Zakładu Krystalografii Uniwersytetu Adama Mickiewicza, kierowana przez prof. Mariusza Jaskólskiego. więcej »
Narodowy Plan Alzheimerowski to konieczność - alarmują eksperci
Jeśli Polska nie wdroży Narodowego Planu Alzheimerowskiego, który wytyczy standardy opieki nad chorymi na alzheimera, to koszty ekonomiczne i społeczne tego schorzenia będą lawinowo rosły – alarmowali eksperci w środę na spotkaniu prasowym w Warszawie. więcej »
Lublin. XXIV Zjazd PTHiT - padły ważne pytania o polską hematoonkologię
W Lublinie zakończył się właśnie XXIV Zjazd Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów. Zgodnie z oczekiwaniami, wydarzenie powtórzyło sukces poprzednich edycji i odbiło się głośnym echem w świecie medycyny. Specjaliści wymieniali opinie na temat najnowszych terapii i rozwojowych kierunków badań nowotworów krwi. więcej »