Za rok być może nowa, skuteczniejsza terapia raka płuca
Jest szansa, że do końca 2012 roku zarejestrowana zostanie nowa, skuteczniejsza szczepionka na raka płuca - powiedział w sobotę w Poznaniu jej twórca, Habib Fakhrai z Uniwersytetu Medycznego w San Diego (USA). W Poznaniu trwają obecnie testy nowego leku. więcej »
Serce i mózg operowanego będą bezpieczniejsze dzięki urządzeniu z Zabrza
Aparat, dzięki któremu anestezjolog będzie mógł łatwiej wspomagać pracę serca osoby operowanej, opracowali badacze z Instytutu Techniki Aparatury Medycznej (ITAM) w Zabrzu. CardiAccel ANP-701 podniesie bezpieczeństwo pacjentów w czasie operacji niekardiologicznych. CardiAccel, urządzenie do stymulacyjnego wspomagania hemodynamiki w trakcie niekardiologicznych zabiegów operacyjnych, zwyciężyło w zakończonym na początku października konkursie "Polski Produkt Przyszłości" w kategorii "wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej". więcej »
Można lepiej wykorzystać antybiotyki
Mycie rąk i nowe metody diagnostyki pozwalają ograniczyć podawanie antybiotyków pacjentom szpitali - mówili specjaliści podczas sympozjum "Optymalizacja antybiotykoterapii w szpitalu", które odbyło się w piątek w Centrum Zdrowia Dziecka. więcej »
Produkty pszczele popularne w medycynie - przekonują specjaliści od apiterapii
Miód to nie tylko smaczny element diety i domowy sposób na przeziębienie. Leki, w których składzie są substancje pochodzące z produktów pszczelich, są dziś stosowane w prawie każdej dziedzinie medycyny - przekonują specjaliści od apiterapii. więcej »
„Project HOPE” pomoże wcześniej wykrywać nowotwory u dzieci
Fundacja Project HOPE będzie szkolić pielęgniarki i lekarzy rodzinnych, by poprawić wczesną wykrywalność nowotworów u polskich dzieci - poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Polacy nie dbają o swoje oczy i wzrok
Aż 24 proc. osób, u których wykryto wadę wzroku, nie decyduje się na jej korekcję, i nie zamierza nawet odwiedzić specjalisty w najbliższych 12 miesiącach – alarmowali specjaliści podczas konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
Naukowcy z Krakowa stworzyli matrycę dla niewidomych
Czy niewidomy może poczuć kolor albo kształt? Okazuje się, że tak. Dzięki matrycy termicznej zbudowanej przez naukowców z Krakowa figury geometryczne nabiorą określonej temperatury i staną się odczuwalne dla osób niewidzących. "Jesteśmy pionierami w tej dziedzinie. Czegoś takiego na świecie jeszcze nie było" - zapewnił w rozmowie z PAP twórca matrycy prof. Andrzej Kos z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. więcej »
W piątek w całej Polsce można bezpłatnie zbadać pracę płuc
Bezpłatne badania spirometryczne, które pozwolą ocenić, czy nasze płuca pracują prawidłowo, można będzie wykonać w piątek w 240 placówkach medycznych w całej Polsce. Będzie to główny element obchodów Polskiego Dnia Spirometrii. więcej »
Wzrost nowych zakażeń wirusem HIV w Polsce
W 2011 r. po raz pierwszy liczba Polaków zakażonych w Polsce wirusem HIV może przekroczyć 1000 - przewidują eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. więcej »
Mierzą siły na zamiary. Organizacja systemu i finansowanie profilaktyki raka szyjki macicy
29 września b.r. odbyło się ostatnie z serii spotkań Grup Eksperckich Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy. Za niespełna dwa miesiące do Ministerstwa Zdrowia trafi propozycja kompleksowego programu, który do 2020 roku umożliwiłby, zdaniem ekspertów, ograniczenie zapadalności i umieralności na raka szyjki macicy o połowę. Obradująca, jako ostatnia, Grupa Ekspercka „Finanse i Organizacja Systemu” zastanawiała się w jaki sposób znaleźć środki na profilaktykę pierwotną, edukację, rozszerzenie i poprawę efektywności profilaktyki wtórnej. więcej »
Sprawdź stan swoich płuc! Polski Dzień Spirometrii
14 października br. będziemy obchodzić Polski Dzień Spirometrii. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat zdrowia układu oddechowego oraz zwrócenie uwagi na rolę spirometrii, która jest bezcennym badaniem pozwalającym sprawdzić czy nasze płuca pracują prawidłowo. więcej »
Spirometria pomaga wcześnie wykryć śmiertelną chorobę
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) prowadzi do inwalidztwa oddechowego i skraca życie o 10-15 lat. Ale dzięki badaniu spirometrycznemu można wykryć ją wcześnie i znacznie wydłużyć sobie życie - mówili eksperci we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »
W lokalach gastronomicznych 3,5 proc. tłuszczów złej jakości
3,5 proc. tłuszczów używanych w lokalach gastronomicznych było niebezpiecznych dla zdrowia, ale w większości takich miejsc przestrzegano dobrych praktyk - wynika z badania przeprowadzonego przez SGGW na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. więcej »
W Polsce rodzi się mniej wcześniaków, ale nadal zbyt dużo - twierdzą eksperci
Odsetek wcześniaków zmniejszył się w Polsce z 6-7 proc. do 5,7 proc. w 2010 r. ale nadal jest ich zbyt dużo - stwierdzili eksperci podczas międzynarodowej konferencji „Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości”, która 7 października odbyła się w Warszawie. więcej »
Polskie szpitale zadbają o dożywienie swych pacjentów
Polska dołączyła do kilku nielicznych w Unii Europejskiej krajów, w których wprowadzono obowiązek oceny stanu odżywienia pacjentów - poinformowano podczas międzynarodowej konferencji "Przeciw niedożywieniu chorych", która w czwartek odbyła się w Warszawie. więcej »