Pierwszy w Polsce przeszczep kości miednicy
Pacjent, któremu przeszczepiono miednicę wrócił do pełnej sprawności fizycznej. Pierwszą tego typu w Polsce operację wykonali przed rokiem lekarze w szpitalu klinicznym Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. więcej »
Weiss otrzyma tytuł doktora hc Uniwersytetu Medycznego
Były ambasador Izraela w Polsce, prof. Szewach Weiss, otrzyma doktorat honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - poinformowała w komunikacie przesłanym PAP uczelnia. więcej »
Eksperci apelują o głosowanie na program profilaktyki raka szyjki macicy
O głosy poparcia dla Narodowego Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy apelują do społeczeństwa eksperci z polskiej koalicji na rzecz walki z tym nowotworem. Ma on pomóc ograniczyć zachorowania i umieralność Polek z powodu raka szyjki o połowę do 2020 r. więcej »
Prof. Majewski o Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii
W drodze konsensusu wielu ośrodków badawczych powstaje Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CePT. O kulisach konsorcjum, stanowiącego unikalną inicjatywę w skali Europy, mówi prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jednym z najważniejszych celów i jednocześnie atutów projektu CePT jest połączenie potencjału wybitnych naukowców z możliwościami sieci laboratoriów wyposażonych w specjalistyczną aparaturę najwyższej klasy, uwzględniającej zarówno laboratoria fizykochemiczne, biomolekularne i biotechnologiczne, laboratoria inżynierii biomedycznej i technologii biomateriałów, jednostki prowadzące badania przedkliniczne na zwierzęcych modelach schorzeń cywilizacyjnych, jak i specjalistyczną bazę do badań klinicznych. więcej »
Eksperci: Potrzebne są nowe przepisy refundacji leków biopodobnych
W Polsce trzeba wprowadzić nowe przepisy dotyczące refundacji leków, które obejmowały nową grupę coraz częściej stosowanych preparatów, nazywanych lekami biopodobnymi – przekonywali specjaliści podczas zorganizowanej w Warszawie debaty na ten temat. więcej »
Eksperci o tym, jak poprawić wczesne wykrywanie raka płuca
Zmiany w technologii produkcji papierosów sprawiły, że rak płuca rozwija się dziś w miejscach, w których trudniej go wykryć w badaniu rtg. Pewne nadzieje wiąże się z wykorzystaniem do jego diagnostyki niskodawkowej tomografii komputerowej – uważają eksperci. więcej »
Prof. Potempa - laureat „polskiego Nobla” 2011
Prof. dr hab. Jan Potempa z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Departamentu Zdrowia i Rehabilitacji Jamy Ustnej Szkoły Stomatologii Uniwersytetu w Louisville w USA został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w 2011 roku w obszarze nauk o życiu i o Ziemi. więcej »
Powstaje pierwsze w Polsce Akademickie Centrum Badań Klinicznych
List intencyjny w sprawie współpracy w tworzeniu pierwszego w Polsce Akademickiego Centrum Badań Klinicznych podpisały w czwartek w stolicy władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) z firmą farmaceutyczną AstraZeneca. więcej »
Pijane myszy pomogą rozumieć podłoże alkoholizmu u ludzi
Na myszy ze specyficzną modyfikacją genetyczną alkohol nie działa ani euforycznie, ani przeciwlękowo. Być może ich badania to krok w stronę zrozumienia mechanizmów uzależnienia od alkoholu. Dr Katarzyna Radwańska z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie bada wpływ alkoholu na myszy i pracuje nad stworzeniem behawioralnego modelu alkoholizmu u tych zwierząt. więcej »
Łuszczyca to znacznie więcej niż choroba skóry
Choć łuszczyca objawia się na skórze, to w rzeczywistości jej negatywne konsekwencje dotyczą całego organizmu, a także psychiki. Dlatego zwykło się ją określać „chorobą duszy i ciała” - mówili dermatolodzy w sobotę w Łodzi na konferencji prasowej. więcej »
Wiedza na temat objawów udaru może ratować życie
W razie wystąpienia objawów udaru mózgu, takich jak zaburzenia czucia lub niedowład po jednej stronie ciała, zaburzenia mowy i widzenia, asymetria twarzy, należy jak najszybciej wezwać pogotowie – apelowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Jak podkreślali, dzięki takiemu działaniu można uratować życie i uniknąć trwałej niepełnosprawności. więcej »
Neuroradiochirurgia skuteczna w leczeniu guzów mózgu
Co roku u 3000 osób rozpoznaje się złośliwy nowotwór mózgu. Wielu mogą pomóc nowoczesne metody leczenia, choćby nóż gamma (Gamma Knife) - mówili uczestnicy konferencji prasowej w Centrum Radiochirurgii Allenort w Warszawie. więcej »
Co szósty z nas dozna udaru mózgu
Jedna na sześć osób dozna udaru mózgu w jakimś momencie życia. Co 6 sekund ktoś na świecie umiera z jego powodu. Tymczasem, większości udarów można w ogóle uniknąć - przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, który obchodzimy 29 października. więcej »
Wynalazek polskich naukowców ułatwi wykrycie choroby Parkinsona
Dzięki wynalazkowi z Instytutu Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie będzie można łatwo i tanio wykrywać dopaminę, której niedobór jest oznaką ciężkich chorób układu nerwowego, np. parkinsona. Jak przypomniano w komunikacie Instytut przesłanym PAP, badania stężenia dopaminy, które w płynach fizjologicznych zazwyczaj i tak jest bardzo małe, są drogie i wymagają specjalistycznej aparatury, niedostępnej w gabinetach lekarskich. więcej »
Leczenie zawału serca nie kończy się w szpitalu - przypominają eksperci
Leczenie pacjentów po zawale serca nie kończy się w szpitalu. Zmiana stylu życia, regularne stosowanie leków, rehabilitacja kardiologiczna są niezbędne, by zapobiec kolejnym zawałom i zmniejszyć śmiertelność w tej grupie chorych - przypominają eksperci. więcej »