PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Prof. Majewski o marketingu w projektach naukowych

W innowacyjnych projektach inwestycyjnych w nauce, które - obok finansowania budżetowego, ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i z funduszy europejskich - wymagają włączania się partnerów strategicznych z dużego przemysłu, musi być miejsce na marketing - uważa prof. dr hab. n. med. Sławomir Majewski, prorektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który koordynuje prace nad Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii CePT. W rozmowie z PAP naukowiec określa grupy docelowe dla marketingu w nauce. więcej »

W Łodzi rozpoczęto leczenie „przełyku Barretta” metodą Halo

Na Oddziale Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Norberta Barlickiego w Łodzi po raz pierwszy w regionie łódzkim przeprowadzono zabiegi leczenia tzw. przełyku Barretta metodą Halo. więcej »

Wydział Nauk Medycznych PAN najlepszym przyznał nagrody

Badania nad regulacją funkcji nerek, nad biomarkerami w chorobach nowotworowych i nad chorobami układu nerwowego związanymi z wiekiem - m.in. za takie prace naukowe nagrodził swoich najlepszych naukowców Wydział Nauk Medycznych PAN. więcej »

Pierwszy w Polsce europejski egzamin specjalizacyjny z chirurgii

Podczas obradującego od czwartku w Krakowie XV Kongresu Europejskiego Towarzystwa Chirurgii przeprowadzono po raz pierwszy w Polsce europejski egzamin specjalizacyjny z chirurgii ogólnej. Z 12 kandydatów egzamin zdało 10. więcej »

Kontrowersyjne zmiany w służbie zdrowia

Początek 2012 roku przyniesie spore zmiany na polskim rynku farmaceutycznym. Wszystko za sprawą uchwalonej w tym roku ustawy refundacyjnej, znacznie wpływającej na sposób funkcjonowania placówek medycznych w kraju. Część przepisów weszła już w życie, pozostałe zaczną obowiązywać nie później niż 1 stycznia 2012 roku. Na jakie zmiany powinien się przygotować sektor medyczny? więcej »

17 listopada - Światowym Dniem Wcześniaka

Dzieci urodzone przedwcześnie są znacznie bardziej narażone na różne powikłania zdrowotne niż noworodki urodzone o czasie, dlatego wymagają szczególnej opieki - przypominają rodzice maluchów w Światowym Dniu Wcześniaka, który obchodzony jest 17 listopada. więcej »

Implant łagodzi bóle kręgosłupa. Pierwsze w Polsce zabiegi stabilizacji stawu krzyżowo-biodrowego u pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa

W Klinice Neuroortopedii i Neurologii Instytutu Reumatologii w Warszawie wykonano pierwsze w Polsce zabiegi stabilizacji stawu krzyżowo-biodrowego u pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa - poinformował Instytut Reumatologii. więcej »

Sam Sobie Szefem? Załóż firmę. Dotacje dla osób niepełnosprawnych

Wielu pracodawców dostrzega korzyści płynące z zatrudniania osób niepełnosprawnych, dlatego coraz chętniej proponują im pracę. Jednak takie oferty w większości dotyczą zajęć dorywczych lub etatu w niepełnym wymiarze godzin. Dlatego warto wiedzieć, że niepełnosprawni nie muszą czekać na ruch pracodawcy. Wystarczy dobry pomysł i kilka formalności, aby sami sobie stali się szefem. więcej »

Spirometria powinna być badaniem powszechnie dostępnym - uważają eksperci

Spirometria – tanie badanie, które pozwala wykryć jedną z głównych przyczyn zgonów ludzi, tj. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), powinno być powszechnie dostępne dla pacjentów, najlepiej u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – uważają eksperci. więcej »

Masz zadyszkę? Może cierpisz na POChP! Bezpłatne badania spirometryczne

16 listopada obchodzony jest na całym świecie jako Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). Międzynarodowym działaniom patronuje Światowa Inicjatywa na rzecz Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (GOLD). Polskie Towarzystwo Chorób Płuc (PTChP) aktywnie włącza się w organizację tego Dnia w Polsce pod hasłem „Masz zadyszkę? Może cierpisz na POChP! Zapytaj swojego lekarza o prosty test oddechowy - spirometrię.” Wskazuje także na nowe możliwości walki z chorobą i konieczność utworzenia w Polsce oddziałów nieinwazyjnej wentylacji. więcej »

Diabetolodzy o konieczności aktywizacji zawodowej osób z cukrzycą

65-75 proc. osób z cukrzycą typu 2 nie pracuje z powodu swojej choroby. Przyczynia się do tego m.in. brak edukacji pracodawców na temat cukrzycy i ich fałszywe przekonanie, że diabetycy są gorszymi pracownikami – uważają eksperci. więcej »

Prawie co drugi chory na POChP nie zdaje sobie sprawy ze swej choroby

U 4 mln Polaków rozwija się przewlekła obturacyjna choroba płuc, ale prawie połowa z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, bo nie odczuwa jeszcze żadnych poważniejszych dolegliwości - alarmowali w poniedziałek specjaliści na konferencji prasowej. więcej »

Na świecie co 7 sekund ktoś umiera z powodu cukrzycy

Na cukrzycę cierpi już 366 mln ludzi na świecie; rocznie z jej powodu umiera 4,6 mln osób i dokonuje się ponad 1 mln amputacji nóg – przypomina Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, który przypada 14 listopada. więcej »

Polacy pracują nad lekiem generycznym obniżającym cholesterol

Ulepszony sposób syntezy ezetimibu - związku, który wchodzi w skład leku obniżającego poziom cholesterolu - opracowali badacze z Instytutu Farmaceutycznego w Warszawy. Ich wynalazek zwyciężył w listopadzie w Pierwszym Światowym Konkursie Wynalazków Chemicznych w ramach wystawy innowacji IWIS w Warszawie. więcej »

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przystąpiła do Polskiej Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych przystąpiła do Polskiej Koalicji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy ze stanowczym zamiarem zwiększenia udziału pielęgniarek i położnych w programach profilaktycznych w kierunku raka szyjki macicy. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe