Naukowiec na tropie zbrodni...
Doskonałym sposobem identyfikacji - nawet bardzo starych - szczątków ludzkich jest szkielet, bo komórki są zamknięte w kościach niczym w betonowym bunkrze. Choć nie wszystkie współczesne metody identyfikacji są równie skuteczne, to gdyby przestępcy wiedzieli, jakimi metodami dysponuje nauka, by ich ścigać, być może rzadziej popełnialiby zbrodnie - mówił prof. Tadeusz Dobosz z Akademii Medycznej we Wrocławiu. więcej »
Tajemnice pamięci krótkotrwałej zbadane
W Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego udało się doświadczalnie potwierdzić, od czego zależy pojemność pamięci krótkotrwałej, kluczowej dla funkcjonowania naszej świadomości. Jak poinformował Instytut Nenckiego w przesłanym PAP komunikacie, człowiek potrafi świadomie operować od pięciu do dziewięciu porcjami informacji jednocześnie. Podczas przetwarzania porcje te znajdują się w pamięci krótkotrwałej. Polscy badacze udowodnili, że pojemność pamięci krótkotrwałej może zależeć od dwóch specyficznych pasm aktywności elektrycznej mózgu - fal theta i gamma. Hipoteza ta znana był od kilkunastu lat - sugerowali ją już w 1995 r. badacze z amerykańskiego Brandeis University - ale przed Polakami nikomu nie udało się doświadczalnie tej hipotezy potwierdzić. więcej »
Urodzenie wcześniaka obniża samoocenę matki - wynika z badań SWPS
Matka noworodka ma o sobie lepsze zdanie, jeśli jej dziecko urodzi się w terminie i jeśli kobieta jest zatrudniona. Niższą samoocenę mają po porodzie niezatrudnione matki, a także matki wcześniaków - wykazały badania przeprowadzone przez badaczy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Uczelnia poinformowała o tym na swojej stronie. więcej »
Laboratorium na płytce?
"Laboratorium na płytce", czyli miniaturowy układ, na którym będzie można hodować i badać zarówno komórki nowotworowe, jak i całkiem zdrowe, opracowuje doktorantka Politechniki Warszawskiej mgr inż. Elżbieta Jędrych. Za swoją pracę w listopadzie otrzymała nagrodę w konkursie dla młodych naukowców Scopus-Perspektywy Young Researcher Award 2011. "Chcę opracować miniaturowe układy, które będzie można wykorzystywać w inżynierii komórkowej. W takich mikronarzędziach, będzie można hodować komórki nowotworowe lub prawidłowe, a następnie analizować jak reagują one na toksyczne związki" - powiedziała PAP młoda uczona. więcej »
Roboty medyczne - coraz lepsze i coraz popularniejsze
Wprowadzenie do użytku robotów chirurgicznych przyniosło nieosiągalną wcześniej precyzję i jakość operowania – wskazują specjaliści. Przekonują, że w wkrótce roboty zmienią służbę zdrowia, wpływając na możliwość skuteczniejszego i mniej inwazyjnego leczenia. więcej »
Wrocław. Komórki macierzyste z poroża jelenia znajdą zastosowanie w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii
Naukowcy z wrocławskiej Akademii Medycznej odkryli obecność komórek macierzystych w porożu jelenia i udowodnili ich własnościowi znajdujące zastosowanie w medycynie regeneracyjnej i kosmetologii. więcej »
Dr Bąbel: lekarze chętnie stosują placebo, ale mniej chętnie o tym mówią
Z eksperymentu przeprowadzonego wśród polskich lekarzy wynika, że stosują oni placebo częściej niż deklarują - powiedział PAP psycholog, dr Przemysław Bąbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego. więcej »
W Krakowie otwarto Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków
Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków zostało otwarte w czwartek 8 grudnia w Parku Technologicznym Life Science w Krakowie. Ośrodek będzie się koncentrował na nowej dziedzinie farmakologii – farmakologii śródbłonka, posiadającej zastosowanie w wielu chorobach cywilizacyjnych. więcej »
Meningokoki zagrażają także młodzieży - ostrzegają eksperci
Wywołujące zapalenie opon mózgowych i sepsę meningokoki mogą się przenosić poprzez pocałunek lub picie z jednej szklanki. Meningokoki zagrażają nie tylko dzieciom, ale i młodzieży - podkreślali na środowej konferencji prasowej w Warszawie specjaliści. więcej »
95. urodziny prof. Koprowskiego, twórcy szczepionki przeciw polio
W poniedziałek 5 grudnia 95. urodziny obchodzi profesor Hilary Koprowski, twórca pierwszej na świecie szczepionki przeciwko wirusowi polio. Profesor Hilary Koprowski urodził się w Warszawie 5 grudnia 1916 r. Jest lekarzem wirusologiem i immunologiem. więcej »
Naukowcy polscy odkryli, co łączy ziemniaka z mózgiem ssaków
Pewne białka w komórkach ziemniaka są identyczne z białkami obecnymi w neuronach mózgu ssaków, w tym człowieka – wykazali polscy naukowcy. Ich zdaniem, w przyszłości odkrycie to może pomóc w opracowaniu leków łagodzących skutki zawału serca i udaru mózgu. Rodzi też nadzieję na stworzenie nowych kosmetyków odmładzających skórę. więcej »
Psycholodzy z UJ chcą porównać odczuwanie różnych rodzajów bólu
Odczuwanie różnych rodzajów bólu - m.in. bólu głowy, bólu wywołanego eksperymentalnie, bólu porodowego czy bólu sportowca po maratonie - porównywać będą psycholodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacze chcą zbadać nie tylko to, jak ludzie odczuwają ból, a także emocje towarzyszące temu bólowi. więcej »
Nowej generacji polskie testy genetyczne na raka
Od grudnia w Polsce będzie można skorzystać z nowej generacji testów genetycznych, pokazujących podatność danej osoby na raka jelita grubego i prostaty – poinformowali 30 listopada w Warszawie przedstawiciele Inno Gene, polskiej spółki biotechnologicznej. więcej »
Dziś Światowy Dzień AIDS
W Polsce każdego roku wykrywa się około 800 zakażeń HIV; od początku epidemii w 1985 r. odnotowano ich blisko 15 tys.; szacuje się jednak, że co najmniej drugie tyle Polaków żyje z HIV, nie wiedząc o tym - przypomniało Krajowe Centrum ds. AIDS w przededniu Światowego Dnia AIDS. więcej »
Mniej cesarskich cięć z powodu krótkowzroczności - wynika z danych PTG
Blisko dziesięciokrotnie zmniejszyła się w ostatnich latach liczba cesarskich cięć, dokonywanych z powodu krótkowzroczności pacjentki – wynika z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG). więcej »