Polski program komputerowy monitoruje rozwój nowotworu
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej opracowali program komputerowy, który pomoże lekarzowi prognozować rozwój zdiagnozowanego u pacjenta nowotworu, a także sprawdzić, jak będzie na niego działać proponowana terapia antynowotworowa. "Program służy na razie do monitorowania procesu angiogenezy. Jest to proces wzrostu naczyń krwionośnych w guzie, dzięki którym guz gwałtownie przyspiesza swój wzrost ze względu na nieograniczony dostęp komórek rakowych do tlenu i substancji odżywczych" - powiedział PAP prowadzący badania prof. Witold Dzwinel z Katedry Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. więcej »
Tablica Mendelejewa dla niewidomych
Niewidomi i słabo widzący mogą już korzystać ze specjalnie dla nich stworzonej tablicy Mendelejewa, czyli układu okresowego pierwiastków. Informacje o pierwiastkach czyta lektor, a różne dźwięki umożliwiają nawigację. Układ dostępny jest w internecie. więcej »
Ogólnopolska Noc Biologów w 16 polskich ośrodkach naukowych
Na ile możemy ufać własnym zmysłom, jakie są przyczyny leworęczności, jak wydobyć DNA z owoców za pomocą szamponu do włosów i soli kuchennej, m.in. tego dowiedzą się uczestnicy Nocy Biologów. 13 stycznia odbędzie się ona w 16 polskich ośrodkach akademickich. więcej »
Warszawa. Uniwersytet Medyczny zbuduje szpital pediatryczny
Za dwa lata w stolicy ma zacząć funkcjonować nowy szpital pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. We wtorek wmurowano kamień węgielny pod budowę placówki. więcej »
Dym tytoniowy i spaliny samochodowe potęgują ryzyko astmy - ostrzega prof. Piotr Kuna
Na astmę najbardziej narażone są dzieci z alergią, przebywające w oparach dymu tytoniowego i mieszkające w pobliżu ruchliwych dróg oraz w miastach. Chorzy na astmę znacznie częściej cierpią na ostre, nawracające zapalenia dróg oddechowych, ponieważ gorzej funkcjonują u nich mechanizmy odpornościowe. Są podatni na infekcje szczególnie w okresie jesienno-zimowym - powiedział PAP prof. Piotr Kuna, który pod koniec 2011 roku został wybrany na członka Planning Group organizacji Global Alliance against Respiratory Diseases (GARD). więcej »
10 największych wydarzeń w polskiej medycynie w 2011 roku
Wszczepienie zastawki serca nowej generacji, testy na raka w postaci chipa DNA oraz rekonstrukcja krtani u chorego na raka to jedne z największych wydarzeń polskiej medycyny w 2011 r. więcej »
Leki obrzydliwe i dziwne, czyli rzut oka na dawną farmację
Mięso zdechłej krowy, ludzkie czaszki, a nawet szczątki starożytnych Egipcjan, przed wiekami takie "lekarstwa" ordynowali pacjentom ówcześni znachorzy. Specyfikami tymi leczono m.in. epilepsję, zatrucia pokarmowe czy reumatyzm. Współczesna medycyna również nie ucieka od metod wzbudzających wstręt, np. larwami much leczy się trudne do wyleczenia rany. więcej »
Kompozyt, który zastępuje ubytki kostne, badany u ludzi
Rozpoczęły się badania zastosowania u ludzi kompozytu, który może zastąpić ubytki kostne. Materiał nazywany "sztuczną kością", opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, pomyślnie przeszedł już badania na zwierzętach. więcej »
Częste korzystanie z solarium jest szkodliwe
Częste opalanie się w solarium jest szkodliwe, może powodować przedwczesne starzenie skóry i nowotwory; według WHO z solariów nie powinny korzystać osoby poniżej 18. roku życia - mówił w środę w Sejmie główny inspektor sanitarny Przemysław Biliński. więcej »
Wrocław. Humanitarium - wystawa o człowieku i otaczającym go środowisku
Ponad 30 interaktywnych instalacji przedstawiających anatomię człowieka i środowisko w jakim żyje znalazło się na wystawie Humanitarium, którą we wtorek otwarto w Centrum Badań EIT + na wrocławskich Praczach. więcej »
Lublin. Laboratorium do badania komórek na UMCS
Laboratorium wyposażone w najnowocześniejsza aparaturę do badania procesów zachodzących w żywych komórkach powstało w UMCS w Lublinie. Koszty jego wyposażenia w wysokości prawie 3,5 mln zł pokryto z funduszy unijnych. więcej »
Polacy są dobrze leczeni po zawale serca - wykazały międzynarodowe badania
Osoby po ostrym zawale serca, będące pod stałą opieką, są w Polsce lepiej leczone zalecanymi lekami niż w wielu innych krajach – wykazały niezależne międzynarodowe badania. Część chorych nie jest jednak w ogóle pod kontrolą lekarza i nie zażywa leków. więcej »
Urządzenie z NASK - na oko nie do oszukania
Dzięki rozwiązaniu Polaków trudniej będzie oszukać urządzenia weryfikujące tożsamość przez analizę biometrycznych cech oka. Skuteczną automatyczną metodę wykrywania falsyfikatów gałki ocznej wynalazł zespół z Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Autorami "metody testowania żywotności oka i urządzenia testującego żywotność oka" są naukowcy z Pracowni Biometrii NASK w Warszawie i Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej: dr inż. Adam Czajka, prof. Andrzej Pacut i inż. Marcin Chochowski. Ich wynalazek otrzymał prawo wyłączne na terenie Stanów Zjednoczonych. Na uzyskanie ochrony patentowej w Polsce i innych krajach Unii Europejskiej wynalazek jeszcze czeka. więcej »
Warto zapobiegać padaczce związanej ze stwardnieniem guzowatym
Dzięki profilaktycznemu leczeniu można zapobiec powikłaniom stwardnienia guzowatego - poinformowali specjaliści z Centrum Zdrowia Dziecka. Ich praca została też opublikowana na łamach "European Journal of Paediatric Neurology". więcej »
Osteoporoza to nie tylko problem starszych pań
Oprócz starszych osób obu płci osteoporoza często dotyka także pacjentów leczonych steroidami - mówił prof. Roman Lorenc z Zakładu Biochemii i Medycyny Doświadczalnej Centrum Zdrowia Dziecka podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Warszawie w środę. więcej »