PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Gąbczaste rusztowanie do odbudowy kości opracowali uczeni z AGH

Materiał, który pomoże w odbudowaniu ubytków kości, a potem zostanie wchłonięty przez organizm, opracowali uczeni z Akademii Górniczo-Hutniczej. Dla tkanki kostnej pacjenta materiał będzie rusztowaniem, na którym odbuduje się brakująca część kości. „Materiał może być wykorzystywany do leczenia ubytków kości, które powstały w wyniku urazów bądź usunięcia nowotworów. Taki ubytek bardzo często nie może sam się zagoić, dlatego musimy wprowadzić materiał stymulujący komórki, by do niego wnikały, zasiedlały i mogły odtworzyć pożądaną tkankę” – powiedziała PAP kierująca badaniami prof. Elżbieta Pamuła z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. więcej »

Nowej generacji skaner do badania serca uruchomiono w Warszawie

Zaledwie w trzy minuty nowy aparat pozwala ocenić stan czynności serca u osób po zawale lub z niewydolnością krążenia. Pierwszy taki skaner serca w Europie Środkowo-Wschodniej uruchomiono w Wojskowym Instytucie Medycznym (WIM) w Warszawie. więcej »

Na Pomorzu działa bezpłatna infolinia onkologiczna

Pod bezpłatnym numerem 800 08 01 64 można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące choroby nowotworowej. Pierwszą tego typu infolinię onkologiczną na Pomorzu obsługują wolontariusze - głównie studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wydziałów lekarskiego i psychologii. więcej »

Cytologia - tu liczy się i ilość, i jakość

Znaczna redukcja umieralności na raka szyjki macicy możliwa jest dzięki skriningowi populacyjnemu wysokiej jakości. Doświadczenia Finlandii pokazują jednak, że warunkiem ograniczenia w ciągu 10 lat liczby zgonów o połowę, jest pokrycie badaniami cytologicznymi co najmniej 60% populacji kobiet w grupie ryzyka. Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy podkreśla, że optymalne byłoby objęcie skriningiem ok. 75% kobiet w wieku 25-59 lat. więcej »

Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy przekazała swoje rekomendacje. Los Polek w rękach Ministra Zdrowia

Wczoraj Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy przekazała na ręce Ministra Zdrowia – Bartosza Arłukowicza „Rekomendacje kompleksowych zmian w obszarze profilaktyki raka szyjki macicy w Polsce”. Po sześciu miesiącach wytężonych prac pięciu Grup Eksperckich w obszarach: edukacji, profilaktyki pierwotnej (szczepienia), wtórnej (cytologia), rejestrów oraz finansowania i organizacji systemu, powstała kompleksowa propozycja zmian do istniejącego w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, których wdrożenie pozwoli na zmniejszenie o połowę umieralności (z 1800 do 900) i znaczne ograniczenie zachorowalności na raka szyjki macicy w Polsce do 2020 roku. więcej »

Przechytrzyć wroga. Szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Rak szyjki macicy to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet. Każdego roku zapada na niego prawie 3200 Polek, a umiera blisko 1 800. Poprawa tych zastraszających statystyk jest jednak w zasięgu ręki. Dzięki odpowiedniej profilaktyce, jako jedyny obecnie nowotwór, rak szyjki macicy może zostać całkowicie wyeliminowany. Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami długofalowa profilaktyka wtórna (cytologia), powinna być uzupełniona o szczepienia przeciw HPV. więcej »

Nawet 90 proc. osób z depresją nie otrzymuje pomocy - alarmują eksperci

W krajach rozwiniętych nawet 90 proc. osób cierpiących na depresję nie otrzymuje pomocy, choć jest to schorzenie, które można wyleczyć – mówili eksperci we wtorek w stolicy na warsztatach dla dziennikarzy. Podkreślali, że obecnie istnieje wiele skutecznych metod terapii depresji, w tym leki, psychoterapia oraz sposoby niefarmakologiczne, jak fototerapia w depresji sezonowej. więcej »

Sposób komunikacji z pacjentem znacząco wpływa na przebieg leczenia - informują naukowcy z Poznania

Sposób komunikacji ze starszymi pacjentami ma znaczący wpływ na to, jak reagują oni na wiadomość o chorobie. 90 proc. z tych, którzy nagle dowiedzieli się o chorobie zagrażającej ich życiu, na taką wiadomość reaguje rozchwianiem emocjonalnym lub pogorszeniem stosunku do własnej osoby - informują naukowcy z SWPS i UM w Poznaniu. więcej »

Na Mazowszu mniejsze zagrożenie nowotworami - wynika z raportu Krajowego Rejestru Nowotworów

Mieszkańcy woj. mazowieckiego nieco rzadziej chorują na nowotwory złośliwe niż reszta mieszkańców naszego kraju. Ci, którzy chorują na raka mają natomiast większe szanse wyleczenia – wynika z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Nowotworów. więcej »

Zmarł wybitny lekarz i naukowiec prof. Andrzej Szczeklik

Prof. Andrzej Szczeklik, wybitny lekarz i naukowiec, zmarł w piątek w Krakowie po krótkiej chorobie - poinformował PAP dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Kulig. W lipcu skończyłby 74 lata. więcej »

Ponad połowa Polek nie zmienia swojej diety podczas ciąży

Aż 56 proc. Polek, które były lub są w ciąży, nie zmienia nic w swoim żywieniu w tym okresie – wynika z badań pt. „Polka w ciąży”, których pierwszą część zaprezentowano we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Polki ciągle nieświadome korzyści z cytologii

Polska jako jeden z 9 krajów Europy ma program przesiewowych badań cytologicznych. Jednak Polki ciągle nie są świadome, że regularny udział w nim może ratować zdrowie i życie – podkreślali eksperci w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. więcej »

Gdańsk realizuje program walki z otyłością dzieci

Około 26 tys. dzieci z ponad stu szkół w Gdańsku zostanie przebadanych w ramach programu zdrowotnego pozwalającego na wczesne wykrycie chorób cywilizacyjnych. W Gdańsku ok. 15-20 proc. najmłodszych mieszkańców ma nadwagę i otyłość. więcej »

Przebadano 122 mieszkańców Trójmiasta. Chorzy na nowotwory częściej przechodzili traumy - wynika z badań

Osoby chore na nowotwory doświadczyły w przeszłości większej liczby traumatycznych przeżyć niż cierpiący na choroby przewlekłe i osoby zdrowe – wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych sopockiego wydziału Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Badanie przeprowadziła Agata Szawińska w ramach pracy magisterskiej pod kierunkiem dr Aleksandry Fila-Jankowskiej z Zakładu Psychologii Emocji i Motywacji sopockiego wydziału SWPS. Badaczki wykazały, że istnieje związek między zapadalnością na chorobę nowotworową a doświadczeniem traumy. więcej »

Igła fotonowa z centrum w Świerku pomoże w walce z nowotworami piersi

W Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku powstaje druga generacja igieł fotonowych. Dzięki tym urządzeniom pacjentki po usunięciu nowotworu piersi będą mogły uniknąć trwających kilka tygodni naświetleń pooperacyjnych. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe