PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Polacy wciąż spożywają zbyt dużo soli - wynika z najnowższego raportu SGGW

Przeciętny Polak codziennie spożywa 7,63 g soli dodanej, czyli takiej, która używana jest w domach do solenia i przygotowywania potraw – wynika z najnowszego raportu SGGW w Warszawie. Faktyczne spożycie soli jest jednak jeszcze większe. Raport specjalistów Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego uwzględnia jedynie solenie potraw oraz sól zużywaną w przygotowywanych w domach potrawach, przetworach i marynatach. W 2009 r. (najnowsze dostępne dane) zmniejszyło się ono o 18,4 proc. do 7,63 g, ale nadal jest większe niż zalecają dietetycy. więcej »

Nowoczesne akceleratory wspomogą terapię onkologiczną

Nad nowoczesnymi urządzeniami wykorzystującymi akceleratory m.in. w terapii onkologicznej pracuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku. Na prace badawcze i konstrukcyjne przeznaczono 79 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. "AiD - akceleratory i detektory" to skrócona nazwa projektu "Rozwój specjalizowanych systemów wykorzystujących akceleratory i detektory promieniowania jonizującego do terapii medycznej oraz wykrywania materiałów niebezpiecznych i odpadów toksycznych". więcej »

Chłopiec może chodzić dzięki protezie z Politechniki Białostockiej

Naukowcy z Politechniki Białostockiej skonstruowali unikatową protezę nogi, dzięki której dwuletni chłopiec może chodzić. Chłopiec jest niepełnosprawny; urodził się bez lewej ręki i lewej nogi. Obecnie naukowcy z tej uczelni pracują nad specjalną protezą ręki dla niego. więcej »

W polsce brakuje kompleksowej opieki diabetologicznej

W Polsce brakuje kompleksowej opieki diabetologicznej, która powinna być zapewniona w każdym województwie - stwierdzili eksperci podczas konferencji prasowej "Diabetologia 2012", która we wtorek odbyła się w Warszawie. więcej »

W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na letni

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z zimowego na letni. 25 marca nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00, przez co będziemy spali godzinę krócej. Do czasu zimowego wrócimy 28 października. więcej »

Z gruźlicą sobie jeszcze nie poradziliśmy - mówią eksperci

To nieprawda, że z gruźlicą sobie poradziliśmy, a śmiertelne żniwo zbiera ona jedynie w krajach trzeciego świata – przekonywali eksperci na VI Konferencji z okazji Światowego Dnia Gruźlicy, która w piątek rozpoczęła się w Warszawie. więcej »

Gruźlica jest w Polsce pod kontrolą - informują lekarze

Liczba osób chorych na gruźlicę w Polsce spada ale powoli. W ostatnim dziesięcioleciu zachorowalność zmniejszyła się o blisko 30 proc. - mówili lekarze w środę na konferencji prasowej w Warszawie. W 2010 r. na gruźlicę chorowało 7 tys. 509 osób. więcej »

Najnowocześniejszą w Polsce salę operacyjną otwarto w Warszawie

Najnowocześniejszą w Polsce hybrydową salę operacyjną otwarto w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Wykonywane będą w niej mało inwazyjne zabiegi przeprowadzane wewnątrz naczyń krwionośnych. więcej »

Bezpłatne badania w sieci salonów medycznych Life+

21 marca w salonach medycznych Life+ wchodzących w skład Grupy Medort odbędą się bezpłatne badania i konsultacje medyczne. To inicjatywa związana ze Światowym Dniem Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych. W ramach akcji w wybranych salonach będzie można zbadać stopy, zmierzyć ciśnienie, skontrolować poziom glukozy we krwi oraz skonsultować się z fizjoterapeutą lub rehabilitantem. więcej »

Co dalej z e-aptekami?

1 stycznia 2012 roku w życie weszła kontrowersyjna ustawa dotycząca całkowitego zakazu reklamowania aptek. Wprowadziła spore zmiany na całym rynku farmaceutycznym, uderzając przede wszystkim w działalność aptek internetowych. Już w pierwszej połowie stycznia co 6 apteka podjęła decyzję o wyłączeniu swojej strony internetowej. Jakie jeszcze konsekwencje przyniosły nowe regulacje prawne? więcej »

Bezpłatne badania dla studentów

Studenci na uczelniach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, diagnostycznych i konsultacji lekarskich w ramach "Dni Zdrowia z AKAMEDIK". więcej »

Mikroskopijni pomocnicy lekarza

Wyobraźmy sobie "magiczne pudełko", które - kiedy w nie dmuchniemy - zasygnalizuje lekarzowi ewentualne zmiany chorobowe i stany zapalne. Pomyślmy o świecących cząstkach, które bezbłędnie wskażą wczesne stadium nowotworu. To nie naukowa fikcja, tylko realne cele, jakie przyświecają badaczom, pracującym w skali nano. więcej »

W chorowaniu na alergie dogoniliśmy kraje wysoko rozwinięte

Choroby alergiczne są coraz częstsze, co ma wyraźny związek z dobrobytem. Jednak można je leczyć, a prawidłowa terapia chroni także przed innymi schorzeniami - mówili eksperci w piątek w Warszawie na konferencji prasowej. więcej »

Bez badania genomu nie będzie nowoczesnej medycyny

Sekwencjonowanie genomu pacjenta wkrótce stanie się nieodzownym elementem leczenia - mówił dr Marek Zagulski, prezes firmy Genome podczas konferencji "Genomika 2012 - technologie, diagnostyka medyczna, zastosowania" - zorganizowanej przez wydawnictwo Elsevier. więcej »

Podczas Euro 2012 warto umieć udzielać pierwszej pomocy

Polacy wciąż słabo są zaznajomieni z metodami udzielania pierwszej pomocy, tymczasem podczas Euro 2012 może się zdarzyć, że trzeba będzie kogoś reanimować - alarmowali w poniedziałek specjaliści podczas spotkania z dziennikarzami w Warszawie. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe