Nie wszystkie rodzaje pamięci muszą pogarszać się z wiekiem
Szczególny rodzaj pamięci - pamięć przestrzenna, rejestrująca informacje z wnętrza ciała - nie musi pogarszać się z wiekiem - wynikło z badań nad procesem starzenia przeprowadzonych w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie. Wyniki badań zostaną wykorzystane w dalszych pracach nad nowymi testami klinicznymi do wykrywania m.in. choroby Alzheimera na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju. więcej »
1 maja - Światowy Dzień Astmy
Ponad połowa osób z astmą w Polsce nie wie o swojej chorobie - wynika z badań epidemiologicznych. We wtorek 1 maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy. więcej »
Lekarze o walce z kleszczami
Przed roznoszącymi choroby kleszczami warto zabezpieczyć siebie i swoje zwierzęta, nawet idąc na spacer do warszawskich Łazienek - przekonują eksperci. Kleszcze na nas polują - mówi dr Aleksandra Gliniewicz z PZH. Te pajęczaki reagują na dwutlenek węgla, kwas mlekowy, kwas masłowy, amoniak, ciepło, cień i wibracje. Lubią liściaste lasy. Ich bezbolesnego ukłucia można nie zauważyć. Dlatego, by się ich ustrzec, lepiej unikać siadania na trawie i uważnie oglądać swoje ubranie. więcej »
Niemal wszyscy Polacy akceptują szczepienia - wynika z sondażu
Jedynie 4 proc. Polaków uważa, że nie należy się szczepić, a drugie tyle badanych nie ma zdania w tej sprawie. Aż 92 proc. badanych opowiada się za szczepieniami – wykazał sondaż opublikowany podczas konferencji „Szczepienia – zastrzyk zdrowia i rozsądku”. więcej »
Niewielu Polaków szczepi się przeciw grypie
Tylko kilka procent Polaków każdego roku szczepi się przeciw grypie. Rzadko szczepione są dzieci do 14. roku życia. Trochę lepiej jest w przypadku przewlekle chorych i osób starszych - mówili eksperci na konferencji o osobach starszych i szczepieniach. więcej »
Malaria ciągle zabija podróżnych
Malaria może być śmiertelnie groźna dla podróżników. Dlatego przed wyjazdem do kraju, w którym choroba występuje powinno się bezwzględnie zadbać o odpowiednią profilaktykę - przypominają eksperci z okazji Światowego Dnia Malarii, który obchodzimy 25 kwietnia. więcej »
Jadłospis polskich dzieci ubogi w warzywa, bogaty w łakocie
W ich codziennym jadłospisie nie starcza miejsca na warzywa, za to każdego dnia wypijają ok. dwóch szklanek słodzonych napojów i dwa razy dziennie sięgają po słodkie oraz słone przekąski - badacze z SWPS zbadali nawyki żywieniowe polskich dzieci. więcej »
Pewne zanieczyszczenia mogą na nas działać jak fałszywe hormony - ostrzega neurobiolog
Niektóre substancje występujące w naszym środowisku działają jak fałszywe hormony i mogą mieć związek z częstszym występowaniem ADHD czy autyzmu - mówi w rozmowie z PAP neurobiolog. Zdaniem dr hab. Małgorzaty Kajty z Zakładu Neuroendokrynologii Doświadczalnej w Instytucie Farmakologii PAN w Krakowie, niektóre związki wytwarzane przez człowieka na skalę przemysłową są substancjami hormonalnie czynnymi - mogą działać na nasz układ hormonalny i mieć wpływ na pracę mózgu. więcej »
Pierwsze stenty wieńcowe ulegające biodegradacji jeszcze w tym roku
Pierwsza biodegradowalne stenty wieńcowe zostaną oficjalnie dopuszczone do użycia w Europie i USA jesienią 2012 r. - poinformowano podczas XVI Warszawskich Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej. więcej »
Polska kardiologia inwazyjna w czołówce europejskiej?
Polska przoduje w Europie pod względem leczeniu ostrego zawału serca przy użyciu tzw. angioplastyki - poinformowano podczas XVI Warszawskich Warsztatów Kardiologii Interwencyjnej, które w środę rozpoczęły się w Warszawie. więcej »
Animowana postać pomoże w rehabilitacji dzieci
Animowaną postać wykonującą proste ruchy na ekranie komputera, którą podczas rehabilitacji mogą naśladować dzieci z porażeniem mózgowym, opracowali studenci Politechniki Gdańskiej. Ich rozwiązanie znalazło się w polskim finale studenckiego technologicznego konkursu Imagine Cup. więcej »
W tym roku Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii przedstawi prototypy pomp krwi
W tym roku Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu zaprezentuje wszystkie prototypy urządzeń, które powstały w ramach rządowego programu Polskie Sztuczne Serce. Będą to głównie różnego rodzaju pompy krwi - poinformował dr Zbigniew Nawrat z Fundacji. więcej »
Profilaktyczne leczenie hemofilii niezbędne dla młodych
W Polsce profilaktyczne leczenie hemofilii przerywa się, gdy chorzy skończą 18 lat. Naraża ich to później na bolesne wylewy do stawów i niepełnosprawność. Jest to też marnowanie dotychczasowych efektów profilaktyki - podkreślali we wtorek lekarze i pacjenci. więcej »
Dobre leczenie astmy przynosi oszczędności
Inwestując w poprawę skuteczności leczenia astmy można obniżyć koszty choroby nawet o 80 proc. – mówili lekarze w piątek na konferencji prasowej w stolicy. Zorganizowano ją w ramach obchodów Światowego Dnia Astmy, który w tym roku przypada 1 maja. więcej »
Nastąpił ogromny postęp w leczeniu chorób reumatycznych
W leczeniu chorób reumatycznych nastąpił ogromny postęp - przekonywali specjaliści w czwartek w Warszawie, na konferencji „Reumatologia 2012. Narzekali jednak, że polscy pacjenci nie w pełni mogą korzystać z tego złotego okresu w rozwoju tej dziedziny. więcej »