PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Akcja Społeczna „Dzień Dziecka przed Ministerstwem Zdrowia”

Nazywam się Piotr Piotrowski i jestem rodzicem 10 letniego Michała chorego na Młodzieńcze Idiopatyczne Zapalenie Stawów. Nie jestem związany z żadnym ugrupowaniem politycznym, nie współpracuje z żadną firmą farmaceutyczną, jestem po prostu rodzicem chorego dziecka… więcej »

Uzależnienia behawioralne to coraz częstszy problem

Uzależnienia behawioralne, czyli niezwiązane z zażywaniem substancji psychoaktywnych, występują coraz częściej i dotyczą ludzi w każdym wieku – zwracali uwagę eksperci podczas wtorkowego spotkania w Warszawie. więcej »

Nanocząstki srebra uniemożliwiają zakażenie opryszczką

Nanocząstki srebra jako skuteczne środki przeciwwirusowe, wiodąca rola cytokiny TNF-alfa w tworzeniu stanów zapalnych w cukrzycy typu 1 oraz przyspieszenie rozwoju komórek rakowych w przypadku zatrucia związkami fosfonoorganicznymi – takie są rezultaty najnowszych badań polskich immunologów, przedstawione na VII Konferencji Naukowej „Aktualne problemy immunologii naukowej i klinicznej”. więcej »

Zdrowa kobieta, silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza. Relacja z debaty o zdrowiu kobiet

Kobiety o sobie myślą w ostatniej kolejności. Zawsze jest ktoś ważniejszy, zawsze jest coś pilniejszego do zrobienia. Na swoje sprawy, a przede wszystkim na swoje zdrowie, nigdy nie mamy czasu. Jak słusznie zauważa Jolanta Fajkowska, nawet w samolocie, instrukcja zakładania masek tlenowych mówi, żeby najpierw założyć maskę sobie, a potem dziecku. Tak samo ze zdrowiem, kobiety muszą o nie dbać, robić badania, żeby mogły zajmować się domem, rodziną, pracą. „Chciałabym, żebyśmy my kobiety nauczyły się egoistycznego myślenia o sobie, żebyśmy później mogły pomagać innym. Silna matka to silne dziecko, a zdrowa kobieta to silna Polska” przekonywała Jolanta Fajkowska podczas debaty o zdrowiu kobiet, która odbyła się w Sejmie RP pod takim właśnie hasłem „Zdrowa kobieta – silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza”. więcej »

Ekspert o tym, jak działają analogi insuliny

Dwa rodzaje analogów insuliny opracowuje w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Instytut Biotechnologii i Antybiotyków (IBA). Zanim nowoczesne biofarmaceutyki trafią na rynek i do ostatecznego odbiorcy, jakim jest lecznictwo, minie wiele lat badań. więcej »

Ponad 60 proc. dzieci ogląda telewizję kilka godzin dziennie

Według badań, o wpływie telewizji na dzieci najgorsze zdanie mają ci rodzice, którzy nie poświęcają większej uwagi dziecku i pozostawiają je same przed telewizorem. Rodzice, którzy oglądają tv wspólnie ze swoimi pociechami nie oceniają tego medium tak surowo - autorzy badania uważają, że dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, iż dokonują właściwej selekcji programów, potrafią wybrać to, co będzie stosowne dla ich dziecka. więcej »

Prof. Siemionow o technologiach, które rewolucjonizują transplantologię

Opracowanie technologii, dzięki której pacjenci po przeszczepie nie będą musieli do końca życia brać leków zrewolucjonizuje transplantologię – uważa prof. Maria Siemionow, której zespół w 2008 r. dokonał pierwszego w USA całkowitego przeszczepu twarzy. więcej »

Można leczyć choroby prowadzące do udaru mózgu

Co roku 60 tys. osób w Polsce przechodzi udar mózgu. W 20-30 proc. prowadzi on do wczesnego zgonu, zaś chorzy, którzy przeżyją ostrą fazę udaru, zwykle dotknięci są pewnym stopniem inwalidztwa. Istotną przyczyną udarów jest migotanie przedsionków. W przedsionkach, które nie kurczą się prawidłowo, zalega i krzepnie krew. W ostatnich latach do terapii trafiła nowa generacja leków przeciwzakrzepowych. W programach badawczych nad nowymi substancjami biorą też udział polskie ośrodki. więcej »

Bezpłatne badania anty-HCV dla warszawiaków

Bezpłatne testy w kierunku Wirusowego Zapalenia Wątroby typu C są dostępne dla mieszkańców Warszawy w placówkach laboratoriów Synevo Laboratoria Medicover przy ulicy Długiej 44/50 oraz Wałbrzyskiej 48. Na chętnych warszawiaków czeka aż 2000 testów anty-HCV. Akcja realizowana w ramach kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” potrwa do 30 czerwca br. lub do wykorzystania puli testów. więcej »

Wyrolowani z terapii, czyli leczenie tylko na papierze. Zostań anorektykiem, dostaniesz leczenie

Nie żyje pacjent, który spełnia wszystkie kryteria włączenia do terapii biologicznej w chorobie Leśniowskiego-Crohna. Leczenie jest dostępne, lecz tylko na papierze! Kością niezgody w interpretacji kryteriów do włączenia do terapii stał się łącznik – wg urzędników należy spełnić wszystkie 7 kryteriów – urzędnicy widzą „i”, tam gdzie lekarze, pacjenci i Konsultant Krajowy widzi „lub”. Co z przysięgą Hipokratesa, skoro pacjenta trzeba doprowadzić niemal do wycieńczenia, bo inaczej nie można mu podać leku? Jeśli jego BMI (wskaźnik masy ciała) przekracza 18, nie wolno włączyć pacjenta do terapii. Mężczyzna o wzroście 182 cm nie może ważyć więcej niż 60 kg, kobieta o wzroście 165 cm nie może ważyć więcej niż 49 kg, by otrzymać leczenie. Leczenie biologiczne to szansa dla tych, u których leczenie standardowe w tym sterydoterapia, nie przyniosła poprawy. Tylko, że efektem ubocznym działania tych leków, jest przyrost wagi. Do leczenia biologicznego kwalifikuje się w Polsce około 1000 osób, dla których to jedyna szansa na normalne życie. W listopadzie 2011 MZ przyznało się do błędu, ale dotąd nie zmieniło interpretacji zapisu. Pacjenci pozdrawiają Pana Ministra Zdrowia z toalety, a chcieliby bardzo z niej wyjść! więcej »

Obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki w Warszawskiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych

Geneza obchodów Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej sięga 1973 roku, kiedy to Międzynarodowa Rada Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku ustanowiła święto zawodowe w rocznicę urodzin Florence Nightingale, twórczyni profesjonalnego pielęgniarstwa. więcej »

Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach

Światowe Centrum Słuchu powstało na bazie resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który utworzono w 1996 r. w Warszawie. W 2003 r. już w nowej siedzibie w Kajetanach powstało przy nim Międzynarodowe Centrum Słuchu i Mowy. Placówka wyposażona jest w unikatową aparaturę medyczną, z ogromnym zapleczem dydaktycznym, naukowym i wdrożeniowym umożliwiającym szkolenia specjalistów z całego świata z obszaru kilku działów medycyny, inżynierii klinicznej, fizyki, akustyki, biocybernetyki i logopedii. więcej »

Jadalna szczepionka może chronić przed groźnymi biegunkami

Nad skuteczną jadalną szczepionką, która uchroni przed bakterią powodującą biegunki związane ze stosowaniem antybiotyków oraz zapalenie okrężnicy pracuje dr Krzysztof Hinc z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG-GUMed. Na swoje badania otrzymał ponad 890 tys. zł. w II edycji programu LIDER Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). więcej »

Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Nieodporni mimo szczepienia

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM), inaczej Tick-Borne Encephalitis (TBE) jest poważną chorobą wirusową, która grozi ciężkimi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Do zakażenia dochodzi w wyniku ugryzienia zainfekowanego kleszcza. Trwałe następstwa choroby to porażenia ruchowe, zaniki mięśni, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, upośledzenie umysłowe, zaburzenia koncentracji, zmiany osobowości, bezsenność, przetrwałe bóle głowy. więcej »

Lecząc katar alergiczny można lepiej kontrolować astmę

Większość osób chorych na astmę cierpi też na alergiczny nieżyt nosa. Lecząc go skutecznie można lepiej kontrolować objawy astmy i zapobiec jej zaostrzeniom – oceniają eksperci. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe