PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Tańsze przeciwciała dzięki projektowi koordynowanemu przez Polaka

Nowe metody przemysłowego oczyszczania przeciwciał monoklonalnych, stosowanych w terapii choroby Alzheimera czy nowotworów opracowali naukowcy z 12 krajów, w tym z Polski, w koordynowanym przez prof. Andrzeja Góraka projekcie "Advanced Interactive Materials by Design“. więcej »

Dawcą organów można być w każdym wieku

Nie ma ograniczeń wiekowych, aby zostać dawcą organów. Podstawą są badania medyczne. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne do Spraw Transplantacji „Poltransplant" potwierdza, że organy mogą być z powodzeniem przeszczepione zarówno od noworodków jak i osób powyżej 80 lat. więcej »

Wyciąg z nowej odmiany wierzby ma zastąpić aspirynę

Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego pracują nad wyhodowaniem nowej odmiany wierzby o wysokiej zawartości salicylanów w korze. Posłuży ona do produkcji surowca zielarskiego, który może zastąpić syntetyczną aspirynę. więcej »

Brakuje pomocy psychologicznej dla młodych matek

W Polsce wciąż żywy jest mit idealnej matki; taką, która sobie z czymś nie radzi, uważa się za niepełnowartościową. Z drugiej strony brakuje wsparcia psychologicznego dla tych, które czują się niepewnie - uważa dr Aleksandra Jodko, psycholog ze SWPS. więcej »

Osteoporozie posteroidowej można i trzeba zapobiegać - przypominają eksperci

Większość pacjentów leczonych w Polsce glikokortykosteroidami nie otrzymuje od lekarza informacji na temat ich możliwych działań niepożądanych, takich jak osteoporoza posteroidowa. Tymczasem chorobie tej można skutecznie zapobiegać – przypominają eksperci. więcej »

Wzrasta liczba Polek, które nigdy nie urodzą dziecka

Coraz więcej kobiet w Polsce nigdy nie zostaje matkami – pokazują badania uczonych Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 18 proc. - przepytanych przez nich respondentek - nigdy nie chciało mieć dzieci, a 13 proc. nie może mieć potomstwa z przyczyn biologicznych. więcej »

W Zabrzu będzie więcej przeszczepów płuc u chorych z mukowiscydozą

Za ponad dwa lata Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu będzie w stanie zaspokoić krajowe zapotrzebowanie na przeszczepy płuc u chorych z mukowiscydozą. Lekarze podkreślają, że takie przeszczepy są w Polsce co najmniej dwukrotnie tańsze niż za granicą. więcej »

Uczeni z PŁ dla niewidomych przekształcają obraz 3D na dźwięki 3D

Urządzenie, które za pomocą sygnałów dźwiękowych przekaże osobom niewidomym informację o przeszkodach znajdujących się w ich otoczeniu, opracowują naukowcy z Politechniki Łódzkiej (PŁ). więcej »

Badania dla pań w ciąży na Uniwersytecie Wrocławskim

Badanie zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety w ciąży i tego, jak wpływają one na kondycję dziecka i karmienie piersią, prowadzą badacze z Katedry Biologii Człowieka na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Naukowcy poszukują kobiet chętnych do udziału w badaniach. więcej »

Ponad połowa dorosłych Polaków nieaktywna fizycznie

Ponad 50 proc. dorosłych Polaków, tj. ok. 16 mln, w ogóle nie ćwiczy w czasie wolnym lub robi to bardzo rzadko - wynika z analizy danych zebranych w ogólnopolskim badaniu NATPOL 2011. więcej »

Przełomowe terapie wymagają interdyscyplinarnej współpracy

O przełom w leczeniu pacjentów dotkniętych nowotworami w obrębie twarzoczaszki walczy tylu inżynierów, co przedstawicieli medycyny. Polski bioimplant wspomoże regenerację tkanki kostnej usuniętej operacyjnie wraz z rakiem. więcej »

Średnią życia Polaków można szybko wydłużyć o kilka lat - twierdzą eksperci

W stosunkowo krótkim czasie – nawet jednej dekady – można wydłużyć średnią życia Polaków o kilka lat. W większości można to uzyskać dzięki poprawie działań w zakresie prewencji i leczenia chorób układu krążenia – oceniają eksperci. więcej »

Polsko-amerykańskie porozumienie w badaniach nad rakiem

Polscy i amerykańscy naukowcy będą współpracować w poszukiwaniu nowych leków i metod leczenia raka. Porozumienie w tej sprawie zawarło w poniedziałek polskie konsorcjum złożone z pięciu uczelni oraz University of Texas MD Anderson Cancer Center. więcej »

Lepszy dostęp do terapii biologicznych i większa swoboda lekarzy w doborze właściwego leczenia dla pacjentów z RZS, ŁZS, ZZSK i MIZS

Od 1 lipca pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycowym zapaleniem stawów, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa oraz młodzieńczym idiopatycznym zapaleniem stawów zyskają lepszy dostęp do terapii biologicznych. Lekarze będą mieli możliwość przypisania takiej terapii biologicznej, która będzie najbardziej odpowiadała pacjentowi. Zniesienie terapii inicjującej w RZS, ŁZS, ZZSK i MIZS to duży sukces pacjentów i lekarzy, którzy wielokrotnie apelowali do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie. Ich prośby zostały wysłuchane. więcej »

1/3 sukcesu w cukrzycy

Diabetolodzy i pacjenci wywalczyli refundację długodziałających analogów insuliny na poziomie 70 proc. dla chorych na cukrzycę typu 1. Oznacza to, że z takiej refundacji skorzysta tylko 1/3 wszystkich pacjentów zażywających insuliny i będzie musiała zapłacić za opakowanie 70 zł. Jednak nawet takich udogodnień lista refundacyjna nie przewiduje dla osób z cukrzycą typu 2 czekających na refundację inhibitorów DPP-4. więcej »

REKLAMA
Przekaż