1/3 sukcesu w cukrzycy
Diabetolodzy i pacjenci wywalczyli refundację długodziałających analogów insuliny na poziomie 70 proc. dla chorych na cukrzycę typu 1. Oznacza to, że z takiej refundacji skorzysta tylko 1/3 wszystkich pacjentów zażywających insuliny i będzie musiała zapłacić za opakowanie 70 zł. Jednak nawet takich udogodnień lista refundacyjna nie przewiduje dla osób z cukrzycą typu 2 czekających na refundację inhibitorów DPP-4. więcej »
Wczesne rozpoznawanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)
POChP jest czwartą a wkrótce będzie trzecią przyczyną zgonów na świecie. Na świecie na POChP umiera około 3 milionów ludzi rocznie. W Polsce około 14 000. Choroba trwa kilkadziesiąt lat. Przez pierwsze 30 lat jedynym objawem choroby jest przewlekły kaszel, traktowany przez palącego jako niewinne następstwo palenia. Choroba jest rozpoznawana bardzo późno, kiedy ponad połowa oddechowych rezerw płucnych została bezpowrotnie utracona. Głównym powodem choroby jest palenie tytoniu. więcej »
Chorby płuc - skala problemu
Choroby płuc, w tym infekcje dróg oddechowych, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rak płuca i gruźlica są głównymi przyczynami zgonów na świecie, a liczba zgonów nadal rośnie. Choroby płuc zabijają blisko cztery miliony ludzi każdego roku. więcej »
W zwykłych przeziębieniach antybiotyki nie pomogą
Większość przeziębień, w tym grypa, jest wywoływanych przez wirusy, dlatego w ich leczeniu nieuzasadnione jest stosowanie antybiotyków, bo te działają na bakterie - przypomina prof. Bolesław Samoliński, konsultant krajowy ds. zdrowia publicznego. więcej »
Ile wytrzyma ludzka kość...czyli zadanie dla nanotomografu AGH
Jak wytrzymała będzie kość, po wszczepieniu do niej implantu? Odpowiedź na to pytanie ułatwi nanotomograf Akademii Górniczo-Hutniczej. Dzięki niemu inżynierowie medyczni, uzyskają trójwymiarowy obraz wnętrza kości i sprawdzą skuteczność implantów jeszcze przed ich wszczepieniem. więcej »
Brytyjski grant dla polskiego badacza enzymów
Dr Marcin Nowotny, kierownik Pracowni Struktury Białka Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie już po raz drugi zdobył 5-letni grant brytyjskiej prywatnej fundacji WELLCOME TRUST finansującej m.in. badania naukowe prowadzone w krajach rozwijających się. więcej »
(B)Rak nerki. Mechanizm brzytwy w leczeniu
W leczeniu raka nerki w ostatnich latach dokonał się ogromny postęp. Polscy pacjenci nie mogą się jednak w pełni z niego cieszyć. Spośród 6 zarejestrowanych leków nowej generacji w Polsce w programach terapeutycznych refundowane są 3. O dostępie do innowacyjnych terapii w leczeniu raka nerki rozmawiali specjaliści podczas IX Seminarium edukacyjnego Fundacji Watch Health Care. więcej »
Nerwowo w neurologii
W ciągu ostatnich 30 lat w neurologii dokonał się znaczący postęp. Pojawiły się nowe techniki leczenia, droższe, ale też znacznie skuteczniejsze. Stanowi to duże wyzwanie, zarówno przed środowiskiem neurologicznym jak i decydentami. Dostępne środki nie są najlepiej wykorzystywane z powodu niezrozumiałych wymagań NFZ i braku dialogu specjalistów z regulatorem. W neurologii wiele można poprawić nawet bez dodatkowych środków finansowych, wdrażając sprawdzone rozwiązania i innowacyjne rozwiązania organizacyjne proponowane przez lekarzy od lat. więcej »
Psycholog o depresji u mężczyzn
Uważa się, że depresja to choroba, która dotyka głównie kobiet - mężczyźni chorują na nią dwa razy rzadziej. Jednak Marta Bryk zaznaczyła, że może mieć to duży związek z trudnością mężczyzn do przyznania się do depresji zarówno przed innymi, jak i przed samymi sobą. Depresja postrzegana jest jako słabość, na którą mężczyzna nie powinien sobie pozwolić, problem, z którym nie potrafi sobie poradzić i zagrożenie dla jego poczucia męskości. więcej »
Twórca nowoczesnego materiału opatrunkowego zwycięzcą „Jaskółek Przedsiębiorczości”
Grzegorz Gorczyca doktorant Politechniki Gdańskiej i twórca nowatorskiego materiału – umożliwiającego szybkie gojenie ran zainfekowanych gronkowcem złocistym - został laureatem konkursu „Jaskółki Przedsiębiorczości”. Materiał może trafić na rynek za dwa-trzy lata. więcej »
12 proc. Polaków czuje się dyskryminowanych z powodu wieku
Największy odsetek osób w Polsce czuje się gorzej traktowanych z powodu swojego wieku (12 proc.). Co dziesiąta osoba odczuwa gorsze traktowanie ze względu na swoją płeć (10 proc.), a po 9 proc. Polek i Polaków subiektywnie doświadczyło gorszego traktowania ze względu na swoje poglądy polityczne oraz status materialny. Najmniejszy odsetek osób odczuł gorsze traktowanie spowodowane pochodzeniem innym niż polskie (0,3 proc.) czy wyznaniem innym niż katolickie (1 proc.). więcej »
Co czwarta Polka nie bada się ginekologicznie
Do tego, że warto i trzeba wykonywać regularne badania ginekologiczne nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Ale czy zdajesz sobie sprawę, ile korzyści może przynieść regularne wykonywanie USG ginekologicznego? więcej »
Telekomunikacja i informatyka w medycynie
Cyfrowa wymiana danych między szpitalami, szybkie konsultacje eksperckie oraz skuteczna diagnostyka to założenia polsko-niemieckiego projektu mającego na celu wykorzystanie nowoczesnych metod telekomunikacyjnych i informatycznych w medycynie. więcej »
Raka stercza (prostaty) nie trzeba się wstydzić. Czerwcowe spotkania edukacyjne w Warszawie
22 czerwca (piątek) o godz. 19:00 w Gimnazjum nr 73 im. Jerzego Huberta Wagnera przy ul. Conrada 6 w Warszawie oraz 25 czerwca (poniedziałek) o godz. 14:30 w Centrum Leczniczo–Rehabilitacyjnym ATTIS przy ul. Górczewskiej 89 w Warszawie w ramach trzeciej edycji kampanii „Męska Sprawa” odbędzie się spotkanie edukacyjne dla pacjentów chorujących lub zagrożonych zachorowaniem na raka prostaty. więcej »
Żywność ekologiczną raz w tygodniu kupuje 8 proc. Polaków
Raz w tygodniu żywność ekologiczną kupuje 8 proc. Polaków - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). więcej »