Krakowski KNOW pracować będzie nad medycyną zindywidualizowaną
Krakowski Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący w zakresie medycyny otrzyma z budżetu państwa dodatkowe środki. "Chcemy wprowadzić nowy porządek i ład terapeutyczny oparty na medycynie zindywidualizowanej" - stwierdził w rozmowie z PAP przedstawiciel konsorcjum. więcej »
Innowacje dla kardiochirurgii proponuje innodoktorant z PG
Nad systemem bezstykowego zawieszenia i napędu magnetycznego wirnika pompy wspomagającej pracę serca, który zapobiega niszczeniu krwi pracuje Michał Ditrich z Wydziału Mechanicznego Politechniki Gdańskiej. Jego rozprawa doktorska jest jedną z nagrodzonych w tegorocznej edycji programu stypendialnego Innodoktorant organizowanego na Pomorzu. więcej »
Zbadają wpływ e-papierosa na zdrowie
Naukowcy z Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu badają wpływ papierosa elektronicznego na zdrowie. Dotychczasowe wyniki badań, prowadzone w innych ośrodkach, nie są jednoznaczne i nie odpowiadają na wszystkie pytania - tłumaczą. więcej »
Bolesne opóźnienie. Brak zarządzenia NFZ blokuje możliwość korzystania z refundacji terapii za pomocą pomp baklofenowych
Minister Zdrowia 23 marca 2012 r. podpisał rozporządzenie, dzięki któremu chorzy cierpiący na spastyczność mogą ubiegać się o refundację wszczepienia pompy baklofenowej z budżetu NFZ. Niestety, do dzisiaj nie zostało podpisane przez NFZ stosowne zarządzenie określające zasady dotyczące zakup pomp przez regionalne oddziały Funduszu. To sprawia, że pacjenci wciąż nie mogą dostać pomp, które pozwalają redukować codzienny ból i cierpienie. więcej »
Lekarz nie zawsze autorytetem w sprawie zdrowego stylu życia?
Tylko 27 proc. respondentów zapytanych o autorytet w zakresie zdrowego trybu życia wskazuje lekarza. Taki sam odsetek osób żadnego autorytetu nie potrafi wskazać - wynika z sondażu "Polacy o zdrowym stylu życia". więcej »
Sensormed - wykryć markery choroby
Autorzy projektu SENSORMED proponują zastosowanie ultraczułych technik spektroskopii do wykrywania związków chemicznych charakterystycznych dla chorób w powietrzu wydychanym przez człowieka. Prace nad systemem sensorów zostały zakwalifikowane do finansowania w I konkursie Programu Badań Stosowanych Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. więcej »
Polacy najchętniej sięgają po jabłka i pomidory
Ponad 13 kilogramów jabłek zjadł w 2011 roku statystyczny Polak. Właśnie po ten owoc sięgamy najczęściej. Wśród warzyw największą popularnością cieszą się pomidory. W ubiegłym roku na jedną osobę przypadło ponad 10 kilogramów tego warzywa. więcej »
Jak mężczyźni ukrywają niemoc w sypialni?
Ucieczka w pracę (37%) oraz unikanie seksu tłumaczone zmęczeniem (32%) to główne sposoby maskowania zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Jednocześnie ponad 1/5 panów uważa, że przedłużająca się niemoc w sypialni może prowadzić do rozpadu związku – wynika z raportu On Board PR „Zaburzenia seksualne u mężczyzn – obraz problemu oczami kobiet i mężczyzn malowany”. więcej »
Koalicja Hepatologiczna bije na alarm: „Zacznijcie nas leczyć!”
Coraz więcej pacjentów z wirusowymi zapaleniami wątroby przedwcześnie umiera z powodu braku dostępu do skutecznego leczenia. Zdesperowani chorzy domagają się wdrożenia Narodowego Programu Zapobiegania i Zwalczania Wirusowych Zapaleń Wątroby po to, aby zdiagnozowani pacjenci mieli szanse na powrót do zdrowia. Wciąż 50% chorym na WZW typu C nie udaje się wyleczyć z powodu stosowania u nich starych terapii, a pacjentów z WZW typu B wciąż leczy się lamiwudyną, która w dłuższej perspektywie szkodzi pacjentom. Dla wielu chorych jedynym ratunkiem pozostaje przeszczep wątroby, ale tylko nielicznym udaje się na niego doczekać. więcej »
Co z tą męskością? Problem oczami kobiet i mężczyzn
Prawie ¾ polskich mężczyzn za atrybuty męskości uważa sprawność seksualną oraz sprawność fizyczną. Dla kobiet natomiast to opiekuńczość, szacunek, stabilność materialna i bezpieczeństwo stanowią filary męskości. Niewiele ponad połowa pań wskazuje sprawność seksualną, jako element męskości – różnice w postrzeganiu tej kwestii wyjaśniają eksperci w najnowszym raporcie... więcej »
Lepsze życie po przeszczepie
Satysfakcja z życia młodych osób po przeszczepach serca nie musi być gorsza od satysfakcji osób zdrowych – dowiodły tego pierwsze w Polsce badania psychologiczne nad pacjentami po przeszczepach serca. więcej »
Większość Polaków nie podejmuje prób, by żyć zdrowiej
Polacy mają stosunkowo dużą wiedzę na temat zdrowego stylu życia, jednak aż 60 proc. nie podjęło prób, by żyć zdrowiej - wynika z badania przeprowadzonego przez TNS Polska. więcej »
Polacy nie stosują się do zaleceń żywieniowych, które mówią o spożywaniu codziennie kilku porcji warzywno-owocowych
15 proc. mężczyzn i 23 proc. kobiet sięga po warzywa i owoce kilka razy dziennie. Tylko raz w tygodniu robi to trzy proc. kobiet i cztery proc. mężczyzn - wynika z badania agencji Inquiry na potrzeby ogólnopolskiej kampanii „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”. więcej »
Hipoterapia - leczenie i rozrywka
O zdrowotnych efektach stosowania hipoterapii najlepiej świadczy fakt, że w polskiej medycynie została ona uznana za jedną z metod terapii niepełnosprawnych. Dzięki temu ta forma rehabilitacji może być refundowana ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Kolejnym szczeblem hipoterapii jest także parajeździectwo, które na polskim gruncie rozwija się coraz powszechniej. więcej »
W Polsce potrzeba więcej komór hiperbarycznych
W Polsce powinno być więcej ośrodków hiperbarii tlenowej, czyli leczenia tlenem pod wysokim ciśnieniem - mówili specjaliści podczas wtorkowego posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia. więcej »