PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Alergologia polska świętuje trzydziestolecie

W ciągu minionych 30 lat dokonał się wielki przełom w rozumieniu mechanizmów i w konsekwencji leczeniu oraz diagnostyce chorób alergicznych – ocenia prof. dr hab. med. Bolesław Samoliński. Jednocześnie przed polską i światową alergologią stoją wielkie wyzwania. Będzie o nich mowa podczas XI Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), który odbędzie się w dniach 12–15 września w Ossie k/Rawy Mazowieckiej. więcej »

Tegoroczna szczepionka przeciwko grypie wkrótce w aptekach

Tegoroczna szczepionka przeciwko grypie jest już w hurtowniach na terenie kraju i w najbliższy dniach będzie dostępna w aptekach – poinformowała PAP prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy. więcej »

Otwarto zmodernizowaną Klinikę Chorób Wewnętrznych i Kardiologii w Warszawie

Po generalnym remoncie i rozbudowie otwarto we środę klinikę Chorób Wewnętrznych i Kardiologii w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus przy ul. Lindley’a w Warszawie. Oprócz leczenia chorych (około 2000 osób rocznie), placówka będzie prowadzić badania naukowe. więcej »

Inkretynowa rewolucja wciąż nie dla polskich pacjentów

Jest nowy, bezpieczny sposób leczenia pacjentów z cukrzycą typu 2. Leki inkretynowe mają wyjątkowo korzystny profil bezpieczeństwa w porównaniu do innych leków. Nie wywołują hipoglikemii, nie powodują przyrostu masy ciała, obniżają poziom cukru i choć są silne argumenty za tym, żeby te leki były refundowane, choć przez Ministerstwo Zdrowia deklarowana jest dobra wola i zrozumienie, że to jest ważne, znowu nie pojawiły się one na zaktualizowanej liście refundacyjnej – powiedział podczas warsztatów dla dziennikarzy prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. więcej »

Nieleczenie SM to ogromna strata dla społeczeństwa

Nie lecząc lub źle lecząc stwardnienie rozsiane (SM), najczęstszą przyczynę inwalidztwa ludzi młodych, tracimy w Polsce pracowników w sile wieku i płatników podatków – mówili lekarze, chorzy i ich opiekunowie we wtorek na spotkaniu prasowym w stolicy. więcej »

Rusza projekt profilaktyczny „Zapobieganie zakażeniom HCV”

HCV może zostać przeniesiony z kobiety ciężarnej na jej dziecko. Z europejskich badań wynika, że ryzyko, iż do tego dojdzie wynosi 6,2 proc. Według prof. Zielińskiego, w Polsce aktywnie zakażonych wirusem HCV zakażonych może być ok. 10 proc. ciężarnych. Temu zagadnieniu poświęcony będzie trzeci moduł projektu. Celem drugiego będzie natomiast opracowanie programu zapobiegania HCV wśród osób dożylnie zażywających narkotyki. więcej »

Bezpłatne badania stóp dzieci w wieku szkolnym

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji bezpłatnych badań dziecięcych stóp organizowanych przez firmę MDH. Akcja będzie trwała przez cały rok szkolny 2012/2013. Konsultacje będą miały miejsce w salonach i sklepach medycznych na terenie całej Polski. więcej »

Znamy już skład Kapituły Konkursu Prix Galien Polska

Organizator I polskiej edycji prestiżowego międzynarodowego konkursu Prix Galien, ogłosił finalny skład Kapituły Konkursu. Zasiądzie w niej 14 znakomitych polskich naukowców, reprezentujących różnorodne dziedziny medycyny. więcej »

Polskie badania na myszach w poszukiwaniu leku na chorobę Alzheimera

Pierwsze w Polsce badania na myszach transgenicznych w poszukiwaniu leku na chorobę Alzheimera przeprowadzą naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Sprawdzać oni będą, czy wykryte wcześniej substancje z roślin mogą powstrzymywać rozwój tej choroby. więcej »

Pies – przyjaciel i terapeuta

W procesie leczenia dogoterapia jest w Polsce na wczesnym etapie rozwoju. Ta metoda terapii kryje jeszcze wiele tajemnic. Naukowe dowody i wyjaśnienia z pewnością poszerzyłyby krąg jej zwolenników, bo przecież mało kto wie, że np. szczeniętom może spadać poziom cukru, podobnie, jak właścicielowi ich matki, choremu na hipoglikemię. więcej »

Leczenie raka jest coraz mniej obciążające i bardziej skuteczne

Leczenie w onkologii jest coraz mniej obciążające dla chorego. Wykonywane są mniej inwazyjne operacje i zabiegi radioterapii, z kolei leki powodują mniej działań niepożądanych – twierdzi prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. więcej »

Polacy zadowoleni ze swojego stanu zdrowia

Większość Polaków zadowolona jest ze swojego stanu zdrowia i uważa się za osoby dbające o siebie, jednak niewielu podejmuje konkretne działania prozdrowotne, jak np. uprawianie sportu czy regularne badania profilaktyczne – wynika z sondażu CBOS. więcej »

Komary mogą przenosić w Polsce dirofilariozę

W Polsce pojawiły się komary, które mogą przenosić z psów na człowieka chorobę pasożytniczą o nazwie dirofilarioza – alarmują specjaliści z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. więcej »

Pierwsza polska hodowla danio pręgowanego na użytek badawczy

Przezroczysty danio pręgowany, lepiej znany w kręgach naukowych pod angielską nazwą zebrafish, będzie hodowany przez Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej (IIMCB) w Warszawie), gdzie – jako organizm modelowy – wesprze badania m.in. nad chorobami neurodegeneracyjnymi. więcej »

Polacy przestają ufać lekom homeopatycznym

Leki homeopatyczne stosuje się w Polsce od 140 lat. Według badania „Polacy o homeopatii i leczeniu homeopatycznym”, przeprowadzonego przez TNS OBOP, jeszcze w 2006 roku nastawienie Polaków do tej metody leczenia było bardzo pozytywne. 81% badanych słyszało o homeopatii, 56% uznawało tę metodę za dobrą i skuteczną, a 30% stosowało ją w praktyce. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe