PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

E-walka ze stresem w pracy. Bezpłatne szkolenie dla niosących pomoc

Naukowcy z SWPS i University of Colorado opracowali internetową metodę szkoleniową, dzięki której osoby pracujące z ofiarami traumatycznych zdarzeń będą mogły ulepszyć swoje umiejętności radzenia sobie ze stresem. więcej »

Uczniowie płacą za seks!

Największą grupę korzystającą z płatnych usług seksualnych tworzy młodzież szkolna w wieku 15 – 17 lat. Tak wynika z badania profesora Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2011” przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego. Z tej przyczyny warto zapytać czy polska szkoła rzeczywiście jest przygotowana do rozmowy o seksie. więcej »

Nobel za sposób na "części zamienne" dla człowieka

Medycznego Nobla 2012 otrzymali: pionier klonowania Brytyjczyk John B. Gurdon oraz Japończyk Shinya Yamanaka - twórca indukowanych pluripotentnych komórek macierzystych, które dają szansę na hodowanie w laboratorium tkanek, a nawet całych organów. więcej »

Nobliści otworzyli drogę do tworzenia "części zamiennych" człowieka?

Odkrycie tegorocznych noblistów z medycyny otwiera drogę do tworzenia "części zamiennych" człowieka. Dzięki opracowanej przez nich procedurze można naprawiać np. zniszczone mięśnie serca. To jest gigantyczne odkrycie – powiedział PAP genetyk prof. Piotr Stępień. więcej »

Odkrycie noblistów ważne dla medycyny rekonstrukcyjnej

Odkryta przez tegorocznych noblistów możliwość przekształcania dorosłych komórek w komórki macierzyste zmniejszy problemy etyczne w medycynie rekonstrukcyjnej - powiedział PAP prof. Włodzimierz Zagórski-Ostoja z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie. więcej »

Prof. Kaczmarek: badania komórek macierzystych to przełom

Badania komórek macierzystych, za które przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, są jednym z większych przełomów w historii ludzkości, a na pewno nauki - powiedział PAP prof. Leszek Kaczmarek. więcej »

Dr Wiznerowicz: Nobel po sześciu latach od odkrycia to wielka rzadkość

Za swoje badania Shinya Yamanaka dostał Nobla zaledwie po sześciu latach. To wielka rzadkość i potwierdzenie, że jego metoda sprawdziła się jako prosta i skuteczna - powiedział PAP dr n. med. Maciej Wiznerowicz z Poznania. więcej »

Przerzuty nowotworu do kości wymagają odpowiedniego leczenia

Od 65 do 75 proc. chorych na raka: prostaty, piersi, nerek, płuca, tarczycy ma przerzuty do kości, które znacznie pogarszają ich jakość życia. „Związanym z tym powikłaniom można zapobiec odpowiednimi lekami” - powiedział PAP dr Jakub Dobruch, urolog z Warszawy. więcej »

Naukowcy z Poznania poszukują narkotyków w ściekach

Naukowcy z Poznania, jako jedyni w Polsce analizują stężenie substancji odurzających w ściekach miejskich, by ocenić ich ogólne spożycie w mieście. Liczą, że w przyszłości uda im się stworzyć mapę konsumpcji narkotyków w Wielkopolsce, a nawet w całym kraju. więcej »

Znamy zwycięzcę I edycji plebiscytu „Doceńmy Przyjaciół od Piersi”

Zwycięzcą pierwszej edycji plebiscytu pod hasłem „Doceńmy Przyjaciół od Piersi” został dr Jarosław Stanek – ginekolog, który w wyjątkowy sposób zaopiekował się pacjentką chorą na raka. Plebiscyt jest odpowiedzią na potrzeby chorych na raka piersi, którzy chcieliby podziękować w jakiś szczególny sposób osobom pomagającym im w najtrudniejszych chwilach walki o zdrowie. Celem jest pokazanie polskiemu społeczeństwu pozytywnych zachowań, jako wzorca postępowania wobec chorych na raka piersi. więcej »

Śląsk walczy z rakiem szyjki macicy!

3 października 2012 w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim podczas Kongresu Założycielskiego została zawiązana Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, która jest pierwszą lokalną Koalicją na poziomie wojewódzkim. Powstała dzięki wielkiej determinacji i zaangażowaniu dr n. med. Jerzego Ziętka. Pan Poseł Jerzy Ziętek w ten sposób wypełnił deklarację złożona w Sejmie w dniu 24 maja br. podczas debaty "Zdrowa Kobieta – silna Polska", w której zapowiedział, że walkę z rakiem szyjki macicy chce podjąć u siebie na Śląsku, aby ochronić śląskie kobiety, ich rodziny i najbliższych przed tą chorobą. Zaledwie w przeciągu kilku tygodni wraz ze współpracownikami zaprosił do Śląskiej Koalicji wiele znamienitych osób, które w dniu 3 października br. potwierdziły chęć i wolę działania. Wszyscy zadeklarowali, że wspólnymi siłami można zmniejszyć zachorowalność i umieralność z powodu raka szyjki macicy w województwie śląskim. więcej »

To kobiety a nie mężczyźni są głównymi ofiarami zawałów

Trzeba skończyć z mitem, że głównymi ofiarami zawałów i chorób serca są mężczyźni. Najczęściej umierają i chorują z tego powodu kobiety – uważa prof. Zbigniew Zdrojewski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »

Nowa metoda leczenia mięśniaków macicy ograniczy liczbę kobiet poddawanych leczeniu chirurgicznemu?

Mięśniaki macicy to jedna z najczęściej występujących chorób narządu płciowego kobiety w wieku rozrodczym. Od niedawna w Polsce dostępna jest innowacyjna metoda terapeutyczna polegająca na stosowaniu preparatu zawierającego substancję czynną – octan uliprystalu. więcej »

Przyjrzyj się wzrokowi po czterdziestce. Akcja bezpłatnych badań wzroku w województwach śląskim i małopolskim

Od 5 października w województwach śląskim i małopolskim rusza akcja bezpłatnych badań wzroku dla osób, które ukończyły czterdziesty rok życia. Wszystko w ramach kolejnej edycji akcji edukacyjnej „Czas na wzrok”, organizowanej od kliku lat w całej Polsce. więcej »

Gliwiccy chirurdzy rekonstrukcyjni gotowi do przeszczepu twarzy

Zespół Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Naczyniowej Centrum Onkologii w Gliwicach jest gotowy do przeprowadzenia pierwszego w Polsce przeszczepu twarzy. Osoby trwale zeszpecone, którym nie są w stanie pomóc nawet operacje rekonstrukcyjne, mogą się zgłaszać do ośrodka. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe