Przyznano Nagrody Teofrasta dla autorów najlepszych polskich książek psychologicznych
Tomasz Zaleśkiewicz, Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula, Paulina Mechło i Jolanta Grzelka zostali laureatami czwartej edycji Nagrody Teofrasta, przyznawanej przez magazyn "Charaktery" autorom najlepszych polskich książek psychologicznych wydanych w 2011 roku - poinformowali organizatorzy konkursu. Nagrody wręczono w czwartek w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie. więcej »
We Wrocławiu otwarto pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank
Pierwszy na Dolnym Śląsku Biobank gromadzący próbki biologiczne od osób chorujących na choroby sercowo-naczyniowe i autoimmunologiczne otwarto w czwartek we Wrocławiu. Pobrane próbki posłużą do prowadzenia badań nad nowymi lekami i metodami diagnostycznymi. więcej »
Gdzie rozwody są rzadkością, kobiety wykształcone rozwodzą się częściej
Kobiety lepiej wykształcone rozwodzą się częściej niż kobiety gorzej wykształcone tylko w społeczeństwach, w których rozwody są mało rozpowszechnione, a związane z nimi koszty wysokie – ustalili badacze warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej w ramach projektu FAMWELL. więcej »
Mitochondria w służbie piękna
Konsorcjum badawczo-przemysłowe Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris i Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie będzie pracować nad innowacyjnymi kosmetykami, w opracowaniu których zostaną wykorzystane najnowsze badania z zakresu bioenergetyki i biochemii mitochondriów. więcej »
Aż 54 proc. Polaków nie wie, co zrobić z rozlaną rtęcią
Ponad połowa Polaków nie wie, jak zneutralizować rozlaną rtęć i uniknąć zatrucia – wynika z badań TNS Polska, zrealizowanych w ramach kampanii społeczno edukacyjnej „Zielone okno – wyrzuć rtęć ze swojego życia”. więcej »
Nowe terapie szansą w walce z rakiem
Nowe terapie lekowe oraz tzw. leczenie celowane znacznie zmniejszą umieralność na nowotwory – uważa prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii - Instytutu im Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Jednak w Polsce dostępność do nowych terapii stanowi jedynie 15 proc. wszystkich metod leczenia. więcej »
Usprawniają moc umysłu seniorów
Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej i SWPS odkryli nowe możliwości usprawnienia pamięci i uwagi seniorów, które mogą przyczynić się do spowolnienia procesu starzenia. Opublikowane w najnowszym numerze „Restorative Neurology and Neuroscience” wyniki badań przeprowadzonych przez prof. Elżbietę Szeląg i dr Justynę Skolimowską, umożliwią opracowanie i wdrożenie innowacyjnego komputerowego programu rehabilitacyjnego, usprawniającego funkcje poznawcze osób starszych oraz dzieci. więcej »
Warszawa. Bezpłatne badania i konsultacje kardiologiczne
Już jutro mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach ogólnopolskiej akcji profilaktyczno-edukacyjnej "Idź za głosem serca, zapobiegaj niewydolności serca". więcej »
Zaburzenia psychiczne mogą dotknąć co czwartego z nas
Co czwarty Polak w wieku produkcyjnym doświadczał w swoim życiu zaburzeń psychicznych - wynika z badań, których wyniki ogłoszono w piątek na konferencji w warszawskim Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - Państwowym Zakładzie Higieny. więcej »
Niewydolność serca groźniejsza niż wiele nowotworów
Niewydolność serca jest groźniejsza niż wiele nowotworów złośliwych, ale ryzyko zgonu można znacznie zmniejszyć dzięki odpowiedniemu leczeniu – przekonuje dr Marcin Grabowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. więcej »
Żylicz: myślałem, że wśród noblistów będzie również Polak
Nad określeniem struktury receptorów białka G – dokonania noblistów z chemii - pracował też polski uczony prof. Krzysztof Palczewski. „Myślałem, że dostanie Nagrodę Nobla. Otarł się o nią, ale niestety się nie załapał” – powiedział prof. Maciej Żylicz. więcej »
Nobel za "czujniki" w komórkach organizmu
Receptory związane z G-białkami, nad którymi pracowali tegoroczni nobliści, służą w komórkach naszego ciała za czujniki reagujące na zewnętrzne zmiany, na przykład obecność hormonów – wyjaśniła w rozmowie z PAP biochemik prof. Magdalena Fikus. więcej »
Nobliści otworzyli drogę do lepszych leków
Badania noblistów pozwoliły zrozumieć, jak informacja z zewnątrz komórki dociera do jej środka; otworzyło to drogę do tworzenia lepszych leków - powiedziała w rozmowie z PAP biolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN prof. Bożena Kamińska-Kaczmarek. więcej »
Leki przeciwzapalne ułatwiają naprawę mózgu szczurów po udarze
Podawanie popularnych środków przeciwzapalnych może ułatwić procesy naprawcze w mózgu szczurów po udarze mózgu - wynika z komunikatu przysłanego PAP przez Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie. więcej »
Polskie badania nad genomem raka na łamach "Nature"
Wyniki wspólnych badań genomu raka piersi, w których uczestniczył zespół poznańskich naukowców pod kierunkiem dr Macieja Wiznerowicza opublikowano w najnowszym "Nature" - najbardziej prestiżowym naukowym piśmie na świecie. więcej »