PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Udar mózgu - i co dalej? Masz prawa po udarze

Każdego roku w Polsce dochodzi do około 70 000 przypadków udaru mózgu. 70% osób, które przeżyją udar zostaje niepełnosprawnymi. Osoba po udarze ma prawo do nowoczesnego leczenia i rehabilitacji, informacji na temat swojego stanu zdrowia, dostępu do zaopatrzenia rehabilitacyjnego oraz środków pomocniczych, a także świadczeń socjalnych i wsparcia w opiece. Większość chorych i ich rodzin o tym nie wie. Aby to zmienić Fundacja Udaru Mózgu prowadzi akcję edukacyjną pod hasłem „Masz prawa po udarze”. więcej »

Polacy nie zwracają uwagi na to, ile piją ich dzieci

Tylko jedna trzecia Polaków pilnuje, by ich dzieci wypiły odpowiednią ilość płynów. Za to aż 62% z nas deklaruje, że dziecko pije wtedy, gdy odczuwa pragnienie. Ale czy ono jest wystarczająco zaspokajane? więcej »

Mężczyźni żyją krócej m.in. z powodu samotnych chromosomów X i Y

To, że mężczyźni żyją krócej niż kobiety, ma związek m.in. z tym, że chromosom płciowy X nie ma kopii w ich genomie, a drugi chromosom płciowy - Y jest niemal pusty i nigdy nie podlega rekombinacji genetycznej - wyjaśnia genetyk prof. Stanisław Cebrat z Uniwersytetu Wrocławskiego. więcej »

Fakty i mity nt. odżywiania i nawodnienia organizmu osób z cukrzycą typu 2

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą był okazją do nagłośnienia problemów, z jakimi borykają się osoby chore na cukrzycę. W tym roku Polskie Stowarzyszenie Diabetyków postanowiło zmierzyć się z mitami, które narosły wokół diety osoby chorej na cukrzycę oraz podkreślić szczególną rolę, jaką w diecie diabetyka odgrywa nawodnienie organizmu. więcej »

Palący problem – rak płuca w Polsce

Codziennie na raka płuca umiera 63 Polaków. Wskaźnik umieralności spada wśród mężczyzn, jednak stale wzrasta wśród kobiet. Obecnie rak płuca stanowi pierwszą przyczynę zgonów nowotworowych kobiet w wieku 30-59 lat. Lepsza diagnostyka i postęp w leczeniu umożliwiają zwiększenie szans na przeżycie wielu osób. więcej »

Udany nowatorski zabieg kardiochirurgiczny w Centrum Zdrowia Dziecka

Po raz pierwszy w Polsce zespół prof. Bohdana Maruszewskiego z Kliniki Kardiochirurgii Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadził operację wyszczepienia wspomagania lewej komory z pozostawieniem własnego serca u dziecka. więcej »

Biopreparaty na bazie nowej generacji jaj

Preparaty biomedyczne powstałe na bazie nowej generacji jaj kurzych i przepiórczych, które mogą mieć zastosowanie w terapii schorzeń układu nerwowego, a także w leczeniu miażdżycy i osteoporozy, opracowali naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. więcej »

Dolegliwości tarczycy coraz bardziej powszechne

Endokrynolodzy szacują, że nawet co piąty mieszkaniec naszego kraju może mieć zaburzenia czynności tarczycy, z czego aż 50% chorych nie jest świadoma problemu. Zachorowalność stale wzrasta. Jakie są prognozy na następne lata? więcej »

Program SHE wspiera kobiety żyjące z HIV

Zakażenie HIV dla kobiety, oprócz konsekwencji zdrowotnych, zazwyczaj wiąże się ze szczególnie dużym obciążeniem psychicznym. Bez odpowiedniego wsparcia trudno kobietom żyjącym z HIV sprostać wyzwaniom, jakimi są m.in. akceptacja zakażenia, ujawnienie go najbliższym czy uzyskanie dobrej jakości opieki medycznej. Z pomocą przychodzi im Program SHE – w 2012 roku w ramach Programu odbył się cykl pięciu otwartych warsztatów edukacyjnych, od 1 stycznia dostępna będzie strona internetowa, stworzona z myślą o szczególnych potrzebach kobiet żyjących z HIV. więcej »

Czy rozmiar ma znaczenie? Seksualność Polaków

17,26 cm – tyle wynosi w Polsce średnia długość penisa w stanie wzwodu. Jak wynika z badania Profesora Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2011” przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego polscy mężczyźni w wieku 15 – 49 lat są w większości zadowoleni z rozmiaru swojego członka. więcej »

Polacy częściej żują gumę niż myją zęby?

Polacy zdecydowanie częściej sięgają po gumę bezcukrową do żucia (29%) po każdym posiłku niż po szczoteczkę do zębów – wynika z raportu Ipsos przeprowadzonego na zlecenie firm GlaxoSmithKline oraz Wrigley Poland . W odróżnieniu od obywateli naszego kraju, aż 78% Włochów regularnie szczotkuje zęby po każdym posiłku. Czy zabiegani Polacy poświęcają coraz mniej czasu na higienę jamy ustnej i szukają alternatywnych rozwiązań? więcej »

Naszpikuj raka

W Polsce jedynie 200 tys. osób jest zarejestrowanych jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Dla porównania w Niemczech są to 4 miliony. Fundacja Alivia razem z Anną Bukowską i Martą Ledwoch apelują do każdego z nas - „NASZPIKUJ RAKA!”. Razem możemy zapełnić polskie banki dawców i ocalić komuś życie. więcej »

Nowa proteza – nowe życie. Niepełnosprawna Magda Pierzyna z Tomkiem Michniewiczem wrócili z wyprawy do Afryki

Podróżnik Tomek Michniewicz i podopieczna Fundacji ISKIERKA Magda Pierzyna, która w wyniku nowotworu straciła nogę, są już w Polsce. Magda wzięła udział w akcji ratowania najbardziej zagrożonego gatunku w Afryce – czarnych nosorożców, udowadniając tym samym, że niepełnosprawny ma szanse na powrót do pełnej aktywności. Pomoc w tym powinien mu zapewnić polski system opieki zdrowotnej, tymczasem limit refundacji NFZ protezy nogi po amputacji w najszerszym możliwym zakresie to niespełna 3 tys. zł. więcej »

Temat dzisiejszej lekcji: edukacja seksualna

W polskich szkołach lekcje z zakresu wychowania seksualnego praktycznie od zawsze były marginalizowane. Jednak z badania profesora Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy „Seksualność Polaków 2011”, przeprowadzonego w ramach Ogólnopolskiego Programu Zdrowia Seksualnego wynika, że 88% badanych chce, aby były one w szkołach przeprowadzane. więcej »

Jak radzić sobie ze stresem w chorobie nowotworowej? Bezpłatne warsztaty

Lęk, złość, poczucie krzywdy, a nawet poczucie winy to emocje, które towarzyszą pacjentom chorym na raka. Fundacja Alivia i Pracownia Psychoonkologii Primum Noscere zapraszają na bezpłatne warsztaty: „Jak radzić sobie ze stresem w chorobie nowotworowej?”. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe