Udana operacja pobrania nerki z użyciem robota da Vinci we wrocławskim szpitalu
Bez komplikacji zakończyła się operacja pobrania nerki od żywego dawcy przy użyciu robota da Vinci, którą przeprowadzono w poniedziałek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. więcej »
Dzieci przyjmują zbyt dużo witamin
Co trzecie dziecko w Polsce, w przedziale wiekowym od 0 do 3 lat, zażywa dodatkowe witaminy i minerały w postaci suplementów diety, mimo iż badania jednoznacznie wykazują, że nie ma takiej potrzeby. Czy rodzice są zbyt podatni na reklamy i mogą przez to zaszkodzić swoim dzieciom? więcej »
Walka z rakiem szyjki macicy musi zejść na lokalny poziom
Skuteczna walka z rakiem szyjki macicy wymaga konkretnych działań na lokalnym poziomie - w gminach i powiatach - podkreśla szef rady programowej Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy prof. Ryszard Poręba. więcej »
Pół miliarda oszczędności kosztem cukrzyków typu 2. Chorzy na cukrzycę typu 2 znowu pominięci mimo obietnic
Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt wykazu leków refundowanych, w którym po raz kolejny nie znalazły się nowoczesne leki inkretynowe niezbędne do prawidłowej kontroli choroby. Kpina czy ignorancja? Jak wynika z danych NFZ na leczenie cukrzycy od stycznia do sierpnia br. wydano z budżetu państwa o 343 mln. zł. mniej niż w roku 2011 (biorąc pod uwagę leki doustne, insuliny, paski), prognozuje się, że do końca roku oszczędności wyniosą 485 mln złotych! Niestety, są to oszczędności poczynione kosztem chorych, którzy NIC w zamian nie otrzymali. więcej »
Wytwarzane w Polsce izotopy podstawą nowych leków onkologicznych
Dwa wytwarzane w Polsce preparaty izotopowe: Itrapol i Lutapol posłużą do produkcji specjalistycznych leków, wykorzystywanych w terapiach onkologicznych. Technologię ich wytwarzania opracowali naukowcy NCBJ. Wkrótce izotopy będzie można wytwarzać na przemysłową skalę. więcej »
Pacjenci chorzy na czerniaka nadal pozostają bez skutecznego leczenia
Stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacji „Gwiazda Nadziei”, jako organizacji działających na rzecz pacjentów chorych na zaawansowane czerniaki, pragniemy wyrazić swoje oburzenie na fakt braku na liście leków refundowanych terapii dla zaawansowanego czerniaka. Nadal utrzymuje się dramatyczna sytuacja polskich pacjentów, którzy pozostają bez dostępu do jakiegokolwiek skutecznego leczenia. więcej »
W Katowicach nowe urządzenie umożliwiające zabieg u pacjentów z wadliwą zastawką
Nowoczesne urządzenie do wykonywania zabiegów u pacjentów cierpiących na niedomykalność zastawki mitralnej zakupiło Górnośląskie Centrum Medyczne w Katowicach - poinformował w czwartek szpital. Według lekarzy dzięki zakupowi uda się pomóc ok. 100 pacjentom rocznie. więcej »
Stosowanie morfiny będzie dla pacjentów mniej uciążliwe
Morfina jest dla osób cierpiących na silne bóle lekiem ostatniej szansy. Niestety stosowanie jej wiąże się ze skutkami ubocznymi - w tym z uciążliwymi zaparciami. Dzięki opracowanemu przez polskich uczonych związkowi można będzie wyeliminować to niepożądane działanie opioidów. więcej »
W Kajetanach wszczepiono nowej generacji implant słuchowy
Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia nowej generacji implantu słuchowego, zapewniającego naturalne słyszenie, odbyła się w środę w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą. Zabieg przeprowadził prof. Henryk Skarżyński, szef ośrodka. więcej »
Łódź. Bezpłatne badanie w kierunku zaćmy
Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś jakieś problemy ze wzrokiem, potrzebujesz więcej światła do czytania, masz podwójne widzenie w jednym oku, lub widzisz obwódki wokół źródeł światła, to bardzo możliwe, że masz zaćmę. więcej »
Znamy laureatów tegorocznej nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
Dr hab. Katarzyna Stolarz-Skrzypek z Uniwersytetu Jagiellońskiego została tegoroczną laureatką Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Nagrodę Prezesów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego otrzymał seksuolog dr Krzysztof Nowosielski za prace naukowe z zakresu położnictwa. Fundatorem nagród jest Bayer. więcej »
Badania wskazują, że intensywne ćwiczenia mogą odmładzać organizm
Intensywne ćwiczenia sprzyjają powielaniu się komórek macierzystych, które odpowiadają za odnawianie się narządów – wskazują badania polskiego zespołu naukowców pracującego w Polsce i USA. więcej »
Szczepienia ratują życie. Ochroń swój świat, szczepiąc się
Celem obchodów IV Ogólnopolskiego Dnia Szczepień było propagowanie szczepień jako najskuteczniejszego, opłacalnego i bezpiecznego sposobu zapobiegania chorobom oraz poprawa społecznej wiedzy na temat korzyści wynikających ze stosowania szczepień, a także konieczności poszerzania dostępu do tego rodzaju profilaktyki. Kwestia szczepień regulowana jest w Polsce przez Program Szczepień Ochronnych. Poza wykazem szczepień obowiązkowych (refundowanych przez państwo), zawiera on także listę szczepień zalecanych, które są równie ważne i rekomendowane przez specjalistów, ale z powodu braku finansów nie trafiły w danym roku do wykazu szczepień bezpłatnych. Wobec tego zakres ochrony przed chorobami zakaźnymi zależy od nas samych, dlatego warto je znać, by świadomie podjąć decyzję o zaszczepieniu siebie, swoich dzieci, współmałżonka czy seniorów. Niewiedza prowadzi bowiem do bagatelizowania zagrożenia. więcej »
Psy w roli terapeutów więźniów
Od roku w więzieniu na warszawskiej Białołęce mieszka Greta – roczny owczarek niemiecki, która jest główną bohaterką programu „Angel dog”. Miękną przy niej zarówno dilerzy, złodzieje, jak i mordercy. Jej obecność to konsekwencja stosowania psiej terapii dla więźniów ze skłonnościami samobójczymi. więcej »
Prof. Maciej Wojtkowski – laureatem „polskiego Nobla” 2012
Prof. Maciej Wojtkowski, konstruktor tomografu do badania siatkówki oka z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jest laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w 2012 roku w dziedzinie nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. więcej »