PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Warszawa. Darmowe konsultacje z psychologiem

Depresje, obniżona samoocena, lęki, problemy osobiste i w pracy – przyjdź na spotkanie z psychoterapeutą i znajdź przyczyny złego samopoczucia. Od marca rusza program bezpłatnych konsultacji w Akademickim Centrum Psychoterapii i Rozwoju przy SWPS, przy ul. Gocławskiej 12 w Warszawie. więcej »

Cement w uchu pomaga słyszeć

Kosteczki słuchowe - młoteczek, kowadełko i strzemiączko - można rekonstruować dzięki specjalnemu materiałowi opracowanemu w polskich laboratoriach. Implanty z tego materiału są już stosowane w chirurgii ucha. więcej »

Polscy i niemieccy naukowcy jako pierwsi zaobserwowali rozpad białka

Proces rozpadu białka jako pierwsi zaobserwowali polscy i niemieccy uczeni. Dzięki metodzie wykorzystującej niskie temperatury poznali mechanizm, który może pomóc w pokonaniu m.in. choroby Alzheimera czy Parkinsona. więcej »

Prowadzenie chorej na cukrzycę w czasie przygotowań oraz w trakcie ciąży. Zalecenia wykorzystywane w programie WOŚP

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje 0,3 procent kobiet w wieku rozrodczym. Na potrzeby „Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą” realizowanego przez Fundację WOŚP opracowano zasady dotyczące prowadzenia chorej na cukrzycę w czasie przygotowań do ciąży oraz w jej trakcie. Ciąża u kobiety chorej na cukrzycę obarczona jest wysokim ryzykiem, dlatego przyszłej mamie należy zagwarantować specjalistyczną opiekę medyczną. więcej »

Chorzy na GIST apelują do Ministerstwa Zdrowia o dostęp do leczenia

Nowa lista leków refundowanych ponownie rozczarowała chorych na nowotwór podścieliskowy przewodu pokarmowego (GIST). Pomimo pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych pacjenci nie mają dostępu do leczenia adjuwantowego, które daje szansę znacznej części pacjentów pokonać chorobę. Stowarzyszenie Pomocy Chorym na GIST wystosowało do Ministerstwa Zdrowia apel z prośbą o zwrócenie uwagi na ich problemy. więcej »

Nasza droga cukrzyca

Leczenie pacjenta z cukrzycą kosztuje od 2 do 5 razy więcej niż leczenie pacjenta tej samej płci i w tym samym wieku z powodu innych schorzeń. Mimo 2-2,6 mld PLN przeznaczanych rocznie na bezpośrednie koszty leczenia cukrzycy, choroba ta oraz jej liczne powikłania skracają średni czas życia o 10-15 lat. więcej »

Około 25 proc. chorych na POChP zapada też na raka płuca

Ok. 25 proc. chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) zapada także na raka płuca, dlatego powinni być stale monitorowani jako grupa szczególnego ryzyka. Kluczowe dla tych chorych jest unikanie zaostrzeń choroby. więcej »

Wiadomo, jakie urlopy lubi polski turysta

Single i bezdzietne małżeństwa wyjeżdżają na urlop 2-4 razy w roku i często wybierają wypoczynek bierny. Rodziny z dorosłymi dziećmi wolą za to spędzać czas aktwnie - to, jakimi turystami są Polacy, analizowała badaczka ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. więcej »

Programy komputerowe pomagają zrozumieć RNA

Bioinformatyka zajmuje się tworzeniem i zastosowaniem w praktyce algorytmów i programów komputerowych, które służą do analizy danych biologicznych, głównie dla takich cząsteczek jak DNA, RNA i białka. Takie badania, których wyniki mogą znaleźć zastosowanie m.in. w medycynie i nanotechnologii, prowadzi kierownik Laboratorium Bioinformatyki i Inżynierii Białka w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prof. Janusz Bujnicki. więcej »

Parkinson nie oznacza zamknięcia w domu

Choroba Parkinsona jest chorobą neurologiczną, degeneracyjną. Nie da się jej wyleczyć i nie są znane jej przyczyny. Natomiast coraz więcej wiadomo, jak można opóźnić jej rozwój i łagodzić objawy. więcej »

Komórki macierzyste kluczem do długowieczności – czy to możliwe?

Komórki macierzyste często nazywane są „medycyną XXI wieku” lub „kluczem do długowieczności”. Na całym świecie od wielu lat trwają badania nad nowymi możliwościami ich zastosowania. Pozytywne wyniki terapii eksperymentalnych z wykorzystaniem komórek macierzystych dają szansę na skuteczne leczenie w obszarach, w których współczesna medycyna napotyka trudności. Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że w przyszłości to właśnie komórki macierzyste mogą pomóc w powrocie do zdrowia nam lub członkom naszej rodziny. więcej »

Grosz zaoszczędzony przerabia się w miliony. Projekt edukacji finansowej dzieci trwa

Celem projektu jest przygotowanie podopiecznych Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce do racjonalnego, odpowiedzialnego i świadomego dysponowania środkami finansowymi, jak również planowania przyszłych wydatków, funkcjonowania instytucji finansowych i usług przez nie oferowanych oraz elementarnych pojęć z zakresu gospodarki rynkowej. więcej »

Siarkowodorowe baseny otwarto w Solcu-Zdroju

Jedyny w Polsce basen z wodami siarkowodorowymi został otwarty kompleksie Basenów Mineralnych Solec-Zdrój. Ewenementem jest użycie w nim mieszkanki dwóch naturalnych wód mineralnych: soleckiej i ciechocińskiej. więcej »

Skazani na śmierć? Ministerstwo Zdrowia już zdecydowało

20 lutego br. Stowarzyszenie Polskie Amazonki Ruch Społeczny oraz Fundacja „Gwiazda Nadziei”, organizacje działające na rzecz pacjentów chorych na zaawansowane czerniaki, wystosowały list otwarty do Ministra Zdrowia, Bartosza Arłukowicza. W liście organizacje wyraziły swoje oburzenie decyzją Ministerstwa Zdrowia i projektem nowej listy refundacyjnej, na której nie znalazła się terapia lekiem Yervoy (ipilimumab). Zadaniem autorów listu odrzucenie programu lekowego dla leku Yervoy i pozbawienie chorych na zaawansowanego czerniaka dostępu do nowoczesnego, skutecznego leczenia jest równoznaczne ze skazaniem ich na śmierć. Organizacje zamierzają interweniować w Ministerstwie Zdrowia w celu zmiany tej fatalnej w skutkach decyzji. więcej »

Już ponad 100 tys. osób od urodzenia żyje w Polsce z wadą serca

Z wrodzoną wadą serca od dzieciństwa żyje w Polsce już ponad 100 tys. osób, ale jedynie co piąta z nich jest pod specjalistyczną opieką medyczną – powiedział PAP prof. Piotr Hoffman z Kliniki Wad Wrodzonych Serca Instytut Kardiologii w Warszawie. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe