PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ)

Wczoraj (19 maja) obchodzony był Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita (NZJ). Jest to inicjatywa organizacji pacjentów w wielu krajach świata w tym także Polski zrzeszających osoby zmagające się z chorobą Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Na całym świecie na NZJ cierpi ponad 5 milionów osób. W Polsce liczba chorych jest szacowana na 50 tys. Choroba dotyka głównie ludzi młodych, będących w pełni aktywności zawodowej, w tym również dzieci i młodzież. Schorzenia te ze względu na objawy – częste i niespodziewane biegunki – negatywnie wpływają na wiele aspektów życia chorych, w tym na sferę społeczną, psychologiczną oraz finansową. więcej »

Premier Jerzy Buzek zachęca do pomiarów ciśnienia krwii

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach prelegenci nie tylko omawiali zagadnienia z dziedziny gospodarki, lecz także namawiali do profilaktyki schorzeń układu sercowo-naczyniowego. Swoje poparcie dla działań kampanii „Ciśnienie na życie” wyraził także Jerzy Buzek, który symbolicznie zmierzył ciśnienie krwi. więcej »

Konkurs na projekty badawcze w zakresie astmy i POChP

Celuj w Innowacje to ogólnopolski konkurs, którego celem jest zaproszenie do współpracy z przemysłem wybitnych naukowców z dziedzin nauk medycznych, farmaceutycznych, biologicznych i biotechnologicznych oraz stworzenie im unikalnej szansy na realizowanie wspólnie z firmą Celon Pharma S.A. projektów badawczych związanych z poszukiwaniem przełomowych terapii. Właśnie rusza pierwsza edycja konkursu dedykowana procesom zapalnym w chorobach płuc. więcej »

Alarmujący wzrost zachorowań na krztusiec!

Z badań prowadzonych w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny (NIZP-PZH) wynika, że niemal trzykrotnie wzrosła liczba zachorowań na krztusiec w roku 2012 r. w porównaniu z rokiem 2011. Ten alarmujący wzrost zachorowań na krztusiec odnotowano nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach Europy, w USA oraz Australii. więcej »

Światowy Dzień Astmy... Nie ma powodów do świętowania

5 milionów pacjentów w Polsce choruje na astmę. Na świecie jest ich blisko 300 milionów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w ciągu piętnastu lat liczba astmatyków może wzrosnąć o kolejne 100 milionów. Astmatycy w Polsce nie mają łatwego życia. Po ostatnich zmianach na liście refundacyjnej ceny leków na astmę drastycznie wzrosły. Zła sytuacja pacjentów będzie tematem przewodnim Światowego Dnia Astmy. więcej »

„TAK” dla profilaktyki grypy

16 kwietnia 2013 w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – PZH, w trakcie konferencji inaugurującej Europejski Tydzień Szczepień, wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz oraz przedstawiciele: Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Naczelnej Izby Lekarskiej, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Narodowego Instytutu Leków Związku Powiatów Polskich, jak również inni zgromadzeni uczestnicy konferencji powiedzieli „TAK” dla profilaktyki grypy i szczepień ochronnych sygnując zaprezentowany zgromadzonym Narodowy Program Zwalczania Grypy. więcej »

Ruszyła infolinia dla kobiet żyjących z HIV i ich najbliższych

Polki żyjące z HIV rzadko zwierzają się ze swoich problemów nawet najbliższym, bo boją się wypaść z roli opiekuńczej matki czy wspierającej żony. 6 maja br. odpowiedzi na trudne pytania czy też zwykłe, ludzkie wsparcie można uzyskać zupełnie anonimowo dzięki telefonowi zaufania Programu SHE. więcej »

Co warto wiedzieć o szczepieniach? Światowy Dzień Immunologii

Szczepienia ochronne są jednym z największych osiągnięć nowożytnej medycyny i wakcynologii. Na przestrzeni lat zaangażowały wielu wybitnych badaczy, którzy poszukiwali sposobów na uodparnianie społeczeństwa przeciwko chorobom zakaźnym. Jednym z prekursorów szczepień był Edward Jenner, który w 1796 roku wynalazł pierwszą szczepionkę przeciwko ospie prawdziwej. Z kolei, Ludwik Pasteur, uważany za ojca szczepień, 100 lat później odkrył pierwszą ochronną szczepionkę przeciwko wąglikowi i wściekliźnie[1]. Jaką wartość w dzisiejszych czasach mają szczepienia? Przed czym chronią i jakie korzyści może czerpać ludność dzięki ich dynamicznemu rozwojowi? Okazją do podjęcia tych tematów jest Światowy Dzień Immunologii, przypadający 29 kwietnia. więcej »

Pacjenci chorzy na astmę i POChP najbardziej ufają lekarzom i farmaceutom

Dla około 2/3 badanych pacjentów chorych na astmę i POChP najbardziej wiarygodnym źródłem informacji dotyczącym stosowanej przez nich terapii jest specjalista pulmonolog lub lekarz POZ potwierdza badanie Oczekiwania polskich pacjentów w zakresie terapii astmy i POChP zrealizowane przez SW Research . Na lekarzy, jako najbardziej zaufaną grupę, wskazują częściej osoby po 40 roku życia. Wśród osób cieszących się zaufaniem pacjentów są również farmaceuci, chociaż ich wskazuje już tylko co trzeci badany. Jaką jeszcze rolę odgrywa lekarz i współpraca z pacjentem w procesie leczenia i jakie są uwarunkowania jego skuteczności? więcej »

Chaosu w astmie ciąg dalszy

Nowy projekt listy leków refundowanych pokazuje, że Ministerstwo Zdrowia nie spieszy się z rozwiązaniem problemu, z jakim od marca borykają się chorzy na astmę. Ceny leków dla tysięcy pacjentów ciągle wysokie. więcej »

Profilaktyka może uchronić przed poważnymi konsekwencjami wirusowego zapalenia wątroby. WZW A i B powiedz NIE! Trwa Żółty Tydzień

Do 26 kwietnia potrwa tegoroczna XXVI edycja ogólnopolskiej akcji Żółty Tydzień. Jej ideą jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) oraz popularyzacja szczepień ochronnych, jako skutecznej profilaktyki tych chorób. Adresy punktów szczepień biorących udział w akcji można znaleźć na stronie zoltytydzien.pl. więcej »

Odpowiednia dieta, spacery i sen pomogą pokonać wiosenne zmęczenie

Dieta bogata w warzywa i kiełki, spacery oraz sen to najlepsze sposoby na dokuczającą nam wczesną wiosną: apatię, senność, rozdrażnienie czy bóle głowy. Przyda się też cierpliwość, bo na dostosowanie się do nowych warunków nasz organizm potrzebuje 2-3 tygodni. więcej »

W Polsce leczymy zawały taniej niż w innych krajach UE

Kardiologia inwazyjna nazywana jest w naszej służbie zdrowia „żyłą złota”, tymczasem leczenie interwencyjne ostrych zespołów wieńcowych jest w Polsce najtańsze ze wszystkich krajów UE – powiedział PAP prof. Paweł Buszman z Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. więcej »

Normalne życie z hemofilią – to możliwe

Terapia chorych na hemofilię polega dziś nie tylko na leczeniu powikłań częstych krwawień, ale także skutecznym i bezpiecznym hamowaniu krwawień oraz ich profilaktyce. Aktualnie terapia pozwala skutecznie kontrolować chorobę, a pacjentom cieszyć się normalnym, aktywnym życiem. więcej »

Założenia Narodowego Programu Zwalczania Grypy

W odpowiedzi na stale rosnącą liczbę zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, wynikającą z danych epidemiologicznych oraz niewielki poziom wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, przedstawiany przez Zakład Badania Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy w NIZP-PZH, obecni na konferencji podsumowującej grypowy sezon epidemiczny 2012/2013, eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy w NIZP-PZH, Grupy Roboczej ds. Grypy oraz Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, rekomendują wprowadzenie Narodowego Programu Zwalczania Grypy. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe