PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Poznań. Przebadaj znamiona przed latem – za darmo!

Znamiona, pieprzyki i plamki na skórze – zanim rozpoczniemy sezon na opalanie powinien obejrzeć je lekarz. Okazją do tego będą bezpłatne badania w Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis, które odbędą się 6 czerwca. Konsultacje są organizowane w ramach europejskiej inicjatywy Euromelanoma Day 2013. więcej »

Polacy chorzy na... pracę?

Co dziesiąty Polak boryka się z obsesyjną potrzebą pracy – wynika z badania CBOS. Obowiązki zawodowe pochłaniają ich na tyle, że nie dostrzegają innych sfer życia. Pracoholizm – choroba młodych i ambitnych ludzi. Czym jest i jak się objawia? więcej »

31 maja - Światowy Dzień bez Tytoniu. Nie pakuj się w ten toksyczny związek!

Od wieków papieros był symbolem wolności, dorosłości oraz nieskrępowanej swobody. Niejednokrotnie inspirował twórców: pojawiał się w motywach literackich, filmowych i muzycznych. Uspokajał, dawał wytchnienie, rozluźniał. Czy jednak na pewno? Z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu, który przypada 31 maja br., Polskie Towarzystwo Chorób Płuc oraz DG SANCO Komisji Europejskiej przekonują, że moda na palenie papierosów przemija, a korzyści jakie płyną z porzucenia nałogu są nieocenione. więcej »

Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C – bomba z opóźnionym zapłonem

Tak lekarze powszechnie mówią o wirusowym zapaleniu wątroby typu C (WZW typu C). Szacuje się, że w Polsce zakażonych jest nawet 230 tys. osób. Niestety, tylko u 55 tys. został wykryty wirus. Oznacza to, że większość chorych nie jest świadoma swojego stanu zdrowia ani zagrożenia, jakie stanowi dla innych. Z czego wynika taki stan rzeczy? Być może z powodu ograniczonej wiedzy na temat samej choroby. więcej »

Wzrasta świadomość czerniaka wśród Polaków. Profilaktyka nadal lekceważona. Zobacz film

Ponad 76% Polaków deklaruje, że wie co to jest czerniak i jest to wzrost o 11 punktów procentowych w stosunku do roku 2011. Wzrasta również istotnie liczba osób deklarujących wizytę u lekarza w przypadku zaobserwowania niepokojącej zmiany – wynika z badań przeprowadzonych w kwietniu 2013 r. przez TNS OBOP na zlecenie Akademii Czerniaka. Wzrost świadomości nie sprawia jednak, że częściej wykonujemy badania profilaktyczne. Blisko połowa badanych nie zwraca na znamiona uwagi lub uważa, że nie ma znamion, które należy obserwować. Szczególnie bagatelizują je mężczyźni. więcej »

Co tak naprawdę Polacy wiedzą o migrenie? Zaskakujące wyniki najnowszych badań opinii publicznej

Najnowsze wyniki badania „Polacy o migrenie” wskazują, że nasze społeczeństwo nadal niewiele wie na temat tej uciążliwej dolegliwości. Migrena to nie tylko silny ból głowy czy wymówka. To znacznie więcej - poważne i przewlekłe schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie[1]. Pacjenci na nią cierpiący często spotykają się z niezrozumieniem i brakiem akceptacji, a to właśnie wsparcie ze strony otoczenia jest jednym z najważniejszych czynników pomagających w walce z migreną. więcej »

Kraków. Polacy znów Dali MATA chorobie!

W wyniku towarzyszącej V Turniejowi Szachowemu pod hasłem „Daj Mata chorobie” ogólnopolskiej akcji krwiodawstwa, dedykowanej pacjentom z chorobami układu krwiotwórczego, przeprowadzonej wiosną br. przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” wraz z Małopolskim Związkiem Szachowym, zebrano 33 litry krwi. więcej »

Czerniak. Samobadanie skóry – pierwszy krok w zmianie zachowań. Zobacz film

Około 25% Polaków ma jasną lub bardzo jasną karnację, która łatwo ulega poparzeniom słonecznym – to osoby, które właściwie w ogóle nie powinny korzystać z kąpieli słonecznych. Dodatkowo ok. 40% Polaków ma jasną karnację, która mimo, iż jest bardziej odporna na promieniowanie słoneczne, nadal jest fenotypem skóry, który mieści nasz naród w grupie o wysokim stopniu ryzyka zachorowania na czerniaka. więcej »

Choroby nerek w Polsce

Nerki odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka: oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii, utrzymują w równowadze zawartość substancji mineralnych oraz bilans płynów, pomagają w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Uszkodzenie nerek może dotyczyć każdego z nas, ale szczególnie narażone na chorobę są osoby z cukrzycą, miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym i nawracającymi infekcjami dróg moczowych. Za choroby nerek u dzieci w 60% odpowiadają wady wrodzone dróg moczowych i choroby uwarunkowane genetycznie, a w 40% choroby nabyte. Wczesna diagnoza pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii, która ma na celu ochronę tak ważnego dla życia narządu. więcej »

Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy. 700 bezpłatnych badań hormonów tarczycy w 7 miastach Polski

Choroby tarczycy to ogromny problem społeczny w Polsce. Choruje na nie ponad 7 milionów ludzi, co stanowi 20% społeczeństwa (dla porównania osób chorych na cukrzycę jest ok. 2 miliony). Mimo takiej skali zjawiska Polakom brakuje świadomości zagrożeń, jakie niosą za sobą choroby tarczycy, takich jak np. niepłodność, z którą boryka się nawet co 5. para w naszym kraju. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości społecznej związanej z zaburzeniami funkcjonowania tarczycy. Międzynarodowa kampania Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy (Thyroid Awareness Week) organizowana w dniach 25-31 maja br. przez Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne oraz Polskie Towarzystwo Tyreologiczne ma pomóc w poprawie tej sytuacji. W ramach kampanii kobiety w ciąży i planujące macierzyństwo będą mogły bezpłatnie zbadać poziom hormonu TSH i stężenie przeciwciał anty-TPO. więcej »

Jak poprawić sytuację pacjentów z chorobą Parkinsona? Postulaty neurologów

Dla pacjentów w jej zaawansowanym stadium w Polsce dostępna jest tylko jedna nowoczesna metoda leczenia – głęboka stymulacja mózgu (DBS). Niestety, nie może być zastosowana u wszystkich pacjentów wymagających takiego leczenia. Przeciwwskazaniem jest m.in. wiek – powyżej 70 r.ż., otępienie, depresja, czy zaburzenia psychotyczne. Alternatywą dla DBS są dwie metody leczenia farmakologicznego, tzw. terapie infuzyjne. Polegają one na podawaniu leku przez specjalną pompę w ciągłym wlewie (apomorfina i Duodopa). Ich skuteczność jest porównywalna z DBS i są one jedyną szansą dla grupy pacjentów na powrót do sprawności. Aktualne zalecenia EFNS (European Federation of Neurological Societes - Europejska Federacja Towarzystw Neurologicznych) porządkują kwestie właściwej diagnostyki i leczenia choroby Parkinsona. Istnieje pilna potrzeba zaadaptowania ich do warunków polskich i wdrożenia w naszym kraju. więcej »

Wczesna diagnostyka i chirurgia onkologiczna sposobem na skuteczne leczenie nowotworów

W 2010 r. na nowotwory złośliwe zachorowało około 140 tys. Polaków – to liczba równa mieszkańcom Rybnika, Rudy Śląskiej czy jednej z największych dzielnic Warszawy Ursynów. Według danych Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, około połowa osób, które zachorowały na nowotwór, przeżyje dłużej niż 5 lat. Ale w nowotworach, których leczenie jest domeną chirurgii onkologicznej, np. w raku piersi mamy obecnie 80% przeżyć 5-letnich, co bardzo zbliżyło nas do krajów Europy Zachodniej. Chirurgia onkologiczna jest metodą terapeutyczną odpowiadającą za wyleczenie 7 na 10 chorych na nowotwór, a jakość leczenia przeciwnowotworowego rozumianego, jako procent wyleczonych pacjentów, jest najwyższa w ośrodkach, w których pracują wysoce wyszkoleni chirurdzy onkolodzy. więcej »

Regularna aktywność ruchowa zmniejsza ryzyko udaru mózgu

Udar mózgu to jedna z nielicznych, powszechnie występujących chorób śmiertelnych, której ryzyko można skutecznie ograniczać. W zapobieganiu udarom wiodącą rolę odgrywają trzy kluczowe elementy: świadomość czynników ryzyka, leczenie profilaktyczne i prawidłowy styl życia. więcej »

Znamię! Znasz je? Tydzień Świadomości Czerniaka

24 maja br. rozpoczyna się Tydzień Świadomości Czerniaka. Tegoroczna edycja będzie prowadzona pod hasłem „Znamię! Znam je?” i ma zachęcić społeczeństwo do regularnego badania skóry oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przez czerniakiem. Organizatorem Tygodnia jest Akademia Czerniaka, sekcja naukowa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej działająca pod patronatem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej. więcej »

Mam haka na raka, czyli hakowicze w Tygodniu Świadomości Czerniaka

Trwa Tydzień Świadomości Czerniaka. Przypominamy, że czerniak to temat przewodni tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. 13 czerwca zobaczymy po raz pierwszy opracowaną przez młodzież kampanię poświęconą profilaktyce tego groźnego nowotworu skóry. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe