PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Rusz się po zdrowie

Nawet 30% nowotworów jest związanych z nadwagą, otyłością, brakiem ruchu oraz złym odżywianiem. Tymczasem połowa Polaków ma nadwagę lub jest otyła. Jedynie pierwotna prewencja – zmiana codziennych zachowań i stylu życia – może zmienić te alarmujące statystyki. więcej »

Ruszyło Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby

Często zapominamy lub nie wiemy, że wątroba jest jednym z najważniejszych narządów i odpowiada za kluczowe procesy metaboliczne w organizmie. Warto o tym mówić i przypominać – dlatego 14 października 2013 r. ruszyło Pierwsze Ogólnopolskie Badanie Wątroby pod patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. więcej »

Nadwaga i otyłość u dzieci w wieku szkolnym. Co czwarty uczeń podstawówki jest otyły....

Występowanie nadmiernej masy ciała wśród dzieci, a więc nadwagi oraz bardziej niebezpiecznej dla zdrowia otyłości, gwałtownie narasta nie tylko na świecie, ale i w Polsce. Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) przez trzydzieści pięć lat (1971-2006) obserwując stan odżywienia młodzieży w wieku od 11-15 lat (próba losowa) stwierdził, że odsetek uczniów z nadmierną masą ciała wzrósł w tym czasie w Warszawie dwukrotnie (do 21% u chłopców i 15% u dziewcząt). więcej »

Ogólnopolski konkurs na projekt badawczy „Celuj w Innowacje” rozstrzygnięty

Konkurs „Celuj w Innowacje” skierowany był do ośrodków i instytucji naukowych oraz ich pracowników, którzy poprzez udział w konkursie mogli otrzymać szansę na otrzymanie dofinansowania zgłoszonego projektu badawczego. Inicjatywę wsparli swoim autorytetem wybitni eksperci związani z czołowymi ośrodkami naukowymi w kraju, którzy wraz z Organizatorami konkursu dokonali wyboru najlepszych projektów spośród kilkunastu nadesłanych z całego kraju. więcej »

Strategia dla Chorób Rzadkich – potrzebna od zaraz!

Klasyfikacja, diagnostyka i rejestr chorób rzadkich, opieka zdrowotna dla pacjentów z chorobami rzadkimi, zintegrowana pomoc socjalna dla pacjentów i ich rodzi oraz informacja, nauka i edukacja w zakresie chorób rzadkich to najważniejsze punkty Narodowego Planu dla Chorób Rzadkich. Pracuje nad nim Ministerstwo Zdrowia, a o postępach prac mówił w poniedziałek (7 października) wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki podczas konferencji „Choroby rzadkie a zagrożenie wykluczeniem” zorganizowanej przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich i Instytut Studiów Interdyscyplinarnych Uczelni Łazarskiego. Z zaleceń Rady UE z 2009 roku wynika, że każde Państwo Członkowskie powinno wdrożyć taki plan do końca 2013 roku. Polska będzie jednym z ostatnich, które to zrobią. więcej »

Bezpłatne badania w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C dla mieszkańców Sanoka i okolicznych powiatów

Trwa akcja bezpłatnych badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C dla mieszkańców Sanoka i wszystkich okolicznych powiatów. Na chętnych czeka jeszcze 800 testów anty-HCV. Z badań mogą skorzystać osoby w wieku od 18 do 60 roku życia, które dotychczas nie były leczone w tym kierunku. Warunkiem jest okazanie dowodu tożsamości podczas rejestracji. Bezpłatne testy można wykonać w laboratorium ALAB, przy ulicy Sadowej 11 w Sanoku. Badania potrwają tylko do 15 grudnia. Akcja realizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu”. więcej »

Wrocław. Zbadano kardiologów...

26 i 27 września w Hali Stulecia we Wrocławiu przedstawiciele kampanii „Ciśnienie na życie” zbadali wiek serca kardiologów, którzy uczestniczyli w XVII Międzynarodowym Kongresie Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W ciągu dwóch dni przebadano 477 osób. więcej »

Mobilny gabinet udarowy w Warszawie, Krakowie i Poznaniu

Każdego roku w Polsce dochodzi do około 60 000-70 000 przypadków udaru mózgu. Około 30 000 osób umiera z powodu tej choroby. Kluczowe znaczenie dla leczenia udaru ma szybkie rozpoznanie jego objawów i natychmiastowe wezwanie pogotowia. W przypadku chorych, u których doszło do niedokrwiennego udaru mózgu (blisko 80% wszystkich przypadków zachorowań) możliwe jest zastosowanie nowoczesnego leczenia trombolitycznego. więcej »

Dyżur ekspercki dla pacjentów! W walce o prawa pacjenta

Nie wiesz, jakich informacji możesz żądać od personelu medycznego? Zastanawiasz się, gdzie i w jakiej formie możesz dochodzić swoich praw? Czujesz się bezradny wobec lekarzy i jednostek służby zdrowia? Szukasz porad z zakresu praw pacjenta, regulaminów placówek medycznych i szpitali? Potrzebujesz porady dot. odpowiedzialności lekarza i szpitala w zakresie zapewnienia prawa do odpowiedniego leczenia? więcej »

Kraków. VI Marsz Nadziei i Życia już w najbliższą sobotę

Statystycznie w Polsce średnio co 1,5 godziny ktoś dowiaduje się że zachorował na białaczkę lub inne choroby układu krwiotwórczego. W sumie – rokrocznie – daje to ponad 6000 nowych przypadków zachorowań. Często jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep szpiku od zdrowego dawcy – członka rodziny lub osoby niespokrewnionej. Niestety, aż ok. 70 proc. chorych nie ma dawcy wśród najbliższych. Szansa doboru dawcy do biorcy wynosi jak 1:25 tys. Na całym świecie jest zarejestrowanych 19 milionów potencjalnych dawców szpiku. Zasoby Polskich rejestrów są wciąż małe – do końca 2012 roku zarejestrowano ponad 380 tys. potencjalnych dawców. więcej »

Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego

Stowarzyszenie Rodziców Dzieci z Porażeniem Mózgowym zwraca uwagę na sytuację osób z porażeniem mózgowym, ich rodzin i opiekunów. Okazją do przedstawienia problemów osób z PM jest Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego, obchodzony w tym roku 2 października. więcej »

Spotkanie nt. profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz bezpłatne badania anty-HCV – w ramach „Warszawskich Dni Zdrowia”

Jutro, 1 października, w ramach „Warszawskich Dni Zdrowia” Urząd Miasta Warszawa Wola zaprasza wszystkich chętnych mieszkańców Warszawy na spotkanie z dr Grażyną Cholewińską- Szymańską Wojewódzkim Konsultantem ds. chorób zakaźnych i Ordynatorem Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego przy ul. Wolskiej. Spotkanie będzie dotyczyło profilaktyki wirusowego zapalenia wątroby typu C i rozpocznie się o godzinie 16.00 w Domu Kultury przy ulicy Działdowskiej 6. Także z tej okazji organizatorzy Kampanii „Cichy Zabójca WZW C. Działa w ukryciu Twoja niewiedza utrzymuje go przy życiu” przygotowali dla warszawiaków 1000 bezpłatnych testów anty-HCV. Badania będzie można wykonać w trzech placówkach laboratoriów DIAGNOSTYKA na terenie Warszawy. Akcja potrwa do wyczerpania puli testów. więcej »

Przewlekła białaczka szpikowa "bohaterką" wystawy eduakcyjnej

Postęp medycyny i nowoczesne metody leczenia zmieniły przewlekłą białaczkę szpikową (PBSz) z choroby śmiertelnej w przewlekłą. Postęp leczenia (PBSz) wizualizują olbrzymie kule przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. więcej »

Czy w tegorocznym sezonie grypowym czeka nas epidemia?

Według meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH liczba zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 była aż trzykrotnie wyższa niż w poprzednim. Eksperci twierdzą zgodnie, że epidemie można ograniczyć – pomóc w tym mogą szczepienia przeciw grypie. więcej »

Zaćma – największa bolączka polskiej okulistyki

Na zabieg usunięcia zaćmy w Polsce pacjenci muszą czekać średnio 2,5 roku, a miejscami nawet do 6 lat. Eksperci szacują, że jeżeli liczba wykonywanych rocznie zabiegów nie wzrośnie, do 2020 roku kolejka oczekujących powiększy się do 1 miliona pacjentów. Na wysokim poziomie utrzymuje się również koszt zabiegu refundowanego przez NFZ. Prywatnie zabieg można wykonać nawet do 40 proc. taniej. więcej »

REKLAMA
Przekaż