Dbanie o wątrobę odkładamy na później?
Mimo że 3/4 Polaków uważa, że wie, jaką funkcję w organizmie pełni wątroba, w rzeczywistości rzetelną wiedzą na temat roli wątroby może się pochwalić 49% z nich – wynika z najnowszego badania w ramach Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby[1]. Jednocześnie jedynie 25% aktywnie dba o wątrobę, a tylko co trzeci Polak wie, jakie badania należy zrobić, żeby wykryć nieprawidłowości w pracy wątroby. Akcja pod patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego miała miejsce w 15 miastach, w których zbadano w sumie ok. 2600 osób. więcej »
Wesprzyj Zimowisko Wyjątkowego Serca
Większość podopiecznych stowarzyszenia Wyjątkowe Serce ze względu na swoją niepełnosprawność nie miało jeszcze nigdy okazji wyjechać samodzielnie na wakacje lub zimowisko. Dzięki kampanii „Wesprzyj Zimowisko Wyjątkowego Serca. Pomóż nam zrobić krok ku dorosłości” część z nich już w styczniu 2014 r. wyjedzie po raz pierwszy bez rodziców, by poczuć się jak ich zdrowi rówieśnicy. I ty możesz pomóc im spełnić to marzenie. więcej »
Najnowocześniejsza sala hybrydowa w szpitalu w Prokocimiu
19 grudnia 2013 roku w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie została oddana do użytku pierwsza w Europie, najnowocześniejsza pediatryczna sala hybrydowa. Dzięki niej będzie można przeprowadzać najbardziej skomplikowane operacje ratujące życie najmłodszych pacjentów ze złożonymi wadami serca. Zakup sprzętu sfinansowała Fundacja Radia ZET, która na ten cel przekazała 5 mln zł. więcej »
Zestawy infuzyjne częściowo refundowane dla chorych na cukrzycę typu 1 powyżej 26 roku życia
Bardzo dobra wiadomość dla dorosłych diabetyków. Grupa pacjentów korzystających z refundacji zestawów infuzyjnych do pomp insulinowych została powiększona. Od 1 stycznia 2014 roku zestawy infuzyjne do pompy insulinowej będą w dużej części refundowane dla pacjentów powyżej 26 roku życia. Pacjenci poniosą 30% odpłatności za produkty. więcej »
Małopolski naukowiec wynalazł unikatowe urządzenie do nauki chodu
Parestand – tak nazywa się unikatowe urządzenie do nauki chodu, które skonstruował absolwent Politechniki Krakowskiej Jan Żuchowicz. Jeszcze w tym roku wynalazek pojedzie do ośrodka rehabilitacji w Salzburgu. Wcześniej zamówiło go inne zagraniczne centrum terapii - w Niemczech. Coraz częściej Parestand, który jest właśnie patentowany, wykorzystują ośrodki rehabilitacyjne w Polsce. więcej »
Oleśnica – jedną z dwóch gmin w Polsce, która szczepi chłopców przeciwko HPV
W październiku chłopcy i dziewczęta z rocznika 1999 przyjęli trzecią i ostatnią dawkę szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Ten prezent dostali od Gminy, która ufundowała szczepionki. Wirus HPV jest odpowiedzialny za powstawanie nowotworów zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, więc szczepienie jest jak najbardziej uzasadnione. Gmina Oleśnica, jako jedna z dwóch w Polsce, oprócz dziewczynek szczepi także chłopców. W tym roku z bezpłatnych szczepień skorzystało 100% dziewczynek i blisko 55% chłopców. Na realizację programu przeznaczono kwotę 50.000 zł. więcej »
Eksperci apelują: zadbajmy o zdrowie przed Świętami
Święta Bożego Narodzenia są momentem wyciszenia oraz jednym z niewielu okresów w roku, kiedy możemy cieszyć się wolnym czasem spędzanym z rodziną. Jest jeszcze czas, aby przed zimą zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy apelują – porozmawiajmy ze swoim lekarzem o szczepieniu przeciwko grypie. więcej »
Tegorocznymi laureatami nagrody „Zwyczajnie Aktywni 2013” są...
Blisko 2 miliony Polaków zmaga się codziennie w pracy nie tylko z wyzwaniami zawodowymi, ale również z autoimmunologicznymi chorobami zapalnymi i ich następstwami, co często bywa powodem rezygnacji z pracy. Najczęściej są to ludzie młodzi i aktywni, między 30 a 50 rokiem życia. Aby pomóc im realizować zawodowe plany powstał projekt „Zwyczajnie Aktywni”. Właśnie ogłoszono zwycięzców tegorocznej edycji konkursu o grant pod tą samą nazwą. więcej »
Zbadaj się i pokonaj chłoniaka! Ruszyła rejestracja
Każdego roku w Polsce na chłoniaki choruje ponad 6 000 nowych osób, co więcej liczba zachorowań na ten typ nowotworów cały czas wzrasta. Nowotwór układu chłonnego to jednak nie wyrok, a jego wczesne wykrycie w wielu przypadkach daje szansę na całkowite wyleczenie. Jak zatem walczyć z chłoniakiem? więcej »
Dlaczego obawiamy się chorych na padaczkę
W Polsce żyje ok. 400 tysięcy ludzi chorych na padaczkę. Prawie każdy z nas słyszał o tej chorobie, a co trzecia osoba zna kogoś chorującego na padaczkę. Wyniki wrześniowego badania[1] wskazują, że bardzo powierzchowna wiedza Polaków nt. padaczki przekłada się na szereg negatywnych postaw wobec chorych. Ponad połowa badanych Polaków błędnie utożsamia padaczkę z najczęstszym, ale nie jedynym rodzajem napadu padaczkowego – utratą przytomności i drgawkami całego ciała, a co szósty Polak deklaruje, że boi się chorych na padaczkę. Co dziesiąta ankietowana osoba uważa, że padaczką można się zarazić, lub że jest to choroba psychiczna. więcej »
Żyć z rakiem piersi w Polsce
Izolacja, brak wsparcia ze strony najbliższych, ale także spadek dochodów i ograniczenie aktywności w życiu zawodowym i prywatnym – to problemy najczęściej sygnalizowane przez kobiety żyjące z rakiem piersi. Z badań przeprowadzonych w 9 państwach europejskich, w tym w Polsce, w ramach kampanii „Tu i Teraz” wyłania się obraz kobiet, które uważają się za gorsze, bo nie mogą być ilustracją tezy, że raka można pokonać. One muszą z nim żyć. więcej »
Kobiety palą jak mężczyźni i umierają jak mężczyźni! Co zrobić, aby ustrzec je przed zachorowaniem i śmiercią?
W ciągu najbliższych 10 lat z powodu raka płuca spowodowanego paleniem tytoniu, w Polsce może umrzeć przedwcześnie ponad 60 tys. kobiet – to więcej niż liczba mieszkańców Zakopanego, Augustowa i Krynicy Morskiej razem wziętych. 21 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Od ponad 30 lat, zwraca się tego dnia uwagę na szkodliwość palenia tytoniu i zachęca palaczy do porzucenia nałogu. więcej »
Bezpłatne badania spirometryczne i konsultacje lekarzy specjalistów w całej Polsce
Pacjenci w całej Polsce do końca roku będą mogli wykonać bezpłatnie badanie spirometryczne oraz skorzystać z porady lekarza specjalisty, który dokona analizy wyniku badania. Badania i konsultacje odbywają się w ramach programu edukacyjnego „Chwytaj każdy oddech”, którego celem jest edukacja polskiego społeczeństwa w zakresie chorób płuc – ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki, roli wczesnej diagnostyki i zasad współpracy pacjenta i lekarza w trakcie leczenia astmy i POChP. Program swoim autorytetem wsparli wybitni eksperci w dziedzinie chorób płuc... więcej »
Mama SOS ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce odznaczona „Brązowym Krzyżem Zasługi”
5 listopada odbyła się uroczystość odznaczenia „Brązowymi Krzyżami Zasługi” wybranych kandydatów, którzy zasłużyli się w opiece zastępczej. Wśród nagrodzonych znalazła się Pani Barbara Gutowska, mama SOS z SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku. więcej »
Wybierz Życie – o profilaktyce chorób onkologicznych na Mazowszu
Rak szyjki macicy jest następstwem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), tak jak AIDS jest konsekwencją zakażenia wirusem HIV. Eksperci podczas spotkania zastanawiali się dlaczego HPV nie robi na nikim takiego wrażenia, jak HIV, pomimo tego, że zabija on rocznie więcej kobiet. W Polsce w 2012 roku z powodu AIDS zmarło 49 osób, podczas, gdy z powodu raka szyjki macicy 1735 kobiet! O tym, jak poprawić statystyki dyskutowali eksperci podczas konferencji „Profilaktyka chorób onkologicznych w województwie mazowieckim” zorganizowanej przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie, Wojewódzki Ośrodek Koordynujący w Warszawie oraz Fundację MSD dla Zdrowia Kobiet. więcej »