PORADNIA INTERNETOWA - ZDROWIE i MEDYCYNA - ZdroweMiasto.PL - LEKARZE DLA INTERNAUTÓW

Samobójstwa w Polsce w roku 2012

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na świecie cierpi z powodu depresji już 350 milionów ludzi i liczba ta stale rośnie. Depresja zajmuje trzecie miejsce na liście najczęściej występujących chorób na świecie. Prognozy WHO wskazują, iż za kilkanaście lat depresja może stać się czołową dolegliwością ludzi, która, w przypadku braku leczenia, może prowadzić do tragicznych skutków - samobójstw. Według dostępnych źródeł, w Polsce na depresję może cierpieć nawet do 1,5 miliona osób (w tym około 750 000 Polaków jest leczonych farmakologicznie). 28 grudnia 2010 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego (Dz. U. z 2011 r. Nr. 24, poz. 128). A oto co mówią statystki policyjne dotyczące zamachów samobójczych w Polsce. więcej »

Lekarze i artyści na rzecz chorych dzieci

18 stycznia w hotelu Hilton odbył się XXX Charytatywny Bal Lekarzy zorganizowany przez Fundację „Edulandia” i Polskie Towarzystwo Lekarskie. Poza lekarzami wszelkich specjalizacji z całej Polski, wydarzenie zgromadziło również znanych artystów i gwiazdy. Wszyscy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w aukcji, z której całkowity dochód przeznaczony będzie na zakup komputerów i tabletów dla dzieci z oddziałów onkologicznych. więcej »

Warszawa. Jutro bezpłatne kontrole autokarów (wyjazdy na ferie) połączone z dobrowolnymi badaniami serca kierowców

Zapraszamy na kontrole autokarów (wyjazdy na ferie) prowadzone przez inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego (ITD), połączone z dobrowolnymi badaniami serca kierowców. 15 lutego (sobota) 2014 r. w godzinach 7.00 - 9.30 bezpłatne i dobrowolne badania (w tym m.in. pomiary ciśnienia krwi, wykonanie zapisu EKG, ocena wieku serca, pobranie krwi do analizy laboratoryjnej) będą towarzyszyły kontrolom autokarów wyjeżdżających z Warszawy z dziećmi i młodzieżą na ferie. Zawodowi kierowcy znajdują się w grupie osób obarczonych podwyższonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Siedzący tryb pracy, nieregularne posiłki czy stres sprzyjają rozwojowi schorzeń o podłożu kardiologicznym. więcej »

Padaczka to więcej niż napady. Europejski Dzień Padaczki

„Padaczka to więcej niż napady” pod takim hasłem obchodzony jest tegoroczny Europejski Dzień Padaczki (European Epilepsy Day, EED), którego inicjatorami są Międzynarodowe Biuro ds. Padaczki (International Bureau for Epilepsy) i Międzynarodowa Liga Przeciwpadaczkowa (International League Against Epilepsy) – organizacje działające na rzecz poprawy jakości życia chorych na padaczkę. W tym roku EED przypada na dzień 10 lutego. więcej »

Znamy najbardziej odpowiedzialne placówki medyczne w kraju – tam 10 krotnie więcej pracowników szczepi się przeciw grypie

6 lutego w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ramach konkursu „Placówka Medyczna – Partner Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy”. Podczas gali uhonorowano sześć ośrodków ochrony zdrowia, które w najbardziej oryginalny sposób promowały ideę profilaktyki grypy wśród swoich pacjentów. więcej »

Syjamskie bliźniaki są w dobrym stanie i nic im nie zagraża

Syjamskie bliźniaki Jan i Dawid rozdzielone przed kilkoma dniami są w dobrym stanie i nic nie zagraża ich życiu – poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie. Podjęto u nich pierwsze próby żywienia dożołądkowego. więcej »

Polacy spożywają za mało kwasów tłuszczowych omega-3

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne dla zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania np. układu krążenia i mózgu. Ponieważ nasz organizm ich nie produkuje musimy dostarczać je w diecie. Jednak Polacy spożywają za małe ilości tych związków – oceniają eksperci. więcej »

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Bezpłatne badania na terenie całego kraju

Światowy Dzień Walki z Rakiem jest świętem ustanowionym na Światowym Szczycie Walki z Rakiem, który był zorganizowany pod egidą prezydenta Francji oraz dyrektora generalnego UNESCO w lutym 2000 roku. W ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem, Polska Unia Onkologii zainicjowała akcję „Dzień Drzwi Otwartych” w placówkach onkologicznych i hematologicznych na terenie całego kraju. 1 lutego w placówkach onkologicznych na terenie całej Polski odbędzie się kolejny Dzień Drzwi Otwartych. W tym dniu będzie można wykonać bezpłatne badania, skorzystać z konsultacji z lekarzem oraz uzyskać informacje na temat chorób nowotworowych. więcej »

Kiedy komercjalizacja polskich zastawek?

Polacy tworzą trwałe bioprotezy zastawek serca. Inżynieria tkankowa i modyfikacje genetyczne pozwalają tak je przygotować, by reakcja zapalna związana z wszczepieniem była jak najmniejsza. Dzięki temu w przyszłości będzie można lepiej pomóc m.in. dzieciom chorym na serce i dorastającym pacjentom. Jak długo trzeba będzie czekać na komercjalizację tak obiecujących wyników badań? więcej »

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia – wystartowała druga edycja konkursu

Do walki o tytuł zgłosić można więcej niż jeden projekt, należy jednak pamiętać, że tylko jeden projekt może konkurować w danej kategorii, a ten sam projekt nie może zostać zgłoszony w kilku kategoriach jednocześnie. Projekty, które były rozpatrywane w zeszłorocznej edycji konkursu mogą ponownie zostać zgłoszone przez ich autorów, pod warunkiem, że wpisują się one w ramy czasowe realizacji projektu drugiej edycji, oraz spełniają pozostałe warunki Konkursu. więcej »

Życzysz babci zdrowia? Zapytaj ją o zdrowie!

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki ziarnicze (chłoniak Hodgkina) i nieziarnicze (ok. 70 rodzajów). Według ostatnich danych epidemiologicznych Krajowego Rejestru Nowotworów ryzyko zachorowania na chłoniaka wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy najczęściej osób po 55. roku życia – ok. 65 proc. wszystkich chorych na chłoniaki. Symptomy towarzyszące chłoniakom często przypominają objawy zwykłego przeziębienia i są lekceważone, a choroba jest zazwyczaj wykrywana dopiero w stadium zaawansowanym. Wiedza na temat chłoniaków, w tym znajomość ich objawów, zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie skutecznego leczenia ratującego lub przedłużającego życie. więcej »

Profilaktyka raka szyjki macicy - kluczem do zdrowia Polek. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Mimo prowadzonych działań profilaktycznych, nagłaśnianych w mediach, wciąż słyszy się, że rak szyjki macicy jest jedną z głównych chorób nowotworowych na świecie. Te niepokojące statystyki powinny dziwić – głównie dlatego, że profilaktyka raka szyjki macicy jest ogólnodostępna. Należy poddawać się regularnym badaniom cytologicznym oraz dodatkowo można wykonać szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Skoro więc istnieje gotowa recepta na profilaktykę, to w czym tkwi problem? więcej »

Jak pomóc niepełnosprawnym w wejściu na rynek pracy?

Kwestionariusz określający stan radzenia sobie z niepełnosprawnością to krótka ankieta, a wielkie ułatwienie w powrocie na rynek pracy – psycholog SWPS sprawdził, że niepełnosprawni oczekują zupełnie innej pomocy od doradców kariery i opracował gotowe narzędzie ułatwiające personalizację usług dla nich. więcej »

44 847 osób poznało wiek swojego serca z kampanią "Ciśnienie na życie”

Przez cały grudzień i pierwszy tydzień stycznia nowego roku w ramach ogólnopolskiej kampanii „Ciśnienie na życie”, każdy chętny mógł bezpłatnie poddać się badaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz poznać wiek swojego serca dzięki innowacyjnej aplikacji opracowanej na potrzeby kampanii. W ramach akcji przeprowadzonych w 6 miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Lublinie oraz Łodzi przebadało się 44 847 osób! więcej »

Rusza największa inwestycja w historii szpitala w Łasku

Spółka Centrum Dializa rozpoczyna przebudowę Zakładu Radiologii Szpitala w Łasku. Jednostka zostanie wyposażona w nowe urządzenia diagnostyczne: tomograf komputerowy, angiograf oraz w pełni cyfrowy aparat RTG. więcej »

REKLAMA
Leczymy urazy sportowe